Krótka charakterystyka trening zapaśniczego
Jeśli szukasz sportu walki, który jest ma bogatą historię, jest skuteczny, a do tego ogólnorozwojowy, to zapasy są idealnym wyborem. Skąd wzięła się ich popularność i uznanie, którym się cieszą? Jest kilka powodów, by mówić głośno o tym, że mają one szczególne miejsce w świecie sportów walki.
Zapasy to dyscyplina, w której kluczową rolę odgrywa nie tylko siła, ale też zwinność, szybkość, gibkość, a także świadomość swojego ciała – czyli coś, co często jest bagatelizowane. W treningu zapaśniczym rozwija się całe ciało, praktycznie każda partia mięśni jest używana podczas treningów i walk.
Ostatnie lata to świetny czas dla zapasów, który łączy się też z tym, jak w siłę rośnie MMA. W mieszanych sztukach walki jest to dla wielu zawodników baza, na której budują swój styl walki. Nie bez powodu większość mistrzów najbardziej prestiżowej organizacji świata, czyli UFC, zaczynała właśnie od zapasów. A dlaczego można traktować je jako idealny sport ogólnorozwojowy dla dzieci? Sprawdźmy to!
Dlaczego warto rozważyć trening zapaśniczy dla dzieci?
Myślenie o dzieciach i sportach walki ma kilka pułapek – przede wszystkim związanych z tym, jak patrzy się na zawodowych fighterów, którzy zostawiają w ringu, klatce czy na macie dużo zdrowia. Tak, nie ma większego sensu z tym dyskutować, bo nie ma znaczenia, czy mówimy o boksie, kickboxingu, MMA czy BJJ – na poziomie zawodowym wiążą się one z kontuzjami czy uszczerbkiem na zdrowiu. To w końcu sporty walki, w których celem jest pokonanie rywala, nierzadko w brutalny sposób.
W przypadku dzieci, zwłaszcza tych młodszych, nie warto zawracać sobie tym głowy i przesadnie się zamartwiać – Twoje dziecko nie będzie walczyć tak, by zrobić sobie krzywdę. Wszystkie sporty walki na początkowym etapie bazują na zabawie, ogólnorozwojowych ćwiczeniach, mających poprawić sprawność fizyczną i wyrobić u młodych ludzi dobre nawyki, co oczywiście pozytywnie wpływa na rozwój dziecka .
Zapasy harmonijnie rozwijają ciało i umysł, ucząc równocześnie dyscypliny i zasad fair play. Zajęcia pozwalają dzieciom na poprawę kondycji fizycznej i rozwój umiejętności społecznych, co jest nie do przecenienia. To tylko część korzyści, jednak zapasy z innych sportów walki wyróżnia to, że ćwiczenia są bardzo różnorodne, a ich ogólnorozwojowy charakter to coś bardzo charakterystycznego.
2. Korzyści fizyczne
Rozwój siły i wytrzymałości
Siła i wytrzymałość są istotne w zapasach, jednak dziecko nie musi przyjść na pierwsze treningi z jakimś konkretnym przygotowaniem. Będzie stopniowo rozwijać te dwa elementy, a także szereg innych. Ćwiczenia na zajęciach i regularne treningi wzmacniają mięśnie, poprawiają wydolność fizyczną i pomagają w budowaniu mocnego, zrównoważonego i sprawnego ciała.
Z pewnością trenowanie zapasów przełoży się też na resztę aspektów fizycznych. Twoje dziecko uprawia jeszcze inny sport? Zapasy mogą w takim przypadku tylko pomóc!
Poprawa koordynacji ruchowej
Podczas walki (czy może raczej zabawy) na macie dzieci uczą się precyzyjnych ruchów, co pomaga im w rozwijaniu koordynacji. Opanowanie technik zapaśniczych (zwłaszcza w stylu wolnym) wymaga skoordynowania pracy wielu mięśni, co pozytywnie wpływa na równowagę i płynność ruchów. Zejścia do parteru, próby obalenia, praca w parterze i obracanie rywala na plecy, by skończyć pojedynek – trzeba tu używać wielu różnych sposobów, które rozwijają koordynację, ale nie tylko.
Zwiększenie gibkości i elastyczności
W zapasach niezwykle istotna jest elastyczność, a dzieci, które je trenują, zyskują większą swobodę ruchów, stają się bardziej giętkie i zwiększają zakres swoich fizycznych możliwości. To wszystko sprawia, że ryzyko urazów w codziennych aktywnościach jest zmniejszone do minimum. Docenią to zwłaszcza rodzice tych dzieci, które są zawsze w ruchu i często zdarza się im się poobijać. Przy trenowaniu zapasów po prostu wzrośnie też bezpieczeństwo poza matą.
Kształtowanie prawidłowej postawy ciała
Sport ten pomaga w rozwijaniu odpowiednich nawyków postawy, które mogą zapobiec problemom z kręgosłupem i wadom postawy w późniejszym wieku. Ciało dziecka, które cały czas się rozwija, potrzebuje ruchu, by rozwój ten był prawidłowy. W obecnych czasach, gdy masa dzieci spędza dużo czasu przed ekranem telewizora czy telefonu, rodzice powinni szukać sportowych alternatyw – właściwie każdy ruch będzie miał korzystny wpływ na nasze dziecko, zapasy dają jednak dużo więcej korzyści.
3. Korzyści psychologiczne
Budowanie pewności siebie
To, że sporty walki dają gigantyczny wzrost pewności siebie, jest powtarzane przez trenujących jak mantra. Dzieje się to z prostego powodu – to prawda.
Rozwijając się fizycznie i budując umiejętność walki, przekazujesz samemu sobie ważną informację, że potrafisz o siebie zadbać, nie przestraszysz się w razie niebezpieczeństwa czy konfrontacji, a do tego jesteś w stanie pokonywać własne słabości i uczyć się bardzo konkretnych rzeczy, które wykorzystujesz na macie.
Pewność siebie nie ogranicza się do treningów – przechodzi na inne aspekty życia i przynosi bardzo wiele korzyści, także w rozmaitych sytuacjach społecznych. Jeśli Twoje dziecko ma problemy z wiarą w siebie, zapasy mogą być bardzo dobrym środkiem, by nad tym popracować – próg wejścia nie jest wysoki, progres zaś szybko widoczny. To bardzo motywujące.
Nauka dyscypliny i samokontroli
Zapasy są sportem, który wymaga dużej dyscypliny i zdolności do samokontroli. Dla dzieci są to bardzo ważne cechy, które pomogą im też na przykład w szkole. Ważną postacią jest tutaj oczywiście trener, który z czasem stanie się postacią, która wpoi dyscyplinę i świadomość młodego zapaśnika o tym, że praca nad sobą i regularność naprawdę przynoszą efekty.
Rozwijanie umiejętności radzenia sobie ze stresem
Udział w zawodach czy sama rywalizacja na macie podczas treningów pomagają dzieciom radzić sobie ze stresem. Dzieci uczą się, jak zachować spokój w sytuacjach, w których pojawia się dużo emocji, co jest przydatną umiejętnością życiową.
To także oswajanie porażki – w sportach walki zawsze trafi się na kogoś lepszego, ale rywalizacja nie polega tylko na wygrywaniu, lecz na uczeniu się i nieustannym przesuwaniu sobie granicy.
Podczas treningu uwalnia się też masa endorfin, co pozwala oderwać się od codziennych trudności.
Kształtowanie charakteru i determinacji
Zapasy uczą dzieci wytrwałości i dążenia do celu, a także pokonywania trudności, które pojawiają się po drodze. Wszystko to łączy się z rozwojem cech osobowych, które będą niezwykle ważne w dorosłym życiu.
Dzieci dostają jasny sygnał, że praca, którą wkładają w treningi, pozwala im stawać się coraz lepszymi i mogą jasno zobaczyć, dokąd je to prowadzi.
4. Aspekty społeczne
Nauka pracy w zespole
Chociaż zapasy są sportem indywidualnym, treningi praktycznie zawsze odbywają się w większej grupie. Zadania, które wymyślają trenerzy, nierzadko wymagają współpracy. Każdy klub sportów walki (a przynajmniej te dobre) przypominają jeden organizm, w którym trenujący uczą się od siebie nawzajem, wzajemnie się wspierają i popychają do tego, by dalej się rozwijać.
Rozwijanie umiejętności komunikacyjnych
Praca z trenerem i innymi zawodnikami pozwala dzieciom na lepsze rozumienie i wyrażanie swoich potrzeb i emocji.
Świat sportów walki może z boku wydawać się szorstki i dość brutalny, jednak tak naprawdę komunikacja między trenerem i zawodnikami, a także między samymi trenującymi, to coś bardzo ważnego.
Budowanie szacunku dla przeciwnika i zasad fair play
Zapasy kładą duży nacisk na przestrzeganie zasad i szacunek dla przeciwnika, co pomaga w kształtowaniu pozytywnych wartości. Nie ma tu żadnej drogi na skróty i sposobów na to, jak oszukać, by uzyskać lepszy efekt czy wygraną.
Szacunek, który okazuje się rywalowi i kolegom z maty, to jedna z najbardziej podstawowych rzeczy, na których bazują treningi. Uczy on tego, żeby nigdy nie pozwalać sobie na lekceważenie rywala, a także buduje świadomość, że na swojej sportowej drodze każdy zaczyna od zera. W zapasach dzieci widać bardzo wiele postaw wspierających tych, którzy dopiero zaczynają oraz tych, którzy są na niższym poziomie. Naprawdę, klub sportów walki to jedno z ostatnich miejsc, w których dziecko może spotkać się z niemiłymi reakcjami kolegów czy koleżanek.
5. Zapasy a rozwój intelektualny
Wpływ na koncentrację i myślenie strategiczne
Trening zapasów wymaga koncentracji, by zapamiętać przerabiane techniki oraz prawidłowo je wykonywać. Sama walka czy wszelkiego rodzaju rywalizowanie z drugą osobą to nauka planowania ruchów z wyprzedzeniem, przygotowania strategii, umiejętność szybkiego podejmowania decyzji i dostosowywania się do tego, co prezentuje rywal, by go przechytrzyć.
Szybkie podejmowanie decyzji pod presją
W zapasach wszystko dzieje się szybko – nic dziwnego, bo w trakcie walki trzeba reagować błyskawicznie na działania przeciwnika, by obronić się przed jego atakiem lub skontrować, zdobywając punkty.
Dzieci uczą się podejmować decyzje pod presją i w ciągu ułamków sekundy, co może być przydatne również poza matą.
6. Bezpieczeństwo w treningu zapaśniczym
Porównanie z innymi sportami kontaktowymi
Czy zapasy są niebezpieczne? Choć zapasy są zdecydowanie sportem kontaktowym, jest on stosunkowo bezpieczny w porównaniu do innych dyscyplin, takich jak boks czy MMA. Przede wszystkim dlatego, że nie ma tutaj uderzeń, podczas których może dochodzić do stłuczeń czy (w skrajnych przypadkach) złamań.
Chwyty i rzuty zamiast uderzeń to też plus ze względu na to, że nie dochodzi do uderzania w głowę. Nie ma więc ryzyka mikrourazów, które nawarstwiają się latami.
Jeśli chodzi o najpopularniejsze urazy, może dochodzić do skręceń czy zwichnięć czy powstawania kalafiorów na uszach, jednak w przypadku dzieci poważniejsze kontuzje w zapasach są po prostu rzadkie.
Bardzo wiele zależy też od trenera i jego sposobu prowadzenia zajęć – i tym przejdziemy do kolejnego punktu.
Rola trenera i odpowiedniego szkolenia
Zanim zapiszesz dziecko na zajęcia, możesz zapoznać się z opiniami o trenerze i jakości zajęć. Możesz też po prostu zabrać dziecko na darmowy próbny trening, który jest normą w większości klubów. Coraz więcej trenerów jest dobrze przygotowanych do prowadzenia zajęć dla dzieci, potrafi nie tylko odpowiednio uczyć technik, ale też potrafi dotrzeć do dziecka.
Dla każdego trenera bezpieczeństwo jego podopiecznych to podstawa – nigdy nie rzuci dziecka na głęboką wodę wiedząc, że nie jest ono na to gotowe, będzie potrafił odpowiednio dopasować obciążenia do jego poziomu.
Trenerzy rozumieją też to, że zapasy mogą być dla dziecka tylko przystankiem w drodze do innych sportów, dlatego też dla młodego człowieka trenowanie może być po prostu aktywnością fizyczną, a nie wyścigiem po medale.
7. Jak zacząć przygodę z zapasami?
Wybór klubu i trenera
Warto poszukać profesjonalnego klubu z doświadczonymi trenerami, który dysponuje specjalną sekcją dla juniorów, by znaleźć naprawdę dobre zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci.
Wybór odpowiedniego miejsca to klucz do tego, by dziecko dobrze się rozwijało i czuło bezpiecznie. Sprawdź opinie, idź na próbny trening albo porozmawiaj z trenerem – to powinno w zupełności wystarczyć, żebyś wiedział, czego się spodziewać i mógł zauważyć ewentualne sygnały ostrzegawcze. Co za nie uznać?
Zobacz, jakie warunki panują w klubie, jak trenerzy traktują swoich uczniów, w jaki sposób przebiegają zajęcia. Możesz obserwować ich profile klubu lub trenera na Facebooku lub Instagramie, najłatwiej jednak wejść w kontakt bezpośredni.
Niezbędny sprzęt i wyposażenie
Tak, do treningów zapasów potrzebne będą odpowiednie ubrania i obuwie, jednak na początku wystarczy zwykły strój jak na WF. Na późniejszym etapie treningów, kiedy dziecko będzie zdecydowane, by regularnie trenować, warto zainwestować w dobrej jakości buty zapaśnicze, trykot zapaśniczy czy ochraniacze – wszystko to zapewni wygodę i bezpieczeństwo podczas ćwiczeń.
8. Podsumowanie
Zapasy jako fundament dla innych sportów
Zapasy świetnie sprawdzają się jako pierwszy sport walki, rozwijają wszechstronnie, wspierając zarówno rozwój fizyczny, jak i psychiczny. Uczą dzieci fundamentalnych umiejętności przydatnych także w innych dyscyplinach, takich jak siła, koordynacja i równowaga.
To też kapitalna baza pod to, by później trenować inne sporty walki, takie jak choćby MMA.
Długoterminowe korzyści z trenowania zapasów w dzieciństwie
Ludzie trenujący zapasy w dzieciństwie zyskują nie tylko siłę czy lepszą kondycję, ale przede wszystkim wyrabiają dobre nawyki na późniejsze lata. Dowiadują się, jak wiele może znaczyć wytrwałość i dyscyplina. Zapasy stanowią też solidną podstawę do osiągania sukcesów w sporcie, ale nie tylko – wiele z rzeczy, które wyniosą z zajęć, to po prostu dobre, uniwersalne wartości, które można wykorzystać w codziennym życiu.
Potrzebujesz sprzętu do sportów walki? 🥊
Sprawdź sklep MMAniak.pl, posiadający największy w Polsce asortyment sprzętu i odzieży dla fighterów! 🔥🔥🔥
Odwiedź też nas w sklepie stacjonarnym w Warszawie na ul. Kabaretowej 21.