Uprawianie sportu to zawsze wygrana, która korzystnie odbije się na Twoim zdrowiu i samopoczuciu. Jeśli wiesz, że chcesz zacząć przygodę z BJJ, ale nie wiesz jeszcze, czy iść w Gi czy No-Gi, przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksowe porównanie stylów treningu.

BJJ Gi czy No-Gi? To odwieczna dyskusja, która pojawia się w świecie brazylijskiego jiu-jitsu, w której obie strony próbują przekonać siebie nawzajem do argumentów, które mają świadczyć o tym, że jedna formuła treningu jest lepszy od drugiej.

Czy rzeczywiście któryś ze stylów walki powinno się polecać bardziej? Nie będziemy tutaj próbować rozstrzygnąć tego sporu i odpowiemy dyplomatycznie – to, czy lepiej trenować Gi czy No-Gi, zależy od Ciebie, tego, czego szukać w tym sporcie, jakie masz cele, ambicje i preferencje.

Wprowadzenie

Jaka jest główna różnica między treningami BJJ Gi i No-Gi? To oczywiście pokazuje już sama nazwa – BJJ Gi to treningi w tradycyjnych strojach, czyli właśnie Gi. To specjalne kimono to nie tylko dekoracja czy ukłon w stronę tradycji sportu, ale narzędzie do treningów, w których ważnym elementem walki jest chwytanie za materiał ubioru i używanie go w technikach.

No-Gi to natomiast treningi bez kimona, które są bardziej dynamiczne, szybsze. To przede wszystkim dążenie do jak najszybszego poddania, w którym nie da się wykorzystać subtelnych detali walki o pozycję w parterze podczas zajęć w Gi. Czy to źle? Niekoniecznie, bo cały czas będziemy podkreślać, że treningi Gi i No-Gi są po prostu inne. Mają swoje atuty i swoje wady, cechy wspólne i różnice, także jeśli chodzi o Twój rozwój jako zawodnika.

Elementy gi do bjj

Charakterystyka treningu w formule Gi

Strój treningowy – Gi

Gi, czyli tradycyjny strój do BJJ, składa się z grubej i wytrzymałej bluzy, specjalnie wzmocnionej w strategicznych miejscach, spodni oraz pasa, który mówi o poziomie zaawansowania zawodnika. Materiał, z którego zrobione jest Gi, jest trwały i przystosowany do chwytania, szarpania i obcierania, do których dochodzi podczas treningu i walki.

Kimono do BJJ musi być jak najlepiej dopasowane, by nie utrudniać treningu Tobie, a także nie ułatwiać zadania rywalowi – w walce będzie on dążył do tego, żeby wykorzystać Twoje Gi do uzyskania lepszej pozycji czy założenia chwytu.

Specyfika chwytów i technik w Gi

Gi umożliwia wykonywanie licznych technik bazujących na chwytaniu za materiał – można łapać za wszystkie jego elementy, ale najczęściej będą to kołnierz, rękawy czy spodnie. Chwyty te mają pomóc w kontrolowaniu przeciwnika, jego przyciąganiu i dystansowaniu. Przede wszystkim chodzi jednak o to, by doprowadzić do poddania za pomocą dźwigni czy duszenia – sposobów na skończenie walki jest tutaj mnóstwo i stopniowo będziesz poznawał ich coraz więcej.

Kiedy patrzymy na walkę w Gi z boku, może wydawać się, że niewiele się w niej dzieje, a zawodnicy wiele czasu spędzają na walce o lepszą pozycję, wzajemnie się szachując i często zrywając chwyty. W rzeczywistości jednak to sztuka, w której liczą się detale, a w zmaganiach równie ważne co siła czy wytrzymałość są technika i pomysł na walkę. BJJ w kimonach też coś dla zawodników bardziej cierpliwych.

Zalety treningu w Gi

  • ➡️ Rozwój techniki: Trening w Gi skupia się w większym stopniu na zwracaniu uwagi na szczegóły i poprawne wykonywanie technik.
  • ➡️ Praca nad górnymi partiami mięśni: BJJ Gi w dużej mierze praca rąk, wzmacnianie mięśni górnej części ciała dzięki chwytom, kontrolowaniu przeciwnika czy obronie, w której także są wykorzystywane. Rzadko kiedy Twoje dłonie nie będą pracować i szybko zauważysz efekty.
  • ➡️ Korzystanie z taktyki: Gi uczy wykorzystywania każdej możliwej przewagi, konieczności przygotowania i realizowania planu na walkę, bez czego nie osiągnie się sukcesu. To świetna nauka, bazująca na analizie silnych i słabszych stron, co przyda się także w innych sportach walki.

Charakterystyka treningu w formule No-Gi

Strój do treningu No-Gi

W No-Gi występuje większa dowolność jeśli chodzi o strój, jednak przede wszystkim chodzi tu o maksymalną wygodę i wytrzymałość rzeczy, w których się ćwiczy. Z tego powodu do treningów BJJ No-Gi najczęściej wykorzystywane są rashguardy i spodenki do grapplingu czy MMA. Dobrym rozwiązaniem są też legginsy.

Strój do treningu No-Gi powinien być jak najbardziej przylegający, co uniemożliwia chwytanie za ubranie i trwały.

Specyfika technik i strategii w No-Gi

W No-Gi nie ma kimona, a chwytanie a ubranie jest zabronione. Techniki bazują na chwytach za ciało, co totalnie zmienia obraz tej dyscypliny. Łapanie za nadgarstki, ręce, szyje czy nogi wymusza na zawodnikach większą szybkość i mobliność, sprawiając, że muszą błyskawicznie dostosowywać się do tego, co dzieje się podczas walki, reagować na zagrożenie i wyprowadzać swoje kontry.

Porównując to do walki w kimonach, pojedynki No-Gi są znacznie bardziej dynamiczne, na macie dzieje się znacznie więcej, a poddania są najczęściej szybsze i efektowniejsze. Wynika to przede wszystkim z tego, że kiedy bazuje się na chwytach na ciało, kontrolowanie rywala jest znacznie trudniejsze.

Zalety treningu No-Gi

  • ➡️ Dynamika: to klucz do tego, żeby zrozumieć specyfikę tego treningu. Trenując bez kimona szybciej rozwiniesz wytrzymałość, rozwiniesz tempo wykonywania technik i reagowanie na to, co dzieje się podczas walki.

  • ➡️ Adaptacja do MMA: BJJ No-Gi to świetne narzędzie do tego, by nauczyć się parterowej gry w MMA. Techniki w walce bez kimon stworzą bazę, którą będziesz mógł wykorzystać w MMA. Nie tylko do poddań, ale także w wypracowywaniu sobie pozycji w parterze, gdzie walkę można skończyć uderzeniami.

  • ➡️ Bardziej przekrojowy trening w treningach No-Gi dzieje się dużo z uwagi na wspomniane już trudności w kontrolowaniu rywala. Wymusi to na Tobie większą mobilność, angażowanie większej grupy mięśni, wykorzystanie większej ilości technik. Trening No-Gi będzie też po prostu bardziej wymagający fizycznie.

Gi vs No-Gi: Kluczowe różnice

Porównanie tempa i dynamiki walki

Walka w Gi jest bardziej strategiczna i skupiona na kontroli. Często można to zauważyć na wszelkiego rodzaju zawodach submission fighting, w których celem jest poddanie rywala. Wywodzący się z BJJ Gi zawodnicy przeważnie rozkręcają się powoli, próbują badać rywala, a dopiero potem decydują się na realizowanie strategii. 

No-Gi charakteryzuje się szybszym tempem, jest tu mniej kalkulacji, co z kolei wymaga szybkich reakcji i dużej mobilności przy swoich akcjach i obronach. Treningi w kimonach mogą też premiować siłę, bez nich istotniejsza może okazać się zwinność i dynamika.

Weź to wszystko pod uwagę także wtedy, kiedy jednym z kryteriów, które bierzesz pod uwagę, jest Twój wiek – dla tych trochę starszych, którzy mogą mieć za sobą kontuzje czy szukają czegoś bardziej statycznego i dającego możliwość spokojniejszego rozwoju, lepsze będzie BJJ w kimonach.

Różnice w chwytach i poddaniach

1️⃣ Gi oferuje bogactwo technik bazujących na materiale z wykorzystaniem rękawów czy kołnierza bluzy, co umożliwia rzeczy, które są nieosiągalne dla tych walczących bez kimon. Jak pisaliśmy wcześniej, zmienia to zupełnie obraz pojedynków, ale niekoniecznie świadczy o tym, że w BJJ Gi jest większa liczba technik kończących. Jest wręcz odwrotnie – No-Gi wymaga bardziej intuicyjnych chwytów za ciało, dopuszcza też wszelkiego rodzaju skrętówki, tj. dźwignie skrętne na kolano, które są zakazane w większości zawodów w kimonach.

2️⃣ Do tego dochodzą jeszcze wszelkiego rodzaju gardy, które występują w BJJ Gi, a w walce bez kimon nie lub są po prostu niepraktyczne. Patrząc na możliwości i to, jak wyglądają walki, można w zasadzie mówić o dwóch oddzielnych dyscyplinach, w których podobne są tylko cel i płaszczyzna rywalizacji.

3️⃣ Warto też dodać, że zasady modyfikują też organizatorzy wszystkich turniejów, w efekcie dostajemy bardzo wiele możliwych wariantów tego, co może wydarzyć się na macie i jak korzystać ze swoich umiejętności i doświadczenia.

Wpływ na rozwój siły i wytrzymałości

Trening w Gi rozwija siłę chwytu i wytrzymałość, natomiast No-Gi poprawia szybkość i kondycję.

Wpływ na rozwój zawodnika

Jak trening Gi i No-Gi wpływa na wszechstronność zawodnika?

Trenowanie obu stylów rozwija różnorodne aspekty techniczne i fizyczne. W którą stronę więc iść? Idealnym scenariuszem jest, kiedy mamy wystarczająco czasu i chęci na to, by łączyć treningi Gi i No-Gi. W całej parterowej grze ważne jest to, by nie zamykać się na nowe rzeczy i stale szukać czegoś, co pomoże nam stać się lepszymi zawodnikami. 

Korzyści z trenowania obu stylów

  • Wszechstronność: Umiejętności z Gi przekładają się na lepsze zrozumienie techniki, zbudowanie solidnej bazy w tym zakresie, a także poprawę siły rąk i sprawności chwytu. Trenowanie No-Gi przełoży się na lepszą szybkość, zwinność, dynamikę i zdolność błyskawicznego reagowania na akcje przeciwnika.

  • Różnorodność: Łączenie stylów otwiera różne drzwi i daje coś, co jest niezbędne do zostania kompletnym zawodnikiem – zdolność do szerokiego spojrzenia na sporty walki, nauki dużej liczby technik i włączanie do swojego stylu najbardziej skutecznych technik BJJ.

Gi, No-Gi a MMA

Zastosowanie technik Gi i No-Gi w MMA

Który wariant BJJ jest bardziej praktyczny w MMA? Odpowiedź jest tutaj oczywista – No-Gi sprawdza się lepiej w mieszanych sztukach walki z prostego powodu – brak stroju do chwytania i konieczność zakładania chwytów bezpośrednio na ciało to coś, z czym spotyka się każdy trenujący MMA.

Nie zmienia to jednak faktu, że wielu czołowych zawodników, jak choćby ci walczący w UFC, Bellatorze czy w ONE ma za sobą lata treningów w Gi i podkreśla, że było to dla nich cenne doświadczenie.

Który styl lepiej przygotowuje do MMA?

No-Gi ma w tym przypadku zdecydowaną przewagę ze względu na podobieństwo do warunków walki w MMA. Większość parterowych akcji, które zobaczysz w zawodowych walkach, jest wyniesiona 1:1 z sal treningowych, gdzie dominuje BJJ No-Gi. Dynamika, zdolność szybkiego reagowania, unikania zagrożenia i wykorzystywania swoich atutów to coś, co decyduje o zwycięstwie – bez względu na poziom, na którym walczysz.

Możesz być pewnym, że bez doskonale opanowanych przynajmniej podstawowych umiejętności grapplerskich nie masz większych szans w MMA, nawet przy doskonałej stójce czy zapasach. 

Podsumowanie: Co wybrać – Gi czy No-Gi?

Czynniki do rozważenia przy wyborze stylu treningu

  • Cele treningowe: weź pod uwagę to, co chcesz osiągnąć. Jeśli liczy się dla Ciebie przede wszystkim technika, spokojny rozwój w swoim tempie, a nie szybsze rezultaty i rozwój swojej dynamiki, lepiej sprawdzi się BJJ Gi.

  • Preferencje: BJJ Gi to bardziej tradycyjna opcja, w której dużo większe znaczenie ma samo zrozumienie dyscypliny i wiele aspektów rozwoju (stąd choćby pasy, które go określają). Jeśli chcesz czegoś bardziej dynamicznego, gdzie dużo się dzieje, łatwiej będzie osiągnąć to bez kimon. 

Rekomendacje dla początkujących i zaawansowanych

  • Początkujący: Zacznij od Gi, aby zbudować solidne podstawy techniczne, zrozumieć założenia samego sportu i jego fundamenty.

  • Zaawansowani: BJJ No-Gi da Ci możliwość wskoczenia na głębszą wodę i wykorzystania (przynajmniej w części) tego, czego nauczyłeś się w innych sportach walki. Najlepiej jednak byłoby łączyć treningi Gi i No-Gi.

Zalety łączenia treningów Gi i No-Gi

Trening w obu stylach daje pełniejsze zrozumienie BJJ, wszechstronne rozwijanie swoich parterowych umiejętności i lepsze przygotowanie do wszystkich wyzwań, które czekają na Ciebie na zawodach z rodzaju submission fighting czy w MMA.

Jasne, na koniec decyzja należy do Ciebie i cokolwiek wybierzesz, nie wyklucza to też poznania drugiej strony medalu. Pamiętaj, w sportach walki próbowanie wielu nowych rzeczy i posiadanie otwartej głowy dają same plusy.

Potrzebujesz sprzętu I ODZIEŻY do sportów walki? 🥊

Sprawdź sklep MMAniak.pl, posiadający szeroki asortyment sprzętu i odzieży dla fighterów topowych marek! 🔥🔥🔥

Odwiedź też nas w sklepie stacjonarnym w Warszawie na ul. Kabaretowej 21.

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.