Być może spotkałeś się z stwierdzeniem: „jeżeli to znajduje się między Tobą a ziemią, nie oszczędzaj na tym.” Tyczy się to opon od auta, którym jeździsz, materaca, na którym śpisz i, co najważniejsze, butów, w których chodzisz albo… trenujesz.
Zakup butów zapaśniczych może być nieco przytłaczający – szeroka dostępność modeli i duża rozpiętość cenowa sprawiają, że może być Ci ciężko wybrać odpowiednią dla siebie parę butów do treningu.
Ile powinienem wydać?
Przeglądając strony internetowe spotkasz się z przedziałem cenowym rozciągającym się od 250 zł do nawet 700 zł. Podobnie jak w przypadku innych zakupów, których dokonujesz, tak i tutaj okazuje się, że najdroższy but wcale nie musi być tym, który będzie najlepszym wyborem dla Ciebie. Zapaśniczki z wyższej półki cenowej często wykonane są z zaawansowanych technicznie materiałów i posiadają cechy, które mogą być krytyczne podczas rywalizowania na najwyższym poziomie, ale dla zwykłego adepta sportów walki zwykle okazują się niepotrzebnym wydatkiem.
Uwierz nam, że na początku, a nawet jak już będziesz nieco bardziej zaawansowany, to w zupełności wystarczą podstawowe modele. Ze swojej strony z czystym sumieniem polecamy modele Asics Matflex 6 i Adidas Havoc. Jeżeli dotychczas trenowałeś na boso lub w zwykłych butach sportowych, to różnica będzie kolosalna!
Jaki rozmiar wybrać?
Bardziej doświadczeni zapaśnicy lub adepci sportów walki mają już swoje preferencje, ale jeżeli dopiero zaczynasz, to zalecamy wybrać parę butów, które przylegają nieco ściślej, niż zwykłe buty sportowe. Podczas treningu będziesz potrzebował odpowiedniej trakcji i ostatnią rzeczą, która powinna Ci się przydarzyć to stopa ze zbyt dużą ilością wolnego miejsca w bucie. Różni producenci mają różne wskazówki jak dobierać rozmiar butów zapaśniczych względem standardowych butów sportowych i tak, kupując buty marki:
- Adidas – wybierz buty pół numeru większe, niż twój typowy rozmiar buta sportowego;
- Asics – wybierz buty pół numeru większe;
- Nike – wybierz buty rozmiar większe.
Obuwie zapaśnicze jest lżejsze niż typowe buty sportowe, a ich konstrukcja ma kształt opływający stopę niemal jak skarpeta. Dzięki temu doświadczysz elastyczności i mobilności na macie z równoczesną ochroną kostki, palców i paznokci. Pamiętaj, że buty zapaśnicze nie absorbują wstrząsów w takim stopniu, jak np. buty do biegania. Ich płaska podeszwa ma za zadanie umożliwić Ci jak najlepsze czucie podłoża.
Buty zapaśnicze męskie i damskie
Nie ma podziału na męskie i damskie buty do zapasów, wszystkie marki produkują buty tzw. unisex. Niektóre modele mogą występować w kolorystyce adresowanej dla mężczyzn lub kobiet, ale nie będą się różniły w rozmiarach lub kluczowych dla obuwia cechach. Damskie stopy są jednak mniejsze i węższe przez co warto rozważyć wybór nawet półtora rozmiaru w dół w stosunku do zwykłego obuwia sportowego.
Obuwie zapaśnicze dla dzieci
Nie wszystkie modele butów do zapasów będą dostępne w rozmiarach dla dzieci, zwykle producenci oferują w tym segmencie najpopularniejsze modele podstawowe. Niektóre będą miały w nazwie „dziecięce” inne będą miały po prostu szeroką paletę rozmiarów zaczynająca się np. od 25,5. To może być nieco mylące, dlatego jeżeli będziesz potrzebował pomocy w tej materii, to zwróć się do naszego Działu Obsług lub odwiedź nasz sklep stacjonarny ze swoją pociechą, na pewno pomożemy wybrać Wam najlepsze buty.
Szerokie buty do zapasów
Niestety nie ma czegoś takiego jak „szersze” buty zapaśnicze, jeżeli masz szeroką stopę, to polecamy modele producenta Nike. Zwykle mają one konstrukcję, która w takim przypadku będzie ci bardziej pasować np. Inflict. Jeżeli z jakichś względów nie leżą Ci buty tej marki możesz spróbować „rozchodzić” buty. Zazwyczaj po kilku treningach problem sam się rozwiąże.
Cechy obuwia zapaśniczego
Czytając opisy butów treningowych spotkasz się z pojęciami, które dla poczatkującego mogą być kłopotliwe. Śpieszymy z wyjaśnieniem:
- Cholewka – zwykle wykonana jest z syntetycznych materiałów na wzór siateczki co przekłada się na niską wagę i oddychalność buta.
- Podeszwa środkowa – warstwa materiału pomiędzy wewnętrzną i zewnętrzną podeszwą buta, absorbująca wstrząsy.
- EVA – W opisach butów często zobaczysz odniesienie do „podeszwy środkowej z pianki EVA”. EVA to octan etylowinylowy, po prostu sztuczna pianka do amortyzacji.
- Podeszwa zewnętrzna – to część buta, która ma kontakt z matą podczas treningu. W butach do zapasów, podeszwa nachodzi na boki, zapewniając lepszą przyczepność.
- Schowek na sznurówki – występuje zwykle w droższych modelach, jest to pewien rodzaj systemu wiązania, który zapobiega opadaniu sznurowadeł i rozwiązywaniu się lub plątaniu podczas treningu.
- Dzielona podeszwa – but z dzieloną podeszwą ma dwie wyraźne gumowane sekcje na spodzie – jedną pod śródstopiem, a drugą pod piętą. Zapewnia to przyczepność podczas odpychania się od maty, ale nadal pozwala na elastyczność w środkowej części stopy. (Taki but można złożyć niemal na pół.) Na drugim biegunie mamy obuwie z niedzieloną podeszwą, która składa się z jednego ciągłego kawałka gumy. Takie modele są zazwyczaj nieco cięższe i mniej elastyczne, ale zwykle są trwalsze niż buty z dzieloną podeszwą.
Czy powinienem nosić skarpety do butów zapaśniczych?
Oczywiście, że tak! Mało tego warto rozważyć zakup specjalnych skarpet przystosowanych do treningów zapaśniczych. Odpowiednie skarpety zapewnią Ci dodatkową warstwę amortyzacji, stabilizacji i dopasowania do buta. Ostatnim, ale jakże ważnym czynnikiem używania skarpet jest zapobieganie przykrym zapachom co bezpośrednio przełoży się na okres użytkowania obuwia.
Jak dbać o buty zapaśnicze?
Zakup obuwia zapaśniczego to niejednokrotnie wydatek sporej części budżetu na sprzęt sportowy, zwłaszcza jeżeli jesteś już bardziej zaawansowanym sportowcem i zamierzasz zainwestować większą kwotę. Poniżej kilka porad, jak dać twoim butom dłuższe życie:
- Noś je tylko na treningu – niby oczywista porada, ale serio, zdejmuj je zaraz po treningu lub zawodach. Cienka warstwa podeszwy butów jest przystosowana do kontaktu z matą i może nie wytrzymać zbyt częstych przechadzek z sali do auta po asfalcie parkingu.
- Pozwól im całkowicie wyschnąć – wilgoć jest przyjacielem brzydkich zapachów i grzybów. Jeżeli twoje buty w pełni nie wyschną (kiedy na przykład po treningu zostawisz je na dnie torby na dwa dni), to po ich wyjęciu możesz zetknąć się z niemiłą niespodzianką. Jeżeli już tak się stanie, to polecamy wsypać do nich nieco sody oczyszczonej. Warto też korzystać ze specjalnych wkładek z aktywnym węglem (np. NoStink), który pochłania wilgoć i usuwa brzydkie zapachy.
- Noś skarpetki – patrz akapit wyżej. Skarpetki wydłużą życie Twoich butów i zapobiegają otarciom naskórka.
- Czyść je, gdy zajdzie taka potrzeba – nie polecamy prania w pralce jednak spokojnie możesz wyjąć z nich sznurówki i wyprać je ręcznie w letniej wodzie z dodatkiem mydła lub proszku.
Ile par butów potrzebuję?
Jeżeli dopiero zaczynasz, to jedna para w zupełności wystarczy, tak długo jak będziesz korzystał z powyższych wskazówek i nie będziesz np. trenował boksu na asfalcie. Twoje buty powinny spokojnie wytrzymać dwa sezony intensywnych treningów i startów na zawodach. Z czasem, angażując się w sport bardziej, będziesz mógł sprawić sobie dodatkową parę – przeznaczoną wyłącznie na zawody lub na trening, jako zamiennik do podstawowych butów. Dzięki temu, zwłaszcza w miesiącach zimowych, Twoje obuwie będzie miało więcej czasu na całkowite wyschnięcie między treningami. Taka rotacja przełoży się na dłuższe użytkowanie butów.
Jeżeli szukasz butów treningowych do sportów walki, w tym do zapasów, boksu, Krav Magi lub nawet do podnoszenia ciężarów to zerknij na naszą szeroką ofertę modeli renomowanych producentów.
Ze sportowym pozdrowieniem,
Kuba Lejwoda
Zespół MMAniak.pl