Jeżeli śledzicie uważnie naszego bloga, pamiętacie zapewne, że pisaliśmy już co nieco na temat designu sprzętu do sportów walki. Tym razem jednak zaglądamy nieco głębiej w ewolucję wyglądu. W tym wpisie zajmiemy się szeroko pojętym fightwearem (ubiór do sportów walki) i o tym jak na przestrzeni lat ewoluował jego wygląd.

Fightwear czyli ubiór do sportów walki. Pod to hasło pasują wszelkiego rodzaju kimona, spodenki, rashguardy, szorty, legginsy itd. Wszystko to co ubierasz na trening i do walki. Współczesna technologia sprawiła, że ortaliony już dawno trafiły do lamusa a rozwój technologiczny wspomógł także wygląd oraz możliwości ozdabiania i wzornictwa, które dziś przy projektowaniu fightwearu są sprawami uznawanymi za istotne. Ubiór jest też znacznie łatwiej modyfikować pod względem zakręconych i nowoczesnych wzorów tak, aby nie utracić jego właściwości. Sprzęt natomiast (tym zajmiemy się w drugiej części wpisu) przede wszystkim musi zachować swą wartość użytkową ponad atrakcyjny wygląd.

Współcześnie wyróżniamy kilka rodzajów popularnie stosowanych materiałów i metod nanoszenia wzorów/nadruków. Są to: sublimacja, sitodruk, termodruk/termotransfer, druk żelowy czy wyszywanie. Przy produkcji niektórych modeli danego produktu wykorzystuje się kilka z powyższych metod jednocześnie, czasem ze względu na wymogi techniczne ale także ze względu na efekt wizualny. Dawniej kiedy jeszcze współczesne metody produkcji nie były tak rozwinięte jak dziś lub dopiero raczkowały stosowano zabiegi dziś uznane za archaiczne i takie, które nie gwarantowały jakości spotykanej obecnie. Różnice tą widać przede wszystkim na przykładzie koszulek, kimon oraz spodenek. Każdy kto pamięta koszulki najbardziej renomowanych firm sprzed kilku lat z pewnością zauważyć może różnice względem produkcji współczesnych. Jeszcze kilka lat temu materiał uznawany za ten o dobrej jakości i zaawansowane metody nadruku dziś są pieśnią przeszłości i wypadają marnie w porównaniu z nowoczesnymi transferami wzorów na bawełnę o znacznie wyższej jakości i gramaturze (wadze materiału na jego metr kwadratowy).

Poza technologią ewoluowały także same wzory i gama zastosowanych barw, palet, motywów. Od prostych, minimalistycznych napisów ozdabianych gradientami i mało skomplikowanymi elementami graficznymi aż do dziś gdzie obserwujemy w ofercie niektórych producentów prawdziwe arcydzieła. Oczywiście minimalizm nadal pozostaje w cenie i jest stylem który lubi mnóstwo osób, jednak dzisiejsze możliwości pozwoliły na taki rozwój – że nie jest on koniecznością a wyborem. Adekwatnie sytuacja wygląda tu w przypadku bluz, spodni dresowych czy kimon. Te ostatnie dzięki nowszym technologiom tworzone są w wielu odmianach plecionek bawełnianych (technologie mieszania i komponowania materiałów oraz nowoczesne metody szycia) a także powstają też w odjechanych, specjalnych wzorach jak np.: camo czy gold/silver.

Poniżej prezentujemy kilka wybranych przez nas produktów z szeroko pojętego fightwearu które są dziełem współczesnej technologii oraz ewolucji designu jaka nastąpiła w tej dziedzinie na przestrzeni ostatnich kilku lat:

  1. T-shirt Venum The Redeemer

– Wygląd i wrażenie nie do uzyskania jeszcze kilka lat temu. Wysokiej jakości bawełna.

  1. Rashguard Ground Game Katana

– Odpowiedni krój, materiał oraz design z najwyższej półki.

 

  1. Bluza Extreme Hobby Killercards

– Bawełna, poliester i nadruki wykonane farbą wodną dodatkowo
urozmaicone haftami-naszywkami oraz dodatkami typu HD i gel.

 

  1. Kimono Tatami Gi Estilo 5.0

– Odpowiednie hafty, szwy, zaawansowana plecionka. Kołnierz zawiera w środku wulkanizowany kawałek gumy, dzięki czemu szybciej schnie zapobiegając rozwojowi grzybów i bakterii. Zapobiega to osadzaniu się bakterii wewnątrz kołnierza. Technologiczny majstersztyk.