Ojczyzna Muay Thai

Dla każdego miłośnika sportów walki, Tajlandia kojarzy się naturalnie z MuayThai. Ojczyzna tej dyscypliny to jedno z najbardziej oczywistych skojarzeń. Podobnie, gdyby zapytać o najbardziej znaną tajską markę sprzętu do sportów walki zapewne odpowiedź była by równie prosta – Fairtex. Z okazji rozszerzenia naszej oferty o produkty tej kultowej marki przedstawiamy Wam poniższy wpis, dzięki któremu poznacie bliżej jej profil.

Sama nazwa Fairtex została zarejestrowana jako znak towarowy już w roku 1958. Geneza nazwy nie została nigdy oficjalnie wytłumaczona, jednak najprostsze domysły to podział na słowa „fair”, czyli uczciwy oraz „tex” będące skrótem od „textile” oznaczające po prostu tekstylia. Pochodzący z Chin Philip Wong przybył do Tajlandii, jako młody chłopiec chcący nauczyć się Muay Thai. To właśnie on w 1971 roku założył spółkę Fairtex Garments Factory Company Limited będącą matką całej marki Fairtex.

Worki Fairtex podczas treningów Muay Thai

Lata siedemdziesiąte ubiegłego wieku stały pod znakiem rozwoju marki, która szybko stała się pionierem na lokalnym rynku. W roku 1975 powstał pierwszy obóz treningowy, przeniesiony do Bangplee położonego 25 km od Bangkoku. Idealna lokalizacja z dala od pokus wielkiego miasta pozwalała zawodnikom skupiać się na treningu, a sam Wong mógł pomóc wielu ludziom oferując im pracę. Po kilku latach od powstania obozu, w roku 1978 Pan Wong został promotorem walk na legendarnym stadionie Lumpinee, co przyniosło marce ogromny rozgłos.

Kolejne lata działalności marki stały pod znakiem dalszej ekspansji oraz przełamywania barier. Do obozu treningowego przybywali zawodnicy z Europy, Japonii czy USA a także organizowano pierwsze treningi dla kobiet, co nie było w tamtych latach w Tajlandii powszechne, a w pewnych rejonach zakrawało na temat tabu.

Marzeniem Philipa Wonga było pokazanie prawdziwego oblicza Muay Thai w Stanach Zjednoczonych. Lata osiemdziesiąte w USA były złotą erą kickboxingu, a Muay Thai uznawane było za obcy, dziki i brutalny sport piętnowany zarówno w mediach jak i nawet produkcjach filmowych rodem z Hollywood. Dlatego też na początku lat dziewięćdziesiątych w mieście Chandler (Arizona) wybudowano imponujący ośrodek treningowy Fairtex.

Wielomilionowa inwestycja miała przybliżyć ukochany sport Wonga szerszej publice. Szybko jednak spostrzeżono, że MuayThai ze względu na liczne kontuzje uchodzi za brutalny i niebezpieczny sport. Braki w wyszkoleniu lokalnych amerykańskich trenerów oraz niskiej jakości sprzęt treningowy były jednymi z wielu przyczyn takiego stanu rzeczy. Dlatego też ojciec marki postanowił skupić się na produkowaniu wysokiej jakości sprzętu, który mógł spełnić najwyższe wymagania w kategorii ochrony podczas ciężkich treningów.

Schyłek XX wieku był dla marki Fairtex okresem niemalże globalnej ekspansji. Ośrodek treningowy w USA przeniesiono z Chandler do San Francisco, sprzęt i produkty Fairtexa zaczęto sprzedawać w całej Ameryce Północnej oraz zadbano o obecność na rynku europejskim, dzięki czemu marka pojawiła się w Wielkiej Brytanii. Był to również okres, w którym poczyniono milowy krok w angażu do innych dyscyplin sportowych. Podpisany został kontrakt sponsorski z legendą UFC, ówczesnym mistrzem, a dziś członkiem Hali Sław UFC – Patem Miletichem. Tak oto Fairtex stało się częścią ogromnej rodziny MMA.

Dzisiaj Fairtex to czołowa firma produkująca rękawice bokserskie, ochraniacze czy odzież do Muay Thai. Kojarzona również w branży MMA, a także z wspierania takich zawodników jak Gilbert Melendez, Jake Shields czy James Irvin. Fairtex to nie tylko sprzęt, ale także ośrodki treningowe położone w Stanach Zjednoczonych, Tajlandii czy Japonii oraz opieka menadżerska wielu mistrzów i utytułowanych zawodników.

Sprawdź w naszym sklepie szeroki asortyment marki FAIRTEX!