Tarczowanie jako podstawowy oręż trenera

Po czym poznać dobrego trenera? Aby uczyć innych i robić to skutecznie, gwarantować im progres i pokazywać właściwą drogę, musi dysponować specyficznym zestawem umiejętności. Trener to przecież ktoś więcej niż tylko człowiek, który pokazuje technikę i to, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia. Dla wielu (zwłaszcza w sportach walki) to autorytet, osoba, która potrafi doradzić, wie, jak dotrzeć do zawodnika, jak zmotywować go do pracy, wydobyć z niego najlepsze cechy. Często te relacje wybiegają daleko poza matę i… bardzo dobrze.

“Trener jest kimś, kto mówi Ci to czego nie chcesz słyszeć, który widzi to czego nie chcesz widzieć, po to, żebyś był kimś, kim zawsze chciałeś być” – lepiej ująć tego po prostu się nie da. Ale doświadczenie, rozumienie sportów walki i umiejętność pracy z zawodnikami to jedno. Zostają jeszcze narzędzia, których używa się w codziennej pracy. Każdy, bez względu na to, czy dopiero buduje swoją pozycję szkoleniowca, czy może siedzi w tej branży już od lat, musi świetnie znać się na sprzęcie, z którego korzysta.

Tarczowanie to metoda, która w uderzanych sportach walki jest jedną z podstaw treningu. To podczas niego szlifuje się technikę, precyzję uderzeń, szybkość, czas reakcji i dynamikę, a także siłę ciosu. Możesz wierzyć nam na słowo, że nawet kilka godzin na tarczach z dobrym trenerem potrafi zdziałać cuda, wyzbyć się złych nawyków i utrwalić te pożądane. 

Na tarczach może pracować każdy – robią to zarówno totalni amatorzy, jak i mistrzowie świata. Spotkasz je w każdym szanującym się klubie sportów walki, a zdecydowana większość trenerów nie rusza się bez nich na zajęcia.

Rodzaje tarcz treningowych

Rodzaje tarcz treningowych – tarcze bokserskie i nie tylko

Wybór tarcz treningowych jest bardzo szeroki. Każde z nich mają swoje cechy charakterystyczne jeśli chodzi o konstrukcję, każde z nich mają swoje konkretne przeznaczenie – z jednymi idealnie będzie trenować szybkość, z innymi siłę ciosu. Uniwersalne tarcze, które sprawdzą się świetnie w każdym elemencie, nie mają tutaj niestety racji bytu z prostego powodu – jest bardzo wiele rodzajów treningów i nie da się odpowiedzieć na wymagania, który stawia przed sprzętem każdy z nich. Tarcze treningowe wykonane są z wytrzymałych materiałów – w zależności od modelu i producenta zwykle ze skóry syntetycznej lub skóry naturalnej. Wypełnione są zwykle pianką pu, zapewniającą doskonałą amortyzację, Znajdziesz je praktycznie na każdej sali treningowej. Ich zadaniem jest amortyzacja uderzeń tak, by chronić zarówno dłonie fightera, jak i ciało partnera treningowego. 

Jakie rodzaje tarcz możesz spotkać?

Klasyczne tarcze treningowe – łapy trenera

Typowe tarcze do boksu, ale też innych sportów uderzanych, w których część arsenału zawodnika stanowią akcje bokserskie. To tarcze, które spotkasz najczęściej, są średniej wielkości, nie ważą dużo, choć przy dłuższej pracy potrafią zmęczyć dłonie.

Z ich użyciem trenuje się przede wszystkim różnego rodzaju kombinacje ciosów, łącząc szybkość, koordynację i siłę. Tarcza do boksu to najbardziej uniwersalny sprzęt z możliwych, stąd też jego ogromna popularność.

Tarcze bokserskie –  łapy trenera profilowane

Tarcze do boksowania profilowane to określenie, które dotyczy zdecydowanej większości tarcz, które zakłada się na ręce podczas tarczowania. Chodzi przede wszystkim o sposób ich projektowania – tarcze mają lekko zakrzywiony kształt, by dopasować się do dłoni trenera, co zwiększa komfort użytkowania i chroni przed urazami. Lepiej absorbują siłę uderzenia, zabezpieczają nadgarstki i dłonie. Mogą służyć jako tarcze do boksu, kickboxingu i innych sportów walki.

Mini tarcze bokserskie łapy trenera

Jak sama nazwa wskazuje, mini tarcze są mniejsze od klasycznych tarcz, nieznacznie przekraczają wielkość dłoni i są wyjątkowo lekkie. Wszystko to wiąże się z ich przeznaczeniem – zostały stworzone z myślą o treningu szybkości i precyzji.  Będą to idealne nie tylko do boksu, ale również jako tarcze do mma.

W ich przypadku po prostu trzeba trafiać w punkt, a powtarzalność ma wykształcić prawidłowe odruchy w walce, gdzie dokładność ma ogromne znaczenie. Tutaj nawet kilka centymetrów może zadecydować o tym, czy cios dojdzie do celu, czy przestrzeli.

Packi do tarczowania

Packi to narzędzie, które może budzić rozbawienie wśród tych mniej doświadczonych, są jednak bardzo przydatnym narzędziem dla trenerów. Używa się ich przede wszystkim do tego, by pracować nad szybkością reakcji, czuciem dystansu i timingiem uderzeń. Dzięki swojej długości dają też możliwość trenowania uników i poprawiania defensywy. 

Dobry trener potrafi sprawić, że praca z użyciem pacek będzie symulować rozmaite sytuacje, do których może dochodzić podczas prawdziwej walki w ringu czy oktagonie.

Pałki bokserskie

Tajskie tarcze typu Pao

Typowe dla muay thai tarcze pao są dużo większe i cięższe niż zwykłe tarcze bokserskie. Powód jest prosty – trenuje się na nich także kopnięcia, uderzenia kolanami i łokciami, czyli esencję tajskiego boksu. 

Specyficzna konstrukcja sprawia, że nie da się ich pomylić z innymi tarczami – układają się nie na dłoni, a na całym przedramieniu. Odpowiada za to specjalny system zapięć, zapobiegający przesuwaniu się tarcz. Przeważnie są to dwa zapięcia na rzepy i specjalny uchwyt na górze tarczy, za który trzymamy podczas tarczowania.

Dzięki konstrukcji i dużej ilości wypełnienia są bezpieczne, pozwalają pracować nad siłą ciosu, przede wszystkim jednak służą do trenowania akcji, w których łączy się ciosy bokserskie z kopnięciami, które spotkamy w muay thai i kickboxingu.

Tarcza treningowa do ciosów mocnych

Takie tarcze do trzymania oburącz spotkasz też pod nazwą power punch, która idealnie oddaje ich przeznaczenie. Tutaj chodzi przede wszystkim o siłę. Przeważnie są okrągłe, z wyraźnie zaznaczonym środkiem. Nie zakłada się ich na dłonie, tylko trzyma za służące do tego uchwyty. Grubsza i bardziej wytrzymała konstrukcja pozwala na uderzanie z maksymalną mocą bez ryzyka kontuzji. Świetne narzędzie dla osób, które chcą popracować nad siłą ciosu, powinny znaleźć się w posiadaniu każdego trenera. W porównaniu do wymienionych wcześniej, są to stosunkowo duże tarcze.

Tarcza do kopania

Kolejny przykład sprzętu, którego nie da się pomylić z niczym innym. Są to pojedyncze tarcze treningowe do kopania, które mają jeszcze większe wymiary – to największe z dostępnych tarcz, mające bardzo dużo wypełnienia, tak, by wytrzymać i amortyzować nawet silne kopnięcia zawodników z wyższych kategorii wagowych. 

Korzystać mogą z nich trenujący każdy sport walki, w którym używane są kopnięcia – nie ma znaczenia, czy chodzisz na tajski boks, kickboxing, czy może którąś z bardziej tradycyjnych sztuk walki, jak choćby karate albo taekwondo. Tarcze do kopnięć są idealne do szlifowania low kicków, middle kicków, wszelkiego rodzaju kopnięć obrotowych czy front kicków. Będą to więc świetne tarcze do kickboxingu czy muay thai. Przyrząd ten pozwala na zwiększenie siły kopnięć i wytrzymałości w kopaniu.

Tarcza bokserska ścienna

Tarcze bokserskie na ścianę służą przede wszystkim do treningu ciosów podbródkowych i sierpowych, ale z powodzeniem można też na nich trenować ciosy proste. To właśnie wyprofilowanie pod cios podbródkowy jest ich przewagą np. nad klasycznym workiem bokserskim, który z racji na niskie zawieszenie nie pozwala na uderzenie go hakiem.

Podsumowanie: Które tarcze treningowe będą odpowiednie do Twoich potrzeb?

To kwestia, która jest kluczowa. Zanim kupisz tarcze bokserskie, łapy trenera czy tarcze do kopania, zastanów się, do czego najbardziej ich potrzebujesz. Jakich treningów robisz najwięcej, na którym elemencie pracy chcesz skupić się podczas swojej pracy?

Wiadomo, że boks daje Ci szerszy wybór, a w muay thai i kickboxingu niezastąpione będą tarcze pao.

Jeśli jesteś trenerem, to pamiętaj też o tym, że ręce i całe ciało to Twoje narzędzie pracy – kupujesz więc coś, czego zadaniem jest zapewnienie Ci bezpieczeństwa i ochrona przed kontuzjami. Ta robota to ciężki kawałek chleba, zwłaszcza w kontekście czasu. Im dłużej jesteś w zawodzie, im więcej ciosów przyjmujesz, tym mocniej będziesz to czuł w stawach i mięśniach po latach. Zdrowie masz tylko jedno, staraj się więc wybrać taki sprzęt, w którym będziesz czuł się wygodnie, który zabezpieczy nadgarstki, łokcie i barki przed nadmiernymi obciążeniami.

Warto też stawiać na sprzęt, który posłuży Ci dłużej, który został zrobiony z materiałów dobrej jakości i zostanie z Tobą na dłużej. Dobrych treningów!

Autor
Paweł Słójkowski

Potrzebujesz sprzętu do sportów walki?

Sprawdź sklep MMAniak.pl, posiadający największy w Polsce asortyment sprzętu i odzieży dla fighterów!

Odwiedź też nas w sklepie stacjonarnym w Warszawie na ul. Kabaretowej 21.

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.