W przypadku chęci rozpoczęcia treningu MMA (Mieszanych Sztuk Walki) będziesz potrzebował podobny zestaw treningowy co w przypadku treningu muay thai oraz boksu. Aby dowiedzieć się więcej zajrzyj tutaj.  Porozmawiaj z trenerem na swoich pierwszych zajęciach a on z pewnością powie Ci co konkretnie masz kupić.

Rękawice bokserskie czy rękawice do MMA?

Być może będziesz potrzebował dwóch par rękawic – typowo bokserskich oraz rękawic do MMA ale nie jest to normą. Być może twój trener każe Ci nabyć wyłącznie rękawice do MMA ale z zastrzeżeniem, że muszą to być rękawice sparingowe o wadze ok. 7 oz (uncji) np. rękawice Fight Pro Basic 7oz. Takie rękawice charakteryzują się grubszą budową, która pozwala na znacznie bezpieczniejsze sparingi niż w przypadku małych rękawic do MMA. W naszym sklepie zawsze na start przygody z MMA polecamy właśnie ten rodzaj rękawic. Znacznie lepiej będą chronić twoje dłonie. Jeśli jesteś na początku swojej drogi ze sportami walki to z pewnością masz braki techniczne, które w przypadku używania małych, nieosłoniętych rękawic mogą spowodować twoją kontuzję (nie mówiąc już o kontuzjach parnera z którym trenujesz).

Mimo wszystkich naszych porad, MMA jest sportem dość złożonym i poszczególni trenerzy w poszczególnych klubach mogą się różnić pomysłami na prowadzenie treningów oraz używanego sprzętu. Może się zdarzyć, że w celu zapewnienia bezpieczeństwa trener każe Ci używać na treningach typowych rękawic bokserskich. Dlatego zapytaj swojego trenera jaki sprzęt powinieneś nabyć.

Dlaczego typowe ochraniacze na piszczele mogą nie być najlepszą opcją?

Podobna sytuacja dotyczy ochraniaczy na piszczele. Typowe ochraniacze stosowane w muay thai zazwyczaj są niewygodne w MMA. Ich zadaniem jest dobrze chronić twoje nogi dlatego są dość grube. Utrudnia to znacznie pracę w parterze i w zasadzie uniemożliwia stosowanie niektórych technik kończących. W zależności od tego jaki styl walki preferuje dany zawodnik to może on używać innych ochraniaczy na piszczele. Typowy stójkowicz, który lubi prowadzić walkę w tzw. stójce i zadaje podczas sparingów i walki dużo kopnięć będzie preferował grubsze ochraniacze aby nie nabawić się kontuzji w przypadku np. trafienia w łokieć lub kość przeciwnika. Dla osób, które bazują na sprowadzeniach, walce w parterze lub po prostu nie lubią dużo kopać być może lepszym rozwiązaniem okaże się zakup ochraniaczy bawełnianych lub typowych ochraniaczy piszczeli do MMA jak np. ochraniacze na piszczele Stormcloud Lightning. Te pierwsze mogą nadawać się do MMA ale raczej stosowane są przez osoby typowo początkujące. Specjalne ochraniacze piszczeli do MMA są zatem opcją pośrednią między grubymi modelami stosowanym w muay thai a bardzo lekkimi ochraniaczami elastycznymi.

Odzież

Odzież używana w MMA nie różni się za wiele od odzieży używanej w treningu grapplingu czy muay thai. Oczywiście możesz uprawiać tą dyscyplinę w niemal dowolnych krótkich spodenkach czy koszulce i na sam początek taki zestaw będzie jak najbardziej odpowiedni. Pamiętaj o naszej podstawowej zasadzie o której wspominaliśmy we wcześniejszych artykułach z tej serii – nie przepłacaj na samym początku.

Jeśli jednak wraz ze wzrostem swojego stażu treningowego będziesz chciał poprawić komfort i wygodę swoich treningów to możesz się zaopatrzyć się w rashguard oraz spodenki do MMA. Rashguard jest to obcisła, przylegająca do ciała koszulka kompresyjna, która pełni funkcje termoregulacyjne twojego ciała i odprowadza z niego pot. Dodatkowo dobrze opina twoje ciało i utrudnia chwytanie twojemu przeciwnikowi.

Spodenki do MMA to specjalistyczne szorty przeznaczone do treningu MMA ale z powodzeniem stosowane również w innych sztukach walki np. grappling, boks, muay thai, kick-boxing. Występują zarówno w formie luźnych spodenek z nogawkami do kolan jak i obcisłych przylegających szortów. Inną formą obcisłych szortów spotykanych podczas treningów sztuk walki są leginsy. Jest to długa forma spodenek do vale tudo pełniąca funkcję kompresyjną. Do Ciebie należy wybór jakiego rodzaju odzieży chciałbyś używać trenując MMA.

Ochraniacze

Jeśli chodzi o wybór dodatkowej ochrony podczas treningu MMA to na samym poczatku koniecznie zaopatrz się w ochraniacz na zęby. Dobrym wyborem na początek może byc któryś z podstawowych ochraniaczy brytyjskiej firmy Opro np. model Bronze. Przydatny na początku może byc również suspensor. Może być w wersji podstawowej – np. suspensor Stormcloud GG 1.0.

MMA to najbardziej złożony sport walki. W jego skład wchodzą elementy wielu dyscyplin. Na jednym treningu możesz trenować tylko chwyty i parter by na kolejnym skupiać się wyłącznie na technikach bokserskich lub zapasach.  Tak jak pisaliśmy na początku tego artykułu zapytaj trenera o to jakiego konkretnie sprzętu będziesz używał na treningach. Nie ma większego sensu kupowanie wszystkiego co popadnie bo może okazać się, że nie będziesz poźniej tego sprzętu używać na treningach.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Temat jest oczywiście dość złożony i rozbudowany. Nie przejmuj się swoją niewiedzą. To dość normalne. Przecież dopiero zaczynasz. W razie jakichkolwiek pytań napisz do nas lub zadzwoń. Nasz Dział Obsługi Klienta z przyjemnością odpowie na Twoje pytania i dobrze Ci doradzi.