Sporty walki dla dzieci to świetny wybór na zachęcenie go do aktywności fizycznej i zbudowanie dobrych nawyków, które zaprocentują w późniejszych latach i w dorosłym życiu. Wybór jest duży, a swoją przygodę mogą zacząć nawet naprawdę małe dzieci. Sporty walki i sztuki walki dla najmłodszych to nie tylko dyscypliny wymagające siły i zręczności, ale również fantastyczne narzędzie rozwoju fizycznego, emocjonalnego i psychicznego dla dzieci.

Entuzjazm to jedno, jednak potrzeba trochę praktycznej wiedzy w tym temacie – pamiętaj, że jesteście w tej aktywności razem, dlatego przygotowaliśmy 10 porad dla rodziców i dzieci, wchodzących w świat sportów walki.

Jakie dyscypliny sportowe wziąć pod uwagę?

 

Każde dziecko ma inne predyspozycje i zainteresowania, dlatego znalezienie właściwej dyscypliny, czy to karate, judo, taekwondo, BJJ czy boks, jest kluczowe. Każda z tych dyscyplin będzie znacząco się różnić, mimo podstaw, które bazują na ogólnorozwojowych ćwiczeniach i zabawie.

Sztuki walki dla dzieci, w których istotna jest tradycja, widać hierarchię i dyscyplina jest większa, dla jednych będą optymalne, inni lepiej odnajdą się w formułach, w których jest więcej luzu i wyrażania siebie przez walkę. Dlatego pozwól dziecku spróbować różnych sportów, aby znaleźć ten, który mu najbardziej odpowiada – szukanie to nie stracony czas, a każde zdobyte doświadczenie będzie budujące – nawet, jeśli będzie dotyczyć tego, czego dziecko nie lubi.

Odpowiedni sport walki dla dziecka to kwestia bardzo indywidualna, dlatego szanuj jego wybory.

Co kupić na pierwszy trening karate?

Znajdź dobry klub

Wybierz szkołę lub klub, który ma dobre opinie, doświadczonych trenerów i skupia się nie tylko na technikach walki, ale również na wartościach, takich jak szacunek, dyscyplina i samodyscyplina.

Szukaj poleceń, pogadaj z kimś, kogo dziecko już trenuje albo przejdź się na trening, żeby zobaczyć, jak wszystko wygląda w praktyce. Dzieci trenujące sztuki walki muszą czuć się dobrze w miejscu, w którym mają zdobywać wiedzę i podnosić swoje umiejętności.

Przemyśl koszty

Jeśli chcesz zapisać dziecko na zajęcia sztuk walki, pomyśl o kosztach. Czy będą one większe niż w bardziej typowych sportach jak na przykład piłka nożna? Niekoniecznie. Zależy to też od dyscypliny – jedne generują większe, inne mniejsze nakłady finansowe. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę choćby boks, w którym głównym wydatkiem będą rękawice do boksu dla dziecka, które można kupić nawet za sto złotych, nie wydaje się to dużym kosztem.

Początkowe wydatki nie są największe i do treningów liczą się głównie chęci, a konieczność wyposażenia młodego zawodnika w sprzęt będzie też zależeć od dyscypliny sportu, którą wybierze.

W końcu trudno będzie trenować MMA bez tak podstawowego sprzętu, jakim są rękawice do MMA dla dziecka, prawda?

Jedną z kwestii, które dotyczą wszystkich sportów i dzieci, jest wyrastanie z rzeczy – to naturalna sprawa i niestety niewiele da się tu zrobić, zwłaszcza w sprawie butów do zapasów czy boksu czy na przykład kimon dziecięcych.

Postaw na bezpieczeństwo

Jakie są bezpieczne sporty walki dla dzieci? Odpowiedź jest prosta – każde. Oczywiście o ile odbywają się w miejscu, które jest do tego przystosowane, a trener ma pojęcie o tym, co robi.

Co możesz zrobić Ty, żeby zadbać o to, żeby nic nie stało się Twojemu dziecku? Oprócz całego researchu, który wykonasz, pamiętaj o sprzęcie. To rzeczy takie jak ochraniacze na nogi dla dzieci czy dziecięce ochraniacze zębów. Ich rola będzie duża i pozwolą uniknąć przykrych i bolesnych urazów.

Podstawowa ochrona nie stanowi wielkiego wydatku, a pozwoli Ci spać spokojnie i odejmie kilka problemów od codziennego życia.

Regularność i cierpliwość to podstawy

W sportach walki, jak w każdej innej dziedzinie, kluczem do postępów i rozwoju jest regularność i cierpliwość. Musisz pamiętać, że osiągnięcia nie przychodzą natychmiast – wymagają praktyki i wysiłku. Wszystkie polecane dzieciom sztuki walki nie wykorzystają w pełni jego potencjału, jeśli będą uprawiane z doskoku – może to brzmieć jak rutyna, ale warto przyzwyczaić do tego, że jest to stały punkt rozkładu tygodnia.

Odrobina rutyny pomaga w tym, żeby wprowadzić do swojego życia więcej obowiązkowości. Jeśli będzie to współgrać z pasją, typowy poniedziałkowy trening będzie czymś, na co dziecko po prostu czeka.

Pamiętaj, że treningi to nie wszystko

Uczestnictwo w treningach sportów walki może być czasem wymagające. Ważne jest, aby być wsparciem dla dziecka, motywować je do wytrwałości i doceniać wysiłek, niezależnie od wyników. Warto też mieć odskocznię i nie traktować jednej dyscypliny jako czegoś, co stoi ponad innymi aktywnościami.

Pamiętaj, żeby robić też inne rzeczy i cały czas odkrywać przed dzieckiem kolejne aktywności.

Dziel się zajawką

Jeśli sporty walki to też Twoja pasja, dobrze jest się nią dzielić – poćwiczcie razem w domu, skoczcie czasem na wolną matę, wymieniajcie się doświadczeniami, oglądajcie razem gale czy profesjonalnych zawodników w akcji.

To wszystko buduje więź, a do tego pozwala iść do przodu. Możecie robić to razem.

Zachęcaj do zdrowej rywalizacji

Sportowa postawa i zdrowa rywalizacja jest ważniejsza od wygranej czy medali. Za kilka lat Twoje dziecko może już nie trenować, a zdrowe podejście do wygranych czy porażek zostaną z nim na zawsze.

Sam oczywiście też możesz się tutaj dużo nauczyć – wiadomo, że kibicowanie dziecku bywa stresujące, a wspieranie go po porażkach nie należy do łatwych. To wszystko jest jednak cenną lekcją. Staraj się zrobić wszystko, żeby Twoje ambicje nie miały wpływu na to, jak do sportu podchodzi Twoje dziecko i nie były dla niego przytłaczające.

Kontrola agresji i szacunek do innych

Wspominaj, że sporty walki uczą samokontroli, szacunku do innych i wykorzystywania umiejętności tylko w obronie własnej. Oczywiście to jedna z tych rzeczy, które będą stale podkreślane na zajęciach, a nauka sztuk walki będzie jednocześnie nauką relacji z innymi, szansą na zawarcie nowych znajomości. Sztuki walki świetnie rozwijają też zdolności społeczne.

Nie wywieraj presji

Pamiętaj, że uczestnictwo w jakichkolwiek zajęciach powinno być wyborem dziecka, a nie czymś, co jest mu narzucane siłą. W przeciwnym wypadku możesz zapomnieć o radości z tej aktywności fizycznej. Wiąże się to też z tym, o czym pisaliśmy już wcześniej – z próbowaniem nowych rzeczy.

Być może Twoje dziecko spędzi na boksie, zapasach czy taekwondo kilka lat i postanowi zmienić to na coś innego. Spokojnie – to, czego się nauczyło, zostanie z nim i przyda się w innych sportach.

Podkreślaj, jakie korzyści niesie sport

Oprócz umiejętności walki, zwracaj uwagę na inne korzyści, takie jak poprawa koncentracji, samodyscyplina, budowanie pewności siebie i zdrowy tryb życia. Podkreślaj progres, który następuje nie tylko na macie, ale też w życiu codziennym. Niech Twoje dziecko wie, że doceniasz jego postępy na każdym polu.

Wprowadzenie dziecka w świat sportów walki może być nie tylko fantastyczną formą aktywności fizycznej, ale również sposobem na rozwój charakteru i umiejętności życiowych. Pamiętaj jednak, że kluczową rolę odgrywa zawsze balans między rywalizacją a przyjemnością z samej działalności sportowej.

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.