dlaczego warto wybrać specjalny worek treningowy dla dziecka?
A więc stało się – Twoje dziecko zaczęło trenować sporty walki. Jest się czym martwić? Z naszej perspektywy lepiej po prostu cieszyć się nową pasją – cały czas robimy dużo, by przekonywać, że ta aktywność fizyczna świetnie wpływa na rozwój młodych ludzi. I mówimy tu zarówno o stronie fizycznej, jak i psychicznej.
Jeśli Twoje dziecko wybrało któryś ze sportów uderzanych, poprawi dzięki nim swoją koordynację, siłę i wytrzymałość, ucząc się zdrowych nawyków, które zaprocentują w dorosłym życiu. To też świetny sposób na to, by Twój syn albo córka wyładowała nadmiar energii. Oprócz treningów na sali możesz zadbać o to, by Twoja pociecha miała możliwość poćwiczenia w domowym zaciszu – daje ją worek treningowy, który jest świetnym narzędziem do poprawiania swoich umiejętności.
Co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na jego zakup? Który worek treningowy warto wybrać i co zrobić, by Twoje dziecko mogło trenować dobrze i bezpiecznie?
Rodzaje worków treningowych dla dzieci
a) Klasyczny worek bokserski dla dzieci
To prawdopodobnie worek, który jako pierwszy przychodzi Ci do głowy – standardowy, wiszący heavy bag, który znajdzie się właściwie w każdym klubie sportów walki.
Na takich workach można trenować akcje bokserskie, ale też pracować nad kopnięciami. Twoje dziecko może rozwijać na takim worku siłę, technikę, a także wymyślać nowe akcje, pozwalając ponieść się kreatywności. Może też być to po prostu zwykłe narzędzie do tego, by spalić na nim trochę energii, której dzieciom rzadko kiedy brakuje.
b) Gruszka bokserska – alternatywa dla początkujących
Świetna rzecz do treningu bokserskiego – pozwoli zadbać o koordynację oko-ręka, poprawić szybkość i technikę uderzeń. Gruszka do boksowania jest jednocześnie świetną alternatywą dla worka, zwłaszcza w sytuacji, kiedy nie dysponujesz dużą przestrzenią. To świetny sposób na to, by młodzi bokserzy mogli popracować nad swoimi umiejętnościami.
c) Worek treningowy stojący – bezpieczna opcja
Tego typu worek to najprostsza opcja ze wszystkich – nie wymaga montażu, wiercenia dziur w suficie lub w ścianach. Jest idealny dla dzieci ze względu bezpieczeństwa – wiemy, że dzieciom potrafią przychodzić do głowy różne nietypowe pomysły, nie ma jednak opcji, by stojący worek treningowy zagrażał bezpieczeństwu dziecka.
d) Nadmuchiwany worek – mobilne rozwiązanie
Nadmuchiwane worki mogą wzbudzić uśmiech u bardziej doświadczonych bokserów, ale to kapitalna opcja dla najmłodszych zawodników – są miękkie, łatwe w montażu i demontażu oraz można je używać zarówno w domu, jak i na zewnątrz.
Taki worek doskonale sprawdzi się jako pierwszy krok w sportach walki dla maluchów, a także jako zwykła zabawka.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze worka dla dziecka?
a) Waga worka – jak dobrać odpowiednią?
Tak samo jak w przypadku worków treningowych dla dorosłych, waga worka jest kluczowa, zwłaszcza jeśli chodzi młodsze dzieci. Uderzanie w worek dla dorosłych, który będzie cięższy od dziecka, nie da zbyt wiele pozytywnych rezultatów w treningu. Jasne, młody człowiek zmęczy się, ale nie wyniknie z tego nic więcej.
Dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat zaleca się lekkie worki, jak choćby te dmuchane. W przypadku takich maluchów to oczywiście zabawa. Dla starszych można już pomyśleć nad czymś poważniejszym – mogą one trenować na cięższych workach, ważących od 10 do 20 kg. Przede wszystkim będzie to uzależnione od wagi i wzrostu dziecka – powinien ważyć około połowy tego, co jego użytkownik. Będzie to odpowiednik uniwersalnej wagi worka dla dorosłych.
b) Rozmiar worka – dlaczego 80 cm to dobry start?
Rozmiar worka, tak samo jak jego waga, powinien być dostosowany do wzrostu i wieku dziecka.
Worek o długości 80 cm będzie rozsądnym wyborem dla większości młodszych dzieci – możesz zawiesić go na różnej wysokości, pozwala na trening zarówno ciosów bokserskich, jak i kopnięć.
Powinien też starczyć na kilka lat, co jest dodatkowym plusem.
c) Materiał i trwałość – co sprawdzić przed zakupem?
Materiał worka musi być wytrzymały, aby zapewnić mu trwałość. Zdecydowana większość wysokiej jakości worków jest zrobiona ze sztucznej skóry lub innych wytrzymałych materiałów, odpornych na przecieranie, jak choćby winyl. Pamiętaj, że kupując worek znanych firm, które zajmują się przede wszystkim produkcją sprzętu do sportów walki, zmniejszasz ryzyko, że kupisz coś słabej jakości.
Ważne będzie też wypełnienie, które sprawi, że praca na worku będzie bezpieczna.
Jak wybrać pierwszy worek treningowy dla dziecka?
a) Worki do boksowania dla najmłodszych
Dla małych dzieci najlepsze będą lekkie i bezpieczne worki, nadmuchiwane albo te, które powstały z myślą o najmłodszych. Priorytetem podczas ich projektowania było zadbanie o bezpieczeństwo i łatwość korzystania, więc możesz być spokojny o to, że będą dobrym wyborem dla tych, którzy dopiero zaczynają. Świetnie sprawdzą się także stojące gruszki bokserskie.
b) Worki treningowe do MMA dla dzieci
Worki do MMA powinny być większe, z racji tego, że mają umożliwić trening zarówno uderzeń rękami, jak i wszelkiego rodzaju kopnięć.
c) Profesjonalne worki bokserskie – czy warto?
Czy jeśli dziecko wykazuje większe zainteresowanie treningiem bokserskim, warto rozważyć zakup bardziej profesjonalnego worka? Jeśli chodzi o sprzęt tylko dla dzieci, trzeba przede wszystkim myśleć o tym, by zakup worka odpowiadał potrzebom dzieci.
Nie ma tu podziału na worki dla dzieci-amatorów i dzieci-profesjonalistów, więc po prostu szukaj czegoś, co spełni główne kryteria – będzie odpowiedniej wagi, rozmiaru i dobrej jakości.
Montaż worka treningowego w domu
a) Gdzie powiesić worek bokserski dla dziecka?
Najlepiej będzie zawiesić worek tam, gdzie jest wystarczająco dużo miejsca na swobodną pracę. Podczas pracy na worku zawodnicy potrzebują przestrzeni, by pracować na nogach, ćwiczyć skracanie i zwiększanie dystansu.
Jeśli masz takie możliwości, możesz zainwestować w odpowiednią matę, którą rozłożysz przy worku. Pamiętaj też, że dziecko, mając worek o odpowiednim ciężarze, będzie w stanie wprawić go w ruch – dlatego też w pobliżu nie powinno być niczego, o co może uderzyć się dziecko albo co może zniszczyć kołyszący się worek.
b) Jak zamontować worek treningowy stojący?
Stojące worki w zdecydowanej większości nie wymagają skomplikowanego montażu, ale ważne jest, aby podstawa była odpowiednio wypełniona, aby zapewnić stabilność.
Najlepiej umieścić go na równej, twardej powierzchni.
c) Bezpieczeństwo mocowań – na co zwrócić uwagę?
Wiszące worki bokserskie wymagają odpowiedniego montażu, dlatego bądź pewny, że sufit czy ściana są wystarczająco mocne i wytrzymają ciężar worka. Dobrze jest mieć tutaj pewien zapas, a użyte w całym procesie elementy takie jak hak, karabińczyk, śruby, mocowania czy łańcuch, są dopasowane do obciążeń.
Worki treningowe dla różnych grup wiekowych
a) Worki dla przedszkolaków (3-6 lat)
Dla najmłodszych najlepsze będą lekkie, nadmuchiwane worki. Mogą przypominać zabawki, jednak nie ma wątpliwości, że dzieci są w stanie nauczyć się na nich bardzo dużo.
b) Worki dla dzieci w wieku szkolnym (7-12 lat)
Starsze dzieci mogą zacząć korzystać z klasycznych worków bokserskich, które będą dostosowane do ich wzrostu i wagi. Cięższe i bardziej wytrzymałe, pozwolą na mocniejsze treningi, posłuża dłużej, pozwolą też na wszechstronną pracę nad rozmaitymi elementami sportu, które trenuje Twoje dziecko.
c) Worki dla nastolatków (13-17 lat)
Nastolatki mogą już trenować na tych samych workach, na których trenują dorośli – trzeba jednak pamiętać, by były one dopasowane do warunków fizycznych. Zawodnicy w tym wieku mogą już normalnie startować i często trenują z bardzo podobną intensywnością, co seniorzy.
Konserwacja i pielęgnacja worka treningowego
a) Jak dbać o worek, by służył długo?
Worek nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji – w zupełności wystarczy regularne czyszczenie oraz sprawdzanie, czy w materiale nie występują przetarcia, a konstrukcja, na której zawieszony jest worek, nie słabnie albo nie zdradza, by działo się coś nieprawidłowego. Trzeba też patrzeć na to, czy nie występują odkształcenia w wypełnieniu.
b) Kiedy wymienić worek na nowy?
Sygnały, że warto wymienić worek na nowy, są raczej trudne do przeoczenia. Najbardziej charakterystyczne jest, kiedy straci swój kształt albo po ciosach worek nie wraca do swojej pierwotnej formy. Jeśli dzieje się coś podobnego albo zauważyłeś przetarcia materiału lub pęknięcia, najwyższy czas na zmianę.
Podsumowanie: Jak wybrać idealny worek treningowy dla swojego dziecka?
Wybór odpowiedniego worka treningowego zależy od wieku, poziomu zaawansowania i celów treningowych dziecka.
Najważniejsze jest, by worek był dopasowany do wieku, wagi i wzrostu Twojego dziecka. Ważne oczywiście jest też także to, by wziąć pod uwagę sport, który trenuje. Nie musisz być ekspertem, by kupić sprzęt, który będzie służył dobrze i spełni kluczowe wymagania – staraj się wybierać sprawdzone marki, które mają w swojej ofercie sprzęt przeznaczony dla młodszych użytkowników.
Pamiętaj też o kluczowej zasadzie, która zawsze w przypadku dzieci wysuwa się na pierwszy plan – najważniejsze jest bezpieczeństwo.
Potrzebujesz sprzętu do sportów walki?
Sprawdź sklep MMAniak.pl, posiadający największy w Polsce asortyment sprzętu i odzieży dla fighterów!
Odwiedź też nas w sklepie stacjonarnym w Warszawie na ul. Kabaretowej 21.