Do napisania tego wpisu skłoniły nas pojawiające się co jakiś czas pytania i wiadomości od naszych Klientów odnośnie pielęgnacji sprzętu i odzieży kompresyjnej takiej jak rashguardy, leginsy itp. Zdarzały się przypadki gdy nieświadomi Klienci reklamowali zakupiony produkt gdy na produkcie pojawiły się zaciągnięcia, zadrapania lub inne podobne uszkodzenia. W poniższym wpisie objaśniamy specyfikę tego typu odzieży sportowej, jak o nią dbać i co robić gdy już pojawi się takie uszkodzenie.

Polecamy unikać rzepów 

Rzepy niezależnie od rozmiaru bardzo lubią wbijać się we włókna polyestru i wyciągać je na powierzchnię powodując miejscowe zaciągnięcia rashguardów, leginsów czy spodenek do vale tudo. Nie pierz swojego rashguardu wraz ze spodenkami do MMA (z zapięciem rzepowym) lub innymi produktami z rzepem. Jeśli już tak robisz to zadbaj o to aby odseparować go od odzieży z rzepem.

To samo dotyczy rękawic do MMA lub rękawic bokserskich. Wyobraźcie sobie, że wiele zaciągnięć powstaje podczas treningu z partnerem (np. walka w klinczu, półdystans) gdzie Wasz partner ma niedokładnie dopięte zapięcie rzepowe na swojej rękawicy. Podczas uderzeń lub próbach wykluczeń zapaśniczych zahacza rzepem o Wasz rashguard powodując uszkodzenie.

Dbanie o nadruki

Nadruki na wiekszości produkowanych rashguardów wykonane są metodą sublimacji, która jest nieścieralna. To znaczy, że nadruk na Twoim rashu nie odklei się przypadkowo na treningu ani po kilku praniach.

Musisz jednak uważać, że wielu producentów, mniejsze elementy na koszulce robi innymi metodami, które w trakcie intensywnego używania mogą się podniszczyć.

Czy prać rashguard po każdym treningu?

Decyzja, czy prać rashguard po każdym treningu, zależy głównie od częstotliwości, z jaką go używasz. Jeśli trenujesz bardzo często, warto rozważyć pranie po każdym treningu, aby uniknąć nadmiernego gromadzenia się bakterii i zapachów.

Zaleca się pranie rashguardu w zimnej wodzie z delikatnym detergentem i pozostawienie go do wysuszenia na powietrzu. Unikaj suszenia go w suszarce, ponieważ może to skrócić jego żywotność.

Staraj się nie dopuścić do sytuacji w której Twój rashguard będzie niemile śmierdzący na treningu. Raczej mało osób lubi pracować w parze w takich warunkach.

Pamiętaj jednak, że nadmierne pranie może również skrócić jego żywotność, dlatego warto znaleźć złoty środek. Zachowując jednak odpowiednią dbałość, Twój rashguard będzie Ci służył dłużej i pozostanie świeży nawet po najbardziej intensywnych treningach. 

Na koniec jeszcze jedno. Może się zdarzyć, że z Twojego rashguardu wyjdą nitki np. w wyniku zaczepienia o coś na macie.  Gdy zobaczysz jakąś luźną nitkę to ją delikatnie obetnij. Zapobiegniesz możliwości zahaczenia o coś i pogłębienia rozdarcia. 

 Zapraszamy do zapoznania się z aktualną ofertą naszej odzieży kompresyjnej którą znajdziecie pod poniższymi linkami:

Rashguardy – https://mmaniak.pl/87-rashguardy.html

Leginsy – https://mmaniak.pl/122-leginsy-meskie.html

Spodenki Vale Tudo – https://mmaniak.pl/97-spodenki-do-vale-tudo.html

Damską odzież kompresyjną znajdziecie w dziale „Dla kobiet” – https://mmaniak.pl/71-dla-kobiet.html

Pozdr

 

Ze sportowym pozdrowieniem,
Zespół MMAniak.pl