Wprowadzenie: Dlaczego właściwe wypełnienie worka treningowego jest kluczowe?

Chcesz kupić worek bokserski i zastanawiasz się, jak poradzić sobie z kwestią wypełnienia? Możesz kupić worek, który będzie już wypełniony i gotowy do tego, by na nim trenować. Druga opcja jest ciekawsza i jest nią wypełnienie go samemu. W ten sposób nie tylko dopasujesz go do swoich preferencji, ale też zaoszczędzisz trochę pieniędzy.

Przygotowaliśmy dla Ciebie przewodnik, który powinien odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania. 

Zacznijmy od tego, dlaczego odpowiednie wypełnienie jest tak istotne? Dobrze dobrane wypełnienie worka bokserskiego wpływa na komfort, efektywność oraz bezpieczeństwo Twojego treningu. Zbyt twardy lub źle wypełniony worek może prowadzić do kontuzji dłoni, nadgarstków czy stawów. Na początku swoich treningów Twoje ciało nie jest jeszcze przyzwyczajone do uderzania w twardy worek – wystarczy jedno kopnięcie piszczelą w twardszy niż zalecany materiał, by się o tym boleśnie przekonać.

Z kolei worek zbyt miękki nie zapewni odpowiedniego oporu, co także nie jest komfortowe, a może nawet być groźne. To wszystko sprawia, że wybór odpowiedniego wypełniacza powinien być przemyślany, dostosowany do poziomu zaawansowania zawodnika i rodzaju treningu.

Rodzaje wypełniaczy do worków bokserskich

Czym można wypełnić worek bokserski? Jest kilka rodzajów wypełniaczy, z którymi możesz się spotkać. Sprawdźmy, co dają najpopularniejsze z nich i na które najlepiej postawić.

Ścinki materiałowe – tradycyjny wybór

Ścinki materiałowe, np. z bawełny, to jeden z najpopularniejszych rodzajów wypełniaczy z kilku powodów. Przede wszystkim są łatwo dostępne, stosunkowo tanie, łatwo równomiernie rozłożyć je w worku. Są też miękkie, co sprawia, że nie ma żadnego zagrożenia uszkodzenia materiału worka, jak choćby w przypadku trocin, z których korzystają niektórzy. Korzystając ze ścinek materiału łatwo wypełnisz worek, dostosowując ilość wypełnienia do swoich preferencji. Jeśli to możliwe, spróbuj dostać ścinki, które składają się z małych elementów tkanin.

Granulat – nowoczesne rozwiązanie

Granulaty są oczywiście różne, niektóre z nich są produkowane z lateksu, gumy, inne z plastiku lub piasku kwarcowego. To nowoczesna i bardzo dobra alternatywa dla tradycyjnych wypełniaczy. Z racji na postać łatwo jest tutaj osiągnąć równomierne rozłożenie ciężaru – obejdzie się bez ubijania czy mocnej fizycznej pracy przy “formowaniu” wypełnienia”. Konsekwencją będzie większa twardość worka, co świetnie sprawdzi się u bardziej zaawansowanych zawodników. 

Postaw na granulat, który będzie elastyczny – wtedy będziesz miał pewność, że dobrze pochłania ciosy i nie powstaną odkształcenia nawet kiedy dużo razy uderzasz w to samo miejsce.

Inne popularne wypełniacze worków 

  • Ścinki i skrawki skór – stosunkowo twarde, łatwe w formowanie, trwałe i niezbyt drogie.

  • Piasek – teoretycznie zapewnia bardzo dużą twardość, ale to wypełnienie to pułapka, której nie polecamy. Na pewno nie będzie dobry dla początkujących, ale też może prowadzić do uszkodzeń materiału, z których zrobiony jest worek. To wypełnienie bardzo ciężkie i zbite, w wielu przypadkach po prostu rozerwie worek albo sprawi, że nie wytrzyma mocowanie.

  • Wypełniacze piankowe/kulki styropianowe – lekkie, tanie, bardzo miękkie. Teoretycznie dobre dla osób trenujących technikę bez ryzyka kontuzji, w praktyce jednak może być trudno wypełnić worek wystarczającym ciężarem. Mocniejsze ciosy mogą też sprawić, że wypełnienie za bardzo się zbije.

  • Zboża/trociny – zdarzają się entuzjaści tych materiałów, ale wyklucza je przede wszystkim to, że zbyt łatwo chłoną wilgoć, co prowadzi do rozwoju pleśni i grzybów. Do tego w trocinach mogą trafić się drzazgi czy większe kawałki drewna, które mogą przebić materiał worka.

  • Woda – warto wspomnieć tu o aquabagach, których wypełnienie jest płynne. Nie próbuj jednak napełniać w ten sposób żadnych innych worków.

Polecamy unikać eksperymentów – naprawdę lepiej postawić na sprawdzone metody i coś, czego używa się powszechnie, niż żałować i musieć wymieniać cały worek.

Jak wypełnić worek bokserski krok po kroku?

Przygotowanie worka do wypełnienia

Przed rozpoczęciem wypełniania zadbaj o to, by worek był czysty, suchy i miał odpowiednie zamknięcie – prawdopodobnie będzie to suwak albo sznurek. Nawet jeśli to nowy worek, warto sprawdzić szczelność i stan materiału, by możliwie szybko wyłapać ewentualną wadę fabryczną.

Techniki wypełniania worka różnymi materiałami

Wypełnianie worka bokserskiego należy rozpocząć od dolnej części. Połóż go na ziemi dnem do dołu. Teraz możesz wywinąć worek i rozpocząć równomiernie układać wypełnienie. Stopniowo odwijaj worek i dokładaj kolejne warstwy. Musisz wziąć pod uwagę, że ostateczny kształt zapewnią workowi pierwsze treningi – to dzięki nim przy odpowiednio dobranym materiale uda się idealnie ułożyć jego wnętrze.

Oczywiście znacznie łatwiej jest robić to w więcej osób – masz wówczas możliwość podniesienia worka do góry po każdej warstwie i potrząsania nim albo uderzania – to także pomaga ułożyć warstwy równo.

Zagęszczanie wypełniacza – klucz do odpowiedniej twardości

Aby worek był odpowiednio twardy i nie było w nich pustych przestrzeni, musisz wziąć sprawy w swoje ręce. Nie bój się uderzać w worek podczas wypełniania, oklepuj go, staraj się potrząsać. To pomoże w zagęszczaniu wypełniacza.

Zalety i wady różnych wypełniaczy

Trwałość i odporność na uderzenia

  • Ścinki materiałowe: stosunkowo trwałe, przy dobrym wypełnieniu worka ten materiał powinien posłużyć Ci odpowiednio długo, choć z czasem może się zbijać.

  • Granulat: bardzo trwały i odporny na uderzenia, dobrze ubity nie będzie zmieniał swojego kształtu.

  • Ścinki skór: twarde i wytrzymałe, nawet mocne i intensywne treningi nie powinny mieć większego wpływu na ich stan.

Wpływ na technikę treningu

  • Ścinki materiałowe: umiarkowana twardość pozwala popracować nad techniką.

  • Granulat: uniwersalne rozwiązanie, które umożliwi ćwiczenie tak techniki uderzeń, jak i siły.

  • Ścinki skór: wersja pośrednia pomiędzy pierwszymi dwoma wariantami.

Koszty i dostępność wypełniaczy

Zakup granulatu do worka treningowego nie powinien sprawić Ci większych problemów – możesz zamówić je przez Internet albo kupić stacjonarnie. Głównym problemem może być kwestia transportu, ponieważ będziesz potrzebował kilkudziesięciu kilogramów tego materiału, w zależności od docelowego ciężaru worka. To, jak go wypełnisz, nie zrobi już aż tak dużej różnicy pod względem wagi. Wypełniając worek ścinkami, musisz liczyć się z kosztem kilkudziesięciu złotych. 

Granulat może być nieznacznie droższy, ale wypełnianie nim worka tak, by osiągnąć satysfakcjonujący Cię poziom twardości i równomiernego rozłożenia materiału w środku, powinno być łatwiejsze.

Jak dobrać odpowiedni wypełniacz do rodzaju treningu?

Wypełnienie dla początkujących

Dla osób początkujących najlepiej sprawdzą się ścinki materiałowe. Są one miękkie, a zarazem zapewniają odpowiedni opór, co jest korzystne dla rozwijania techniki i budowania pewności siebie.

Granulaty też będą w porządku, tylko uważaj, by podczas wypełnienia worka nie przesadzić z ilością wypełnienia i ubiciem go w środku.

Wypełnienie dla zaawansowanych zawodników

Zaawansowanym zawodnikom będziemy polecać granulat lub ścinki ze skóry, ale jak wspomnieliśmy wyżej – najważniejszy będzie sposób wypełniania i wybór samego worka – polecamy worki cięższe i twardsze, umożliwiające pracę nad siłą ciosu. 

Jasne, że ci, którzy trenują dłużej, mogą próbować innych rozwiązań, by dopasować worek do swoich preferencji – radzimy jednak zachować tutaj ostrożność, by nie przekroczyć masy, którą może udźwignąć worek i jego mocowanie. 

Konserwacja i wymiana wypełnienia worka treningowego

Jak często należy wymieniać wypełniacz?

Na szczęście wymiana wypełnienia nie jest czynnością, którą trzeba regularnie i często powtarzać. Staraj się obserwować worek, na którym ćwiczysz. Jeśli coś odbiega od normy, być może nadszedł czas, by dokonać wymiany. Będzie to także zależało od materiału, którego użyłeś do wypełniania worka – najdłużej posłuży granulat, który jest bardzo odporny na odkształcenia, nie gnije, nie zbiera wilgoci. 

 

Jeśli masz worek na własny użytek i nie trenujesz przeasadnie często, to powinien wystarczyć Ci na lata bez konieczności wymiany wypełnienia. Podobnie będzie zresztą ze skrawkami materiału czy skóry.

Jeśli zdecydowałeś się na eksperymenty, może czekać Cię niemiła niespodzianka, kiedy wypełnienie przejdzie przykrym zapachem albo worek po ciosie zapadnie się do środka i nie wróci do pierwotnej pozycji. 

Oznaki zużycia wypełnienia worka bokserskiego

  • Pustki wewnątrz worka.

  • Zauważalne deformacje na powierzchni.

  • Spadek twardości i odczuwalna zmiana konsystencji.

  • Przykry zapach

Oznaki zużycia worka bokserskiego

Alternatywne metody wypełniania worka treningowego

Domowe sposoby na wypełnienie worka

Wypełnianie worka to dobry sposób na pozbycie się zalegających starych ubrań – ścinki z nieużywanych już części garderoby, starych ręczników czy pościeli mogą być tanim i łatwo dostępnym rozwiązaniem. Po prostu potnij je na drobne kawałki. 

Jeśli chcesz dodać workowi ciężaru, możesz użyć torebek wypełnionych piaskiem albo ryżem – nie wsypuj go jednak luzem, osiądzie na dnie worka.

Innowacyjne rozwiązania w wypełnianiu worków

Jeśli chodzi o wypełnianie worka, trudno tu wymyślić coś rewolucyjnego – ogólnodostępne materiały jak ścinki czy granulaty to w naszej ocenie wystarczające opcje.

Bezpieczeństwo podczas treningu z workiem bokserskim

Jak prawidłowo uderzać w worek z różnym wypełnieniem?

Pamiętaj, że technika zawsze powinna być na pierwszym miejscu. Jeśli będziesz uderzał nieczysto, źle układając dłoń albo nadgarstek, znajdziesz się na prostej drodze do kontuzji. 

Im twardszy worek, tym ważniejsze jest prawidłowe bicie ciosów, a także używanie owijek i odpowiednich rękawic. Zdecydowanie odradzamy treningi bez odpowiedniego sprzętu.

Unikanie kontuzji dzięki odpowiedniemu wypełnieniu

Zbyt twardy worek w momencie, w którym dopiero zaczynasz swoją przygodę ze sportami walki, może prowadzić do kontuzji, takich jak przeciążenie stawów lub mikrourazy. Dlatego ważne jest, aby dobrać wypełnienie adekwatne do poziomu zaawansowania i rodzaju treningu.

Podsumowanie: Wybór najlepszego wypełniacza dla Twojego worka bokserskiego

Wybór odpowiedniego wypełnienia do worka bokserskiego zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji. Powinieneś wziąć też pod uwagę swój poziom zaawansowania, oraz rodzaj treningu, który chcesz robić.

Na pewno jednak warto postawić na sprawdzone rozwiązania, których używają zawodowcy oraz kluby, które muszą dopasować się do potrzeb wielu trenujących w nich ludzi, którzy są na różnym poziomie zaawansowania. 

Autor
Paweł Słójkowski

Potrzebujesz sprzętu do sportów walki?

Sprawdź sklep MMAniak.pl, posiadający największy w Polsce asortyment sprzętu i odzieży dla fighterów!

Odwiedź też nas w sklepie stacjonarnym w Warszawie na ul. Kabaretowej 21.

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.