Fairtex a ojczyzna Muay Thai

Dla każdego miłośnika sportów walki, Tajlandia kojarzy się naturalnie z muay thai. Ojczyzna tej dyscypliny to w końcu jedno z najbardziej oczywistych skojarzeń. Podobnie, gdyby zapytać o najbardziej znaną tajską markę sprzętu do sportów walki, zapewne odpowiedź była by równie prosta – Fairtex. Choć jest jeszcze kilka znanych i rozpoznawalnych w świecie sportów walki marek, jak choćby Twins czy Yokkao, to jednak Fairtex jest tą, która w ostatnich latach zrobiła największą furorę.

Od dłuższego czasu możecie kupić u nas produkty tej kultowej marki, więc jeśli chcecie wiedzieć więcej, dlaczego powinniście wybrać właśnie ten sprzęt, przedstawiamy Wam poniższy wpis, dzięki któremu poznacie bliżej jej profil.

Sama nazwa Fairtex została zarejestrowana jako znak towarowy już w 1958 roku. Choć geneza nazwy nie została nigdy oficjalnie wytłumaczona, to można pokusić się tutaj o najprostsze wytłumaczenie – to podział na słowa „fair”, czyli uczciwy oraz „tex” będące skrótem od „textile”, oznaczające po prostu tekstylia. Założyciel firmy, pochodzący z Chin Philip Wong, przybył do Tajlandii jako młody chłopiec. Jednym z jego pierwszych marzeń stało się to, by posiąść wiedzę dotyczą muay thai.

Chłopięce marzenie miało stać się rzeczywistością w późniejszych latach – to właśnie on w 1971 roku założył spółkę Fairtex Garments Factory Company Limited będącą matką całej marki Fairtex.

Worki Fairtex podczas treningów Muay Thai

Lata siedemdziesiąte ubiegłego wieku stały pod znakiem rozwoju marki, która szybko stała się pionierem na lokalnym rynku. W roku 1975 powstał pierwszy obóz treningowy, przeniesiony do Bangplee, miejscowości położonej 25 kilometrów od Bangkoku. Idealna lokalizacja z dala od pokus wielkiego miasta sprzyjała temu, by zawodnicy zawodnikom mogli skupiać się na treningu, a sam Wong mógł pomóc wielu ludziom, oferując im pracę.

Po kilku latach od powstania obozu, w roku 1978 Pan Wong został promotorem walk na legendarnym stadionie Lumpinee, co przyniosło marce ogromny rozgłos. Krótko mówiąc, w świecie muay thai jest to legendą, prawdziwym szczytem dla zawodników, którzy chcą zostać bożyszczami tłumów. Wong potraktował to jednak nie jako swoje największe, a punkt wyjścia do tego, by jeszcze bardziej zwiększyć rozpoznawalność marki i podbić z nią nie tylko rodzimy rynek. 

Kolejne lata działalności marki stały pod znakiem dalszej ekspansji oraz przełamywania barier. Do obozu treningowego przybywali zawodnicy z Europy, Japonii czy USA a także organizowano pierwsze treningi dla kobiet, co nie było w tamtych latach w Tajlandii powszechne i oczywiste, a w pewnych rejonach zakrawało na temat tabu.

Marzeniem Philipa Wonga było pokazanie prawdziwego oblicza Muay Thai w Stanach Zjednoczonych. Lata osiemdziesiąte w USA były złotą erą kickboxingu, a Muay Thai uznawane było za obcy, dziki i brutalny sport piętnowany zarówno w mediach jak i nawet produkcjach filmowych rodem z Hollywood. Krótko mówiąc, tajski boks musiał zostać odczarowany dla milionów ludzi, którzy we wcześniejszym czasie kierowali się głównie stereotypami i obiegową opinią, która z prawdą miała niewiele wspólnego. Dlatego też na początku lat dziewięćdziesiątych w mieście Chandler (Arizona) wybudowano imponujący ośrodek treningowy Fairtex.

, Wielomilionowa inwestycja miała przybliżyć ukochany sport Wonga szerszej publice. Szybko jednak spostrzeżono, że MuayThai ze względu na liczne kontuzje uchodzi za brutalny i niebezpieczny sport. Znów dały o sobie znać błędne przekonania – urazy nie były do końca wynikiem specyfiki tego sportu, a głównymi przyczynami takiego stanu rzeczy były braki w wyszkoleniu lokalnych amerykańskich trenerów oraz niskiej jakości sprzęt treningowy. Dlatego też sam ojciec marki postanowił skupić się na produkowaniu wysokiej jakości sprzętu, który mógł spełnić najwyższe wymagania w kategorii ochrony podczas ciężkich treningów.

Schyłek XX wieku był dla marki Fairtex okresem niemalże globalnej ekspansji. Ośrodek treningowy w USA przeniesiono z Chandler do San Francisco, sprzęt i produkty Fairtexa zaczęto sprzedawać w całej Ameryce Północnej oraz zadbano o obecność na rynku europejskim, dzięki czemu marka pojawiła się chociażby w Wielkiej Brytanii. Był to również okres, w którym poczyniono milowy krok w angażu do innych dyscyplin sportowych. Podpisany został kontrakt sponsorski z legendą UFC, ówczesnym mistrzem, a dziś członkiem Hali Sław UFC – Patem Miletichem. Tak oto marka Fairtex stała się częścią ogromnej rodziny MMA, przeżywającej bardzo dynamiczny rozwój.

Dzisiaj Fairtex to czołowa firma produkująca rękawice bokserskie, ochraniacze czy odzież do Muay Thai. Kojarzona również w branży MMA, a także z wspierania takich zawodników jak Gilbert Melendez, Jake Shields czy James Irvin, obecna w świetnych galach One Championship, będąca w kultowych gymach w Tajlandii, będących mekką dla fighterów z całego świata.

Fairtex to nie tylko sprzęt, ale także ośrodki treningowe położone w Stanach Zjednoczonych, Tajlandii czy Japonii oraz opieka menadżerska wielu mistrzów i utytułowanych zawodników.

Sprawdź w naszym sklepie szeroki asortyment marki FAIRTEX!

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.

Ze sportowym pozdrowieniem,
Zespół MMAniak.pl