Traktując naszego bloga jako kolejną, ciekawą platformę do komunikacji z Wami dzisiejszy wpis poświęcamy tematyce, o którą często nas pytacie.

Często w pytaniach pojawiają się wątpliwości dotyczące ochraniaczy piszczeli. Jakie ochraniacze do MMA wybrać? Czy moje ochraniacze, w których trenuję Muay Thai będą dobre do treningów MMA? Czy są ochraniacze uniwersalne, w których będę mógł trenować kilka dyscyplin? Dzisiejszy wpis poświęcamy właśnie w odpowiedzi na nurtujące Was najczęstsze pytania odnośnie ochraniaczy na piszczele.

Zacznijmy od charakterystyki – bo tak jak MMA różni się od Muay Thai tak różnić się może nieco sprzęt do treningu. Olbrzymim i niezmiernie ważnym arsenałem każdego zawodnika Muay Thai są kopnięcia. Dlatego też podczas treningu, czy zawodów w amatorskiej formule używa się ochraniaczy odpowiedniej grubości. Dzięki temu siła nawet bardzo mocnych kopnięć jest tłumiona co zapobiega kontuzjom i bolesnym stłuczeniom, które często potrafią być bardzo bolesne i na długo wyłączyć z treningu.

Niestety – scena z legendarnego filmu kickbokser z Jan Claude Van Damme to mit, i aby ściąć palmę kopnięciami potrzebne będą Wam naprawdę dobre ochraniacze:-). Natomiast w Mieszanych Sztukach Walki dochodzi szereg technik, których nie ma w Muay Thai, dlatego też samych kopnięć podczas walk widuje się znacznie mniej. Z grubymi i mocno obudowanymi ochraniaczami z tajskiego boksu ciężko będzie poruszać się w parterze, nie mówiąc już o skutecznym ataku czy obronie. Dlatego też do MMA stosuje się ochraniacze, które są nieco cieńsze i mniej obudowane, a przez to lżejsze. Mimo odchudzenia wciąż chronią one na tyle dobrze, aby zapobiegać urazom, jednak w znacznie większym stopniu pozwalają już na wygodne poruszanie się w parterze oraz walkę na chwyty.

Poza samą grubością i obudowaniem w ochraniaczach na piszczele istnieje jeszcze cały szereg innych szczegółów, na które powinno się zwracać uwagę. Są to:

  • Dodatkowa ochrona na stopę – dziś już standard i element niezbędny. W przypadku ochraniaczy typowo do muay thai ten element powinien być również wzmocniony, tak jak część goleniowa.
  • Odpowiednie zapięcia i mocowania – w przypadku Muay Thai najczęściej spotykane rodzaje mocowań to rzepy oraz profilowanie warstwy ochronnej co w połączeniu ze sobą powinno zapobiegać przesuwaniu się ochraniacza. W MMA, gdzie zawodnik wykonuje zupełnie inne ruchy takie rozwiązania mogą być niewystarczające, dlatego też producenci stosują opinające nogę mocowanie neoprenowe przypominające skarpetę.
  • Ważne są również dodatki, dzięki którym wzrasta komfort oraz bezpieczeństwo. Odpowiednio dobrane materiały, które nie tylko nie będą podrażniały skóry, ale także odprowadzą lub zatrzymają pot, dodatkowe wzmocnienia, czy chociażby otwory wentylacyjne to zawsze dodatkowe i mile widziane atuty w dobrych ochraniaczach piszczeli.

Poniżej prezentujemy rozłożenie powyższych cech pod konkretne zastosowanie. Każdy producent projektując konkretny produkt pod konkretne zastosowania stara się odpowiednio wypośrodkować dane cechy pod daną dyscyplinę. Ochraniacz typowy do MMA nie będzie tak gruby, bo jak wspomnieliśmy – nie ma takiej konieczności.

Razem z rozłożeniem cech pod daną dyscyplinę prezentujemy też warty polecenia model, który znajdziecie w naszym sklepie. Mamy nadzieję, że wpis ten ułatwi Wam wybór idealnego sprzętu i spełni wszelkie oczekiwania. W tym celu zapraszamy do Nas na stronę do działu z ochraniaczami na piszczele.

 

Muay Thai MMA Uniwersalne
Obudowanie Pełne Średnie Średnie
Druga warstwa Tak + wzmocnienie Brak lub samo wzmocnienie Tak lub samo wzmocnienie
Ochrona stopy Tak Tak Tak
Mocowanie Rzepy, gumowe paski Wkładka/rzepy Wkładka/rzepy
Porządane dodatki Dodatkowe wzmocnienia, wyściółki Dodatkowe mocowania, wyściółki Dodatkowe wzmocnienia, mocowania, wyściółki
Przykład StormCloud Chinook 2.0 Stormcloud Lighting MMA RDX Mold King