Czego potrzebujesz, by trenować na skakance w sposób skuteczny i bezpieczny? Tak, to proste – skakanki, która będzie dla Ciebie dopasowana pod względem długości. Akcesoriów treningowych tyczą się te same zasady, co sprzętu do sportów walki – aby wyciągnąć z treningu maksimum, powinieneś wybierać sprzęt pod kątem swojego zaawansowania, warunków fizycznych i przeznaczenia. W przeciwnym razie narażasz się na frustrujący, nieefektywny trening, niezbyt dobrą technikę, a nawet zwiększasz ryzyko niepotrzebnego urazu. 

Sprawdź najważniejsze zagadnienia jeśli chodzi o długość linki i dowiedz się, jaką wybrać skakankę, by cieszyć się dobrymi treningami.

Dlaczego odpowiednia długość skakanki jest ważna?

Próbowałeś kiedyś treningu na skakance, która jest zbyt długa albo zbyt krótka? Jeśli tak, to doskonale wiesz, jak denerwujące to jest. Linka, która nieustannie zahacza o głowę albo o stopy albo nieustannie plącząca się między nogami, wymuszająca na Tobie nieustanne przerwy… Nie życzymy tego nikomu i możesz domyślać się, że podobne ćwiczenia nie dadzą Ci efektów, które chcesz osiągnąć. Skakanka o niewłaściwej długości może prowadzić do następujących problemów:

Co może wydarzyć się w najgorszym przypadku? Za krótka skakanka będzie boleśnie uderzać albo zahaczać o palce, w przypadku za długiej możesz potknąć się i narazić na bolesny uraz.

Odpowiednia długość skakanki pozwoli Ci na płynny trening i prawidłowe wykonywanie ćwiczeń. 

    Jak zmierzyć idealną długość skakanki?

    To, jak zmierzyć idealną długość skakanki dla siebie, pojawia się jako jeden z pierwszych. Najprostszy sposób jest następujący:

    1. Stań na środku skakanki..

    2. Podnieś rączki skakanki do góry, trzymając je wzdłuż ciała

    3. Rączki skakanki powinny sięgać do pach, dopuszczalne jest też, żeby były nieco wyżej. Jeśli nie sięgają pach, znaczy to, że jest za krótka.

    Wiele skakanek ma możliwość regulacji długości linki.

      Jak skrócić skakankę?

      Jeśli ze skakanki korzystasz tylko Ty, jej długość ustawisz tylko raz. Jeśli na jednej trenuje ktoś oprócz Ciebie, musisz nauczyć się ją regulować – i to możliwie szybko, żeby nie tracić czasu, który mógłbyś przeznaczyć na trening.

      Jak regulować długość? Jeśli skakanka ma mechanizm regulacji, wystarczy odblokować zabezpieczenie, przesunąć rączki na dobrą długość i zabezpieczyć je. Jeśli nie ma mechanizmu, wystarczy zawiązać za nimi węzły na lince za rączkami.

      Następnie wystarczy wykonać kilka skoków testowych, by wszystko było już jasne.

      Jak dobrać długość skakanki do wzrostu?

      Czy istnieje rozpiska, dzięki której sprawdzisz idealną długość skakanki dla Twojego wzrostu? Jeśli chcesz dobrać skakankę jak najlepiej dopasowaną do Ciebie, możesz kierować się następującymi wytycznymi:

      • Mniej niż 150 cm wzrostu: Skakanka o długości 210 cm.

      • 150-160 cm wzrostu: Skakanka o długości 240 cm.

      • 160-170 cm wzrostu: Skakanka o długości 250 cm.

      • 170-180 cm wzrostu: Skakanka o długości 260 cm.

      • 180-190 cm wzrostu: Skakanka o długości 280 cm.

      • Powyżej 190 cm wzrostu: Skakanka o długości 300 cm.

      Najczęstsze problemy z długością skakanki i jak je rozwiązać

      Jeśli chodzi o problemy związane z długością, nie musisz się za bardzo martwić – ich liczba jest ograniczona. Skakanka jest w końcu prostym, ale dającym bardzo dużo możliwości i gwarantującym szybkie efekty narzędziem.

      Co więc może przeszkadzać w efektywnym skakaniu i jak poradzić sobie z tym, że coś nie działa tak jak powinno? 

      Jeśli skakanka zahacza Cię o głowę albo o stopy, znaczy, że jest za krótka – wydłużenie jej rozwiąże ten problem (oczywiście o ile istnieje taka możliwość i nie jest już ustawiona na maksimum – w takim wypadku musisz kupić taką, która będzie dopasowana do Twoich gabarytów). 

      Jeśli skakanka nie dotyka lekko ziemi, tylko zatrzymuje się na niej albo potrafi zaplątać się gdzieś między stopami, będzie to poważny problem. Nie da się wówczas ćwiczyć płynnie, a do tego bywa to po prostu niebezpieczne. Wystarczy, że skrócisz ją do pożądanej długości.

      Masz problem z utrzymaniem właściwego rytmu? Możliwe, że chodzi o długość skakanki – jeśli nie, to powodem jest pewnie Twoja technika skakania. Zacznij od podstawowych skoków i nie forsuj się, skup się na poprawnej pozycji – proste plecy, napięty brzuch, staraj się nie ruszać całymi barkami, nie skacz zbyt wysoko. Powinno pomóc.

      Podsumowanie

      Pamiętaj, że dobór skakanki o odpowiedniej długości jest postawą dobrych treningów i szansy podnoszenia swoich umiejętności. Odpowiednia długość, dobrana do Twojego wzrostu, pozwoli cieszyć się udanymi ćwiczeniami, wykonywanymi poprawnie, płynnie i w odpowiednim tempie. Jeśli będziesz w stanie zadbać o to, poprawisz kondycję, zadbasz o koordynację, pracę na nogach i ogólną sprawność fizyczną. Teraz, kiedy wiesz już dobrze, jak dobrać idealną skakankę, możesz włączyć ją do swojego treningu! 

      My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.