Rękawice bokserskie dla dzieci będą jednym z wyzwań, przed którymi staniesz, kiedy Twoje dziecko będzie zaczynać swoją przygodę ze sportami walki. Obecnie jest szeroki wybór sportów, spośród których może wybierać – cały czas dużą popularnością cieszą się choćby ogólnorozwojowe zapasy, taekwondo, judo czy karate, coraz więcej ludzi interesuje się też BJJ, a w klubach powstaje dużo grup tylko dla najmłodszych. Tym razem zajmiemy się jednak tymi dyscyplinami, w których potrzebne będą właśnie rękawice.

Oprócz boksu Twoje dziecko może zakochać się choćby w kickboxingu czy muay thai. Jeśli sam ćwiczysz, doskonale wiesz, że na początku można mieć przynajmniej kilka podstawowych pytań. Wiele z nich rozwiąże nawet krótka rozmowa z trenerem, który doskonale wie, co będzie potrzebne młodemu zawodnikowi. Jeśli chodzi o nas, w zakresie sprzętu możemy zaoferować właściwie wszystko, co będzie niezbędne do kompletnego treningu.

Rękawice bokserskie dla dzieci to podstawowy element sprzętu, z którego Twój syn albo córka będzie korzystać na zajęciach. Oczywiście wiele ich elementów będą stanowić ćwiczenia ogólnorozwojowe, mające poprawić koordynację, pracę na nogach i zdolności motoryczne. Krok po kroku pojawiać się będą podstawy tego, co jest esencją sportów walki – uderzania. Jakie rękawice sprawdzą się najlepiej? Zapraszamy do lektury!

1. Odpowiedni rozmiar to podstawa

Podobnie jak w przypadku dorosłych, jeśli chodzi o rękawice bokserskie dla dzieci kluczowe będzie wybranie odpowiedniego rozmiaru. Nawet jeśli Twoje dziecko zaczyna w młodym wieku (można znaleźć zajęcia nawet dla sześciolatków), nie będzie skazane na treningi w zbyt dużych i zbyt ciężkich rękawicach.

Waga/rozmiar rękawic wyrażana jest w uncjach (oz), rozmiary dziecięce będą oczywiście tymi najmniejszymi – 6-8 oz. Dla najmłodszych możecie nawet znaleźć rozmiary 4 oz. U dorosłych cięższe rękawice (16-18 oz) są używane podczas sparingów, jako że dają większą ochronę z uwagi na dużą ilość wypełnienia. Mniejsze rozmiary wybieramy do pracy w parach lub na tarczach, w zależności od swojej wagi. W przypadku dzieci będzie to prostsze z racji na węższy wybór – wiąże się to też z tym, że dzieci mają mniej siły niż dorośli, nie sparują też tak często. Starsze dzieci i młodzież mogą już korzystać ze zwykłych rękawic w rozmiarach 10-12 oz.

Brak szerszego wyboru rozmiarów nie oznacza jednak, że nie będzie z czego wybierać – wszystkie czołowe firmy mają w swojej ofercie także sprzęt dla dzieci, dostosowany do ich wieku, o atrakcyjnym designie. Na pewno uda się znaleźć coś nieszablonowego, co trafi w gusta młodszych i starszych. Jeśli chcecie poczytać więcej o tym, jak wybrać rękawice i co warto o nich wiedzieć, zachęcamy do przeczytania tego artykułu.

Rękawice bokserskie dla dzieci to istotny element sprzętu zawodników w sportach walki

2. Skóra naturalna czy syntetyczna

To jeden z dylematów, który towarzyszy wielu dorosłym bokserom. W obecnych czasach skóra syntetyczna w rękawicach bokserskich bardzo popularna i jakością nie ustępuje znacząco skórze naturalnej – ta jest oczywiście bardziej wytrzymała, jednak wymaga też lepszej konserwacji i uwagi, z czym w przypadku dzieci bywa różnie. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę to, że skóra naturalna wiąże się z większym wydatkiem – syntetyczna będzie także odpowiadać potrzebom młodych sportowców, rękawice z niej powinny wytrzymać dłuższy czas. Na poważniejsze inwestycje w sprzęt przyjdzie jeszcze czas.

Pamiętamy też o tym, że dzieci raczej rzadko korzystają z jednych ubrań przez kilka sezonów – z rękawicami będzie podobnie, z racji na wzrost, często dość swobodne podejście do kwestii dbania o swoje rzeczy czy intensywne używanie – głównie powinniśmy zwrócić uwagę na wygodę i bezpieczeństwo naszych podopiecznych.

3. Rękawice bokserskie dla dzieci – wygoda i bezpieczeństwo

Rękawice bokserskie dla dzieci mają być łatwe do założenia, możecie więc z miejsca odpuścić sobie rękawice wiązane, które są przeznaczone głównie dla zawodowców – standardowe rzepy gwarantują to, że każdy, nawet najmłodszy fighter będzie mógł samemu je założyć i nie zajmie to więcej niż kilka sekund – to ważne, by treningi sportów walki wzmacniały samodzielność i poczucie, że nasze dziecko jest w stanie ogarnąć każdy element swoich zajęć.

Jeśli zaś chodzi o bezpieczeństwo, odpowiadają za nie głównie dwa elementy – wypełnienie oraz usztywnienie nadgarstka. Wkład rękawicy chroni dłonie przed urazami, amortyzując i absorbując siłę uderzeń.  Teoretycznie dzieci mają mniej siły, co powinno przekładać się na mniejsze ryzyko urazu, warto jednak zadbać o to, by trening był w pełni komfortowy i obył się bez jakiegokolwiek bólu, który może skutecznie zniechęcić do kontynuowania uprawiania dyscypliny.

Kontuzje nadgarstków są jednymi z największych problemów bokserów, które potrafią przeciągać się w czasie i mają tendencję do nawracania. Stąd też większość producentów rękawic zwraca szczególną uwagę na usztywnienie i ochronę nadgarstka, stawiając na szerokie rzepy i dłuższe mankiety. To znajdziemy w każdych porządnych rękawicach.

Czy wszystkie będą leżeć tak samo? Profile rękawic dla dzieci będą podobne, więc powinny dobrze dopasowywać się do kształtu dłoni. Zawsze będzie jednak bezpieczniej przymierzyć sprzęt i zapytać o zdanie tego, kto będzie z niego korzystał – podobnie jak w przypadku dorosłych, niektóre rękawice mogą lepiej lub gorzej „leżeć” i nie zawsze będzie to związane z ich jakością.

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje rękawic bokserskich: treningowe, na przyrządy i do boksu tajskiego. Najmłodszym uczestnikom treningu polecamy rękawice treningowe, amortyzujące doskonale uderzenia. Rękawice do ćwiczeń na przyrządach przeznaczone są do profesjonalnych, intensywnych treningów, podobnie jak te do boksu tajskiego.

Pamiętaj, że od właściwego doboru rękawic zależy to, czy dziecku będzie się wygodnie trenowało i czy pokocha ten wspaniały sport, jakim jest boks!

Wiecie już wszystko, czego potrzebujecie do tego, by wybrać odpowiednie rękawice bokserskie dla dzieci? Jeśli tak, to znajdźcie coś dla siebie z naszej oferty. W razie czego pomóc Wam możesz nasz Dział Obsługi – zachęcamy też do tego, byście odwiedzili nasz sklep.

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.

Ze sportowym pozdrowieniem,

ekipa MMAniak.pl