Co musi mieć dobry trener sportów walki? Wiedza, kontakt z zawodnikiem, umiejętność przekazania mu wiedzy, chęć rozwijania swoich kompetencji… To tylko niektóre z cech, a do tego wszystkiego dochodzą jeszcze inne narzędzia – te, z których korzysta podczas treningów.

Wszelkiego rodzaju tarcze to coś oczywistego, do tego mamy też choćby pałki trenerskie czy packi, ochraniacze piszczeli czy ud. Wybór sprzętu jest bardzo szeroki, ale coraz większa liczba trenerów używa w swojej pracy pasów trenera. Są wszechstronne, dają bezpieczeństwo i zwiększają pole manewru w prowadzeniu indywidualnych zajęć. 

Jak dobrze wykorzystać pasy trenera w sportach walki? Wszystko, co musisz wiedzieć, znajdziesz poniżej!

🛡️ Czym jest pas trenera?

Szczegółowy opis i funkcje

Pas trenera to duży ochraniacz tułowia zapinany na rzep, który zakłada się na wysokości bioder. Odpowiada on za ochronę brzucha i żeber podczas przyjmowania ciosów – mogą to być zarówno uderzenia rękami, jak i nogami.

Co przede wszystkim daje pas trenera?

➡️ amortyzuje uderzenia

➡️ chroni ciało trenera

➡️ umożliwia wierne symulowanie sytuacji, które mogą pojawić się w realnej walce

Można używać go praktycznie we wszystkich sportach uderzanych, w których występują ciosy na korpus. Świetnie sprawdza się przy trenowaniu kombinacji, w których miesza się płaszczyzny, tj. na przykład uderzaniu na głowę, by skończyć akcję ciosem na wątrobę.

Różnice między pasem trenera a tarczami bokserskimi

W przeciwieństwie do tarcz bokserskich, pas trenera nie wymaga używania rąk – jest on przymocowany do ciała i pozwala na to, by swobodnie się w nim poruszać. Najczęściej używa się pasa jednocześnie z tarczami bokserskimi czy tarczami pao, co otwiera drogę do najbardziej wszechstronnego treningu.

Rodzaje pasów trenera

🔴 Pasy do boksu

Stworzone z myślą o bokserach i ochroną przed uderzeniami rękami. Różnice będą tutaj subtelne, pasy przeznaczone dla trenerów boksu mogą nie sięgać tak nisko jak pasy dla trenerów tajskiego boksu lub mieć nieco inaczej rozmieszczone strefy grubszej warstwy wypełnienia.

🔴 Pasy do muay thai

Pasy do muay thai mogą być bardziej wszechstronne, zaprojektowane został bowiem do przyjmowania zarówno ciosów pięściami, jak i kopnięć i kolan. Obejmują większą powierzchnię bioder i dolnej części brzucha.

🔴 Pasy uniwersalne do sportów walki

Można powiedzieć, że łączą funkcjonalność obu powyższych rodzajów, oferując ochronę na różnych poziomach, sprawdzą się praktycznie w każdym treningu sportów uderzanych, jak i w MMA, gdzie stójka jest przecież niezwykle istotnym elementem.

Kluczowe cechy dobrego ochraniacza tułowia

🟡 Materiał i wytrzymałość

Skóra syntetyczna czy naturalna? Nie ma to tutaj aż takiego znaczenia, kluczowe jest, by materiał był jak najlepszej jakości, odporny na zniszczenia. Pas trenera będzie poddawany naprawdę dużym obciążeniom, dlatego też trzeba postawić na coś, co może przetrwać częstą pracę z zawodnikami, którzy dysponują różną siłą uderzeń.

Materiał, z którego jest zrobiony pas trenera, musi dawać też coś jeszcze – wygodę. Trzeba mieć świadomość, że długie godziny treningów obnażą każdą niedoskonałość. Jeśli coś obciera czy uwiera na samym początku, później będzie tylko gorzej.

🟡 Amortyzacja uderzeń

Kluczowym elementem każdego pasa jest dobre wypełnienie, które sprawia, że ciosy nie będą tak mocne. W najlepszych pasach siła uderzeń jest tak amortyzowana, że prawie ich nie czuć. Odpowiada za to wielowarstwowe wypełnienie, któremu trener powierza swoje zdrowie. Trudno wyobrazić sobie godzinną pracę na treningu z potężnie bijącym zawodnikiem wagi ciężkiej w pasie, w którym mniej lub bardziej odczuwasz każde uderzenie – możesz wierzyć na słowo, że każde kolejne będzie gorsze, a w nieszczęśliwych wypadkach może dojść na przykład do urazu żeber, który poskutkuje przerwą..

🟡 Ergonomia i komfort trenera – możliwość regulacji

Pasy trenera zazwyczaj nie mają rozmiarów. Mają za to regulowane zapięcia, które pozwalają odpowiednio dostosować pas do gabarytów trenera. Służy to temu, by nie przesuwał się podczas prowadzenia zajęć i by uniknąć konieczności jego poprawiania, które wybija z rytmu zarówno trenera, jak i zawodnika. A do tego jest po prostu niebezpieczne – narażenie się na uderzenie z pełną mocą w nieosłoniętą część ciała na pewno nie jest najmądrzejszą opcją.

Jak prawidłowo używać pasa trenera?

  • Techniki trzymania pasa: dobrze zapięty pas powinien utrzymać się na miejscu podczas standardowej pracy i przyjmowania uderzeń. Trener oczywiście jest tutaj stroną mniej mobilną, jednak jego ruch nie powinien być w żaden sposób ograniczany. 
  • Bezpieczeństwo: Należy zawsze upewnić się, że pas jest prawidłowo zapięty i dobrze osadzony na ciele. Nie powinien odsłaniać żadnego wrażliwego miejsca i poruszać się podczas treningu.

Typowe ćwiczenia z pasem trenera

  • Trening pojedynczych uderzeń na korpus – ciosy proste, haki na wątrobę, kopnięcia frontalne, uderzenia kolanami w klinczu itp., wachlarz możliwości jest tutaj naprawdę szeroki.
  • Kombinacje ciosów i kopnięć – akcje na górę, które trener przyjmuje na tarcze, zakończone ciosem na wątrobę lub kolanem.
  • Symulacje walki w ruchu – schodzenie z linii ciosu i uderzanie, kontrowanie akcji przeciwnika, zatrzymywania idącego w linii prostej rywala. 

Korzyści z treningu z pasem trenera

🔴 Rozwój techniki uderzeń

Korzystanie z pasa trenera jest świetną okazją do tego, by zawodnik mógł poprawić technikę i precyzję swoich ciosów na korpus. Tyczy się to zarówno technik bokserskich, jak i kopnięć. Nie da się wyciągnąć wszystkiego ze swoich możliwości, jeśli technika nie jest wystarczająco dopracowana.

Z pasem trenera można do znudzenia uderzać w punkt i szlifować jakość swoich uderzeń, a trener może też lepiej zauważyć ewentualne błędy niż w przypadku uderzania w tarcze.

🔴 Poprawa siły i wytrzymałości

Zajęcia z trenerem, który używa pasa, pozwalają też przeprowadzić świetny trening siłowy i wytrzymałościowy. To okazja do tego, by pracowały dokładnie te same mięśnie, które będą pracować w walce. Symulowanie warunków walki i działanie na podobnej intensywności, ,które umożliwia korzystanie z pasa trenera, jest też sposobem na pracę nad kondycją w warunkach najbardziej zbliżonych do tego, co czeka zawodnika w ringu czy oktagonie.

🔴 Zwiększenie wytrzymałości

Oczywiście, że najwięcej podczas treningu zależy od szkoleniowca, jego metod i celów, które razem z zawodnikiem chce osiągnąć. Korzystanie z pasa trenera stanowi jednak idealną opcję na wytrenowanie wytrzymałości.

Konserwacja i dbanie o pas trenera

Czyszczenie i przechowywanie

Większość zasad dbania o pas trenera jest podobnych do tych, które trzeba stosować w przypadku pozostałego sprzętu do sportów walki. Unikaj trzymania pasa w wilgotnym środowisku, wystawiania go na działanie słońca czy mrozu. 

Po zakończonym treningu można przetrzeć go wilgotną szmatką, by pozbyć się potu. W przypadku skóry naturalnej można zastosować specjalne preparaty czy olejki, które mają wydłużyć jej życie.

Kiedy wymienić pas na nowy?

Choć pasy trenera to bardzo wytrzymały sprzęt, nie jest on niezniszczalny. Pamiętaj o tym i co jakiś czas sprawdzaj go pod kątem tego, czy nie powstały pęknięcia w materiale, czy w którymś miejscu nie puściły szwy, czy zapięcie cały czas działa tak, jak powinno. 

Do tego dochodzi fakt, że wypełnienie stopniowo będzie się rozbijać, tak samo jak rozbijają się rękawice. Jeśli zauważysz pęknięcia w materiale lub większe przetarcia, jeśli pas nie będzie odpowiednio leżał albo nie będzie już amortyzował ciosów, trzeba przemyśleć zakup nowego.

Przeczytaj też artykuł: 📚Jak dbać o sprzęt do sportów walki?

Popularne marki i modele pasów trenera

Na rynku znajdziesz pasy trenera przynajmniej kilku firm. Najbardziej popularne i warte sprawdzenia produkty to:

  • Fairtex – prosto z Tajlandii, cenione za swoją jakość, wiele modeli o różnej specyfikacji
  • StormCloud – świetna relacja ceny do jakości 
  • Everlast – polecane zwłaszcza dla bokserów

Jak wybrać odpowiedni pas trenera?

Czynniki do rozważenia:

➡️ Na początku zastanów się nad kilkoma rzeczami – jakie treningi będziesz przede wszystkim prowadził z użyciem pasa? Czy będą to głównie zajęcia bokserskie, czy może raczej muay thai? Jeśli chcesz pójść w konkretną stronę, lepiej będzie postawić na sprzęt, który ma dłuższą historię w jednej dyscyplinie.

➡️ Zastanów się też, ile pieniędzy masz do dyspozycji – jeśli wcześniej nie korzystałeś z pasa trenera, możesz zacząć od czegoś, co nie uderzy aż tak po kieszeni, a wciąż spełni Twoje wymagania.

Nie bój się też pytać innych trenerów! – ich opinie może nie będą wyrocznią jeśli chodzi na przykład o wygodę, ale na pewno będzie można dowiedzieć się więcej w kwestii trwałości, ewentualnych problemów i mocnych stron niektórych marek.

Alternatywy dla pasa trenera

Inne przyrządy treningowe

  • Tarcze bokserskie – idealne do treningu precyzyjnych ciosów,

  • Worki treningowe – świetne do pracy nad siłą uderzeń.

Alternatywą dla pasów trenera są klasyczne rozwiązania, takie jak tarcze bokserskie czy worki treningowe. To sprawdzone metody na świetne treningi, dzięki którym można rozwijać zarówno siłę, jak i technikę.

Kiedy warto rozważyć alternatywy?

Pasy trenera to duże ułatwienie w codziennych treningach, jednak może nie każdy będzie ich zwolennikiem. Mogą też pojawić się problemy w dopasowaniu rozmiaru lub znalezienia modelu, który będzie gwarantował wystarczający komfort. Wtedy warto rozważyć inne rozwiązania.

Opinie trenerów

Doświadczeni trenerzy zawsze szukają udogodnień i tego, w jaki sposób można przenieść treningi na wyższy poziom, usprawnić je i poprawić. Można powiedzieć, że kto się nie rozwija, ten się cofa i w tym przypadku jest w tym dużo prawdy. Dlatego też dla tych, którzy dotychczas nie korzystali z pasów trenera, jest to kapitalny sposób, by podnieść jakość treningów, które prowadzą.

Trenerzy, którzy dopiero wchodzą do gry, na pewno docenią to, jak pas trenera może ułatwić im pracę, sprawić, że zajęcia przez nich prowadzone będą ciekawsze. Warto też podkreślić, że pas trenera to inwestycja – tak w jakość treningów, jak i w swoje zdrowie, które przecież jest niezbędne do pracy na najwyższych obrotach.

Nie bój się pytać i wymieniać doświadczeniami – opinie trenerów mogą bardzo pomóc Ci w zakupie.

🖊️ Opinia Jarka Malinowskiego:

Pas trenerski to niesamowite usprawnienie pracy w życiu każdego nauczyciela stójki. Pozwala upłynnić pracę przy bardziej skomplikowanych akcjach bez konieczności podstawiania tarczy na każdy zadawany cios czy kopnięcie. Przy mniej zaawansowanych podopiecznych pozwala zwiększyć margines błędu przez co trener może mieć spokojną głowę i nie narażać się na niepotrzebne kontuzje czy urazy, których w naszej pracy i tak nie brakuje. Należy pamiętać, że samo założenie pasa nie czyni z nas niezniszczalnego transformersa i nie mozna stać jak słup soli i dać się okładać bez rejestrowania tego w głowie co i gdzie wpada.

Należy  odpowiednio niwelować impet przyjmowanych ciosów i kopnięć poprzez prawidłowe oddychanie, tym bardziej przy cięższych zawodnikach. Pas trenerski jest na pewno mocnym ułatwieniem w pracy, natomiast nie ma róży bez kolców. Tak i tu  – choć ma więcej plusów, znajdzie się jeden minus a nazywa się mobilność. A raczej jej brak lub znacząca utrata mobilności. Przeszkadza to właściwie tylko przy pokazywaniu akcji, szczególnie tych trudniejszych technik nożnych jak kopnięcia na wysoko lub po obrocie czy wyskoku. Osobiście codziennie używam po kilka godzin i bez skłamania przyznam, że jest to jedno z moich ulubionych, trenerskich akcesoriów.

🖊️ Opinia Pawła Derlacza:

Jeśli chodzi o pasy trenerskie to zdecydowanie polecam przy pracy z osobami początkującymi a tymbardziej zaawansowanymi. Jeśli chodzi o pracę w MMA to zdecydowanie jestem zwolennikiem pasów szerokich, zabudowanych, całościowo chroniących tułów, klatkę piersiowa oraz bok tulowia. To doskonała ochrona ale przede wszystkim możliwość rozwoju dla zawodnika. To bezinwazyjne, bezpieczne i skuteczne wykonywanie technik nożnych i ręcznych z pełną siłą, komfort i bezpieczeństwo dla trenera i zawodnika oraz praca na wysokim tempie i obrotach. To “zielone światło” do nietypowych i nietuzinkowych techik, co przy braku takiego pasa jest niemożliwe i niebezpieczne do wykonania.

Jeśli chodzi o pracę w boksie to zamiennie lubię też stosować pasy węższe i mniejsze, żeby móc imitować więcej ciosów i ataków w tarczach z zawodnikiem. Ale to też zależy od wagi zawodnika, bo czasami ten rozbudowany i obszerny pancerz na tułów jest poprostu konieczny.

Praca w pasie trenerskim pozwala mi na pełny i rozbudowany wachlarz technik ręcznych na tułów i głowę. To możliwość realnego odzwierciedlenia sparingu/walki, gdzie zawodnicy mogą z dowolną siłą zadawać ciosy i kopnięcia na taki właśnie pas. Od siebie dodam, że dzięki przyjmowaniu mnóstwa uderzeń i kopnięć na taki pas, mój tułów bardzo się wzmocnił, co przekładam we własnych sparingach i realnie mogę przyjąć więcej ciosów na dół. Może dziwne ale prawdziwe.

🖊️ Opinia Piotra Jeleniewskiego:

Pas trenerski to wartościowe narzędzie używane przez trenerów w celu poprawy techniki i siły zawodników. Stosuje się go głównie do ćwiczeń kopnięć, uderzeń kolanami oraz treningu ciosów w tułów. Pas chroni trenera przed mocnymi uderzeniami zawodnika, takimi jak kopnięcia czy uderzenia kolanami w tułów. Dzięki temu trener może skutecznie prowadzić trening, nie obawiając się kontuzji. Trener, nosząc pas, może wchodzić w kontakt z zawodnikiem, symulując realne sytuacje w walce. Zawodnik może ćwiczyć precyzyjne trafienia w odpowiednie miejsca, co pozwala na doskonalenie techniki. Pas umożliwia zawodnikowi ćwiczenie siły uderzeń, szczególnie kopnięć i kolan, bez ryzyka kontuzji dla trenera. Trener jest w stanie bezpiecznie przyjąć mocne uderzenia. Z pasem trenerskim można ćwiczyć kombinacje technik, takie jak kopnięcia, kolana oraz ciosy rękami, co symuluje bardziej realistyczne sytuacje walki. Zawodnicy uczą się celować w konkretne strefy, ponieważ pas trenerski pokrywa głównie obszar tułowia, co zmusza ich do precyzyjnych uderzeń. Pas trenerski to istotne narzędzie treningowe, pomagające zarówno w rozwijaniu techniki, jak i zwiększaniu mocy oraz dokładności uderzeń w warunkach przypominających realną walkę.

Podsumowanie

Pas trenera to ważny element wyposażenia w sportach walki, który poprawi efektywność i zwiększy bezpieczeństwo treningów. 

Korzystanie z tego sprzętu pozwala symulować wiele sytuacji, które mogą przytrafić się w walkach, pracować na wysokiej intensywności, a także szlifować technikę uderzeń na korpus.  

Polecamy każdemu, kto pracuje z zawodnikami i trenującymi uderzane sporty walki, by wzbogacił swoje wyposażenie właśnie o pas trenera.

Potrzebujesz sprzętu I ODZIEŻY do sportów walki? 🥊

Sprawdź sklep MMAniak.pl, posiadający szeroki asortyment sprzętu i odzieży dla fighterów topowych marek! 🔥🔥🔥

Odwiedź też nas w sklepie stacjonarnym w Warszawie na ul. Kabaretowej 21.

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.

Ze sportowym pozdrowieniem,
Zespół MMAniak.pl