Jeśli pasjonujesz się sportami walki i oglądasz starcia w różnych dyscyplinach, to twoją uwagę – poza samą walką – przykuwa z pewnością to, w czym trenują zawodowcy. W tym artykule skupimy się na profesjonalnych rękawicach bokserskich, jakich używa pięściarska światowa czołówka oraz topowi zawodnicy MMA.

Winning, Rival, Cleto Reyes, Everlast, Grant – te marki wybierają… ale dlaczego akurat dany zawodnik trenuje w Winningach, a nie Reyesach? Wszystkie tajemnice odkrywamy przed Wami poniżej.

W CZYM TRENUJĄ ZAWODOWCY? winning

Firma niszowa, trudno zauważalna na salach treningowych i u zwykłych osób trenujących pięściarstwo, prawie niewidoczna na zawodowych galach… a jednak bardzo chętnie używana na treningach przez takich zawodników, jak Nate Diaz, Canelo Alvarez oraz wiele innych znanych nazwisk.

Dlaczego Winning? Jeśli pytasz, w czym trenują zawodowcy, pierwszą odpowiedzią będzie – w sprzęcie, który gwarantuje bezpieczeństwo. Rękawice tej marki mają opinię długowiecznych, bardzo trudnych do zniszczenia – oczywiście dla chcącego nic trudnego – ale w przypadku używania ich zgodnie z przeznaczeniem. Należy pamiętać o tym, że dla zawodników sportów walki dłonie są tym samym, czym nogi dla piłkarzy – narzędziem pracy, które należy chronić przed kontuzjami.

Nic więc dziwnego, że światowa czołówka, która szykuje się do walk o wielomilionowe wypłaty decyduje się na Winningi. Zasada jest prosta; łapiesz kontuzję – wypadasz z walki. Łapiesz kontuzję i podejmujesz walkę? Nie jesteś w stanie przygotować się do niej na 100%, więc twój występ też nie będzie na sto procent….

Wyobraź sobie sytuację w której zawodnik MMA, bijący się w dniu walki w rękawicach 4oz, wchodzi do klatki z kontuzją ręki… dlatego japońska firma produkuje sprzęt, którego konstrukcja stanowi remedium na urazy pięści – Winning to wybór sportowców, którzy wolą zapobiegać kontuzjom niż je leczyć.

Dlaczego skoro są one tak dobrym i często wybieranym sprzętem podczas treningu, tak rzadko widywane na zawodowych galach? W trakcie walki zawodnicy są poddani dużej presji, by dać ciekawe widowisko. Działa też na nich olbrzymia adrenalina. Wszystko to powoduje, że rzeczywisty ból odczuwają dopiero następnego dnia po walce – w jej trakcie odczuwając go w zdecydowanie mniejszym stopniu.

Pozwala to na walkę w sprzęcie, który daje zdecydowanie mniejszą ochronę dla dłoni, na korzyść zadawanych obrażeń. Winning jest sprzętem z założenia bezpiecznym, a co za tym idzie – trudniej w nim posłać przeciwnika na deski lub zadawać dotkliwe obrażenia.

Rękawice tej marki w odczuciu przypominają trochę poduszki i ciosy w nich zadane nie powodują tak wielkiego spustoszenia jak np. w Reyesach, co w rezultacie czyniłoby walki toczone w Winningach mniej widowiskowymi z perspektywy – żądnej krwi i wrażeń – publiczności.

Profesjonalne rękawice bokserskie Winning - MMAniak Blog

Profesjonalne rękawice bokserskie marki Winning

Cleto Reyes

Cleto Reyes to meksykańska marka, szczególnie uwielbiana przez puncherów. Słynie ona z tego, że jej wypełnienie po założeniu na dłoń sprawia wrażenie, jakby można było przez nie wyczuć knykcie. Jest to stara marka, charakteryzująca się dokładnością produkcji oraz – pomimo wieloletniej historii obecności na rynku sportów walki – niezmiennie wysoką jakością zagwarantowaną przez ręczną produkcję; źle wyprodukowane rękawice trafiają się raz na trzysta par. Świadczy to o dokładności, jaką Meksykanie przywiązują do produkcji sprzętu.

Dlaczego akurat to w kraju z Ameryki Północnej produkowane są rękawice z reputacją najbardziej dewastujących w skutkach przyjmowania ciosów? Jest to z pewnością konsekwencją stylu walki jakim charakteryzuje się meksykański boks. To, w czym trenują zawodowcy, często zależy też od tego, jaki efekt chcą osiągnąć w ringu.

Latynoscy zawodnicy często walczą bardzo dynamicznie, agresywnie, z dużą zawziętością – wielu z nich daje swoim stylem do zrozumienia, że gdyby mieli zostawić życie w ringu za wygraną, to właśnie tak by zrobili. Nic więc dziwnego, że meksykański producent kieruje się filozofią w tworzeniu swojego sprzętu; bo przecież głupio było by wyposażać wojownika w tępy miecz.

Ciekawostką jest, że każda para produkowana jest ręcznie, przy tylko częściowym użyciu maszyn. Jeśli pomyślimy o wojownikach i meksykańskich bokserach, to rękawice Cleto Reyes i ich proces powstania bardziej od maszynowej produkcji przypomina wykuwanie miecza w kuźni.

Zawodnicy tacy jak Maidana, Pacquiao, Juan Manuel Marquez… czy ktoś zaprzeczy, że nie są to ringowi mordercy charakteryzujący się dużą siłą ciosu? Nic więc dziwnego, że korzystali oni ze sprzętu jaki oferuje fabryka Cleto Reyes’a, który przez ograniczone wypełnienie dodatkowo zwiększa uczucie otrzymywanych ciosów.

Everlast

Everlast to chyba najbardziej rozpoznawalna marka w bokserskim świecie. Historia jej powstania sięga 1910 roku i miasta, które nigdy nie zasypia – czyli Nowego Jorku. Na przestrzeni lat, firma ta wyrobiła sobie renomę i rozpoznawalność w każdym zakątku świata – choć obecnie nieco ustąpiła miejsca na rzecz innych opisywanych w tym artykule wielkich producentów. Wielu zawodników MMA, jak chociażby Dustin Poirier czy Joanna Jędrzejczyk, ufa Everlastowi i korzysta z produktów tej marki podczas codziennych treningów.

Dlaczego? Rękawice z Nowego Jorku są swego rodzaju hybrydą; są wypełnione, tak by dłoń była bezpieczna, lecz również używają ich puncherzy. Nie ma ona bezpośredniego odpowiednika wśród innych firm – niemalże nie da się ich przybliżyć do konkretnej konkurencyjnej marki, ponieważ po części są nieco podobne do japońskich Winningów, a z drugiej strony – do meksykańskich Cleto Reyesów.

Należy jednak wspomnieć, że na przestrzeni lat – kiedy marka zyskiwała renomę – zarysował się pewien podział, który tyczy się jakości rękawic Everlast. O ile rękawice, w których trenują i walczą zawodowcy, są wykonane z precyzją i najwyższym przywiązaniem do jakości, o tyle modele „budżetowe” potrafią pozostawiać wiele do życzenia… ale jest to temat na odrębny artykuł. W skrócie – jakość determinuje to, w czym trenują zawodowcy.

Grant

Marki takie jak Winning czy Cleto Reyes znają prawie wyłącznie osoby interesujące się boksem oraz posiadające już „jakąś” wiedzę na jego temat. Nie tyczy się to jednak rękawic bokserskich, jakie produkuje Grant; chyba większość ludzi na świecie, która cokolwiek kojarzy jeśli chodzi o boks, poza logiem Everlasta rozpozna również logo boksera na białym tle.

Podobnie jak Winning, rękawice Grant nie są najłatwiejsze do nabycia ale uchodzą za rękawice ekstremalnie bezpieczne. Tak zwane poduszki, czyli wypełnienie, świetnie zabezpieczają dłoń boksera, który jednocześnie nie traci na sile uderzenia przez nadmierną amortyzację wypełnienia.

To, co wyróżnia Granty na tle pozostałych marek, to dbałość wykonania – prywatnie nie widziałem lepiej uszytych rękawic. Wkładając dłoń w rękawicę od razu czujesz, że idealnie okala ona pięść, wypełnienie jest bezpieczne dla dłoni, a mimo to – sami nie chcielibyśmy przyjąć ciosu w takiej rękawicy.

Dbałość o estetyczny, ciekawy wygląd, najwyższa precyzja i dokładność szycia, najlepsze jakościowo materiały wykorzystywane do produkcji tych rękawic – te wszystkie cechy sprawiają, że rękawice Grant wybierają największe nazwiska światowego boksu, a wśród nich między innymi: Floyd Mayweather Jr., Julio Cesar Chavez Jr. , bracia Kliczko.

Ciekawostką jest również to, że Grant nie prowadzi sprzedaży hurtowej, dlatego rękawice tej marki są tak trudno dostępne w Polskich sklepach. Z tego względu może się zdarzyć, że rękawice spotykane w obrocie to najzwyklejsze podróbki, bez żadnej gwarancji autentyczności – dlatego przed zakupem koniecznie zapytajcie  o dowód autentyczności produktu.

Profesjonalne rękawice bokserskie Grant - MMAniak Blog

Profesjonalne rękawice bokserski marki Grant

Rival

Rival Boxing to kanadyjski producent, który szturmem wdarł się na salony bokserskiego świata. Jest to młoda, ale zdecydowanie wysoko jakościowo marka. Skompresowane wypełnienie, bardzo dobrze okalające dłoń, wysokiej jakości wykończenie i idealnie uformowany profil sprawiają, że znalazły uznanie w oczach takich zawodników jak Anthony Joshua, Usyk, czy – jeszcze do niedawna – Wasyl Lomaczenko.

Bardzo dużym atutem Rivala jest fakt iż produkują dwa modele rękawic dla bokserów. Pierwszy model cechuje się twardym wypełnieniem i lepiej zabezpiecza dłoń przed kontuzjami podczas walki. Drugi model to zaś typowy produkt dla puncherów, w którym wypełnienie daje uczucie „rozbicia” od nowości, a po ściśnięciu rękawicy można wyczuć każdą kosteczkę pod wypełnieniem.

Venum 

To, w czym trenują zawodowcy, cały czas się zmienia – przede wszystkim z powodu nieustannego wyścigu technologicznego firm produkujących sprzęt. Do drzwi profesjonalnego sprzętu bokserskiego zaczyna pukać kolejna marka, którą jest… kojarzona dotychczas bardziej z MMA, firma Venum. Francuski producent ostatnimi czasy mocno postawił na marketing i wzmocnił swe szeregi o Wasyla Lomaczenkę, Calluma Smitha, Oleksandra Gvozdyka czy Jorge Linaresa.

Póki co, ciężko stwierdzić jak Venum wypada w bezpośrednim zestawieniu z takimi markami jak te opisywane w artykule, natomiast jeśli do dbałości o jakość rękawic dla zawodowców podchodzą z takim samym zaangażowaniem jak do kwestii marketingu, to śmiało możemy stwierdzić, że na arenę wkroczył kolejny poważny gracz! Czy już wiecie, w czym trenują zawodowcy? Marki, które wybierają profesjonaliści, zawsze mają do zaproponowania coś ekstra, przeznaczonego dla konkretnej grupy zawodników. Oczywiście trzeba tu uwzględniać indywidualne preferencje, jednak najlepsi producenci to ci, którzy są otwarci na ich potrzeby.

 

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.

ze sportowymi pozdrowieniami
Zespół MMAniak.p