Wprowadzenie: Dlaczego odpowiednie buty są kluczowe w boksie?
Pierwsze treningi boksu nie będą wymagały od Ciebie zbyt wiele jeśli chodzi o sprzęt. Początki to czas, w którym wystarczy Ci zapał, a także ubrania, w których czujesz się wygodnie, butelka wody i klapki. To podstawy podstaw, ale niedługo później, kiedy wiesz już, że boks to coś dla Ciebie, zaczynają się jednak schody. I pojawiają się pytania – jakie rękawice kupić, który ochraniacz szczęki będzie optymalny i to, którym zajmiemy się tutaj – jakie buty do boksu wybrać?
Zakup odpowiedniego obuwia do boksu ma ogromne znaczenie dla każdego zawodnika, który chce trenować wygodnie i dobrze. Odpowiednie buty bokserskie zapewnią Ci stabilność, odpowiednią przyczepność, a także wsparcie podczas wyprowadzania uderzeń i robienia uników. Wybór dobrego obuwia to dość skomplikowany temat, na który każdy bokser z wielkim stażem ma dużo do powiedzenia. Jak do tego podejść, by nie żałować? Jakie buty bokserskie będą najlepsze? Sprawdźmy!
Rodzaje obuwia bokserskiego
Klasyczne buty do boksu
Klasyczne buty do boksu to wysokie, sięgające za kostkę buty, dające duże wsparcie stawu skokowego. Są lekkie i charakteryzują się cienką podeszwą – ma to dawać dobrą przyczepność, a także sprawiać, że będziesz idealnie czuć powierzchnię, na której walczysz.
Podeszwa jest też płaska – nie ma żadnego podwyższenia na pięcie, co wymusza na zawodniku pracę przede wszystkim na śródstopiu, zwiększając dynamikę poruszania się.
Buty treningowe – uniwersalne rozwiązanie
Kiedy dopiero zaczynasz i nie chcesz ćwiczyć boso, dobrym rozwiązaniem krótkoterminowym będą buty treningowe. Mogą być używane nie tylko w boksie, ale także w innych sportach. Przede wszystkim powinny być wygodne – z racji na to, że traktujemy je jako rozwiązanie tymczasowe, nie ma sensu wymagać od nich za dużo. Dobre buty do boksu to specyficzny rodzaj obuwia, który musi spełniać kilka warunków, takich jak zapewnienie doskonałej przyczepności do podłoża czy odporność na intensywny trening. Niestety, większość zwykłych sportowych butów nie sprawdzi się w tej dyscyplinie zbyt dobrze.
Buty zapaśnicze w boksie – czy to dobry wybór?
Buty zapaśnicze mają podobną konstrukcję do bokserskich, szczególnie jeśli chodzi o wsparcie kostki i lekką konstrukcję. Główna różnica to podeszwa i brak zabezpieczenia stawu skokowego. W zapasach więcej pracuje się na pięcie, a w walce używa się każdej części stopy, dlatego też bardzo elastyczne i lekkie buty będą tu idealne.
Zasadniczo treningi boksu w butach zapaśniczych są jak najbardziej możliwe. Dla niektórych zawodników będzie to świetne rozwiązanie, innym nie do końca podpasują, jednak z pewnością warto sprawdzić to na własnej skórze.
Na co zwrócić uwagę, wybierając buty do boksu?
a) Stabilność i przyczepność
Boksując, będziesz często i szybko zmieniał kierunki, wspierał swoje ciosy balansem ciała i dokręcaniem biodra. To wszystko będzie wymagało doskonałej przyczepności. Dlatego też buty bokserskie muszą dawać Ci możliwie największą swobodę i pewność, że w kluczowym momencie zachowasz równowagę.
Jeśli chodzi o stabilność, wiąże się ona z wysokością cholewki. Buty do boksu dzielą się na trzy kategorie – low-top, mid-top i high-top. To określenie tego, jak wysokie są i w jakim stopniu chronią kostkę.
b) Waga i elastyczność
Praca na nogach jest w boksie kluczowa, stąd też kolejne wymaganie – lekkość. Im mniejsza waga butów bokserskich, tym dłużej będziesz w stanie walczyć dynamicznie, bez ograniczania swojej ruchliwości. Cięższe buty sprawią, że szybciej poczujesz zmęczenie łydek i stóp.
Elastyczność buta pozwoli z kolei na swobodne poruszanie stopą, co daje maksymalną wygodę przy wszystkich ruchach w ringu.
c) Materiały i trwałość
Materiały, z których powinny być wykonane buty bokserskie, powinny być zarówno lekkie, jak i wytrzymałe. To gwarantuje długą żywotność – sprzęt ten narażony jest na częsty kontakt z wilgocią, a przy tych obciążeniach, jakie są w boksie, stopa może bardzo się pocić, dlatego wentylacja jest tak istotna.
Dobrze, kiedy buty do sportów walki mają wzmocnione szwy, są zrobione z oddychających materiałów, a także nakładki z trwałych materiałów, wzmacniających konstrukcję. Najczęściej buty bokserskie są wykonane w całości z syntetycznych materiałów.
Jak wybrać najlepsze buty bokserskie dla początkujących?
a) Cechy idealnych butów dla nowicjuszy
Dla początkujących najlepsze będą lekkie buty do treningu, które zapewnią stabilność i ochronę kostki. Masz czuć się w nich swobodnie i pewnie. Ustal też budżet, w którym się poruszasz – nie ma sensu wydawać fortuny na swoje pierwsze buty. Większość trenujących przerabia kilka modeli, zanim znajdzie ten idealny.
b) Popularne modele dla początkujących bokserów
Wśród popularnych modeli dla początkujących możemy wyróżnić buty bokserskie Adidas Box Hog II czy buty bokserskie Nike Machomai. Jedne i drugie mają bardzo dobrą relację jakości do ceny i zbierają wiele pozytywnych recenzji.
Nie bój się też sprawdzić modeli butów do zapasów takich jak choćby Adidas Combat Speed.
c) Błędy do uniknięcia przy pierwszym zakupie
Błędów, które ludzie popełniają w tym przypadku, jest kilka. Najczęściej pojawia się wśród nich kupowanie zbyt małych lub zbyt dużych butów. Dobór odpowiedniego rozmiaru i modelu, który będzie pasował do Twojej stopy, to zdecydowanie najważniejsza rzecz. Nie można tu kupować “z zapasem” albo takich, które choćby minimalnie uciskają. Nie rozejdą się i nie dopasują – bardziej prawdopodobne, że nabawisz się w nich odcisków albo otarć.
Weź też pod uwagę fakt, że nie każdy model będzie pasował idealnie. Jeśli masz szerszą lub węższą stopę, to być może będziesz musiał poszukać optymalnego modelu chwilę dłużej.
Pamiętaj jednak, że nie warto brać butów, które wpadną Ci w oko albo ktoś mocno je polecał, jeśli nie leżą idealnie.
Buty bokserskie dla zaawansowanych
a) Czego potrzebuje doświadczony bokser?
Zaawansowani bokserzy mają już znacznie więcej doświadczenia, także odnośnie sprzętu. Zdążyli już wyrobić sobie gust i rozeznać się w tym, co najbardziej im odpowiada.
Bokserzy o wyższych wymaganiach zasadniczo potrzebują tego, co wszyscy inni bokserzy, jednak tutaj, jak w samej walce, liczą się detale. Postaw na najwyższą możliwą jakość, elastyczność i podeszwę, która gwarantuje najlepszą przyczepność. Wyższa cena to w tym przypadku najlepsze możliwe materiały i większa trwałość.
b) Profesjonalne modele i ich charakterystyka
Zaawansowane modele, takie jak profesjonalne buty bokserskie Nike HyperKO 2 czy buty bokserskie Venum Elite, są zaprojektowane z myślą o profesjonalnych bokserach. Doskonale dopasowują się do stopy, usztywniają kostkę i dają stopie maksymalną swobodę ruchu , a do tego wyróżniają się bardzo dobrą wentylacją.
c) Customizacja butów dla indywidualnych potrzeb
Jeśli szukasz dla siebie czegoś wyjątkowego, możesz zastanowić się nad customizacja swoich butów bokserskich. Nie ma jednak zbyt wielu ekspertów, którzy znają potrzeby bokserów, stąd też zanim zdecydujesz się na podobny krok, zrób porządny research.
Damskie i męskie buty bokserskie – różnice i podobieństwa
a) Czy potrzebne są specjalne buty dla kobiet?
Na rynku możesz znaleźć kilka modeli butów bokserskich damskich, które zostały stworzone specjalnie z myślą o kobietach i ich anatomii. Z powodzeniem możesz jednak szukać wśród butów męskich i dziecięcych – najważniejsze, by znaleźć swój rozmiar i taki model, który jak najlepiej będzie leżał na stopie.
b) Jak dobrać rozmiar butów bokserskich?
Oczywiście musisz poruszać się wokół numeru, który nosisz w przypadku zwykłych butów, jednak staraj się nie kupować w ciemno i nie nastawiać się na to, że weźmiesz pierwszy model z brzegu. Zadbaj o dobre dopasowanie, miej pewność, że nie masz zbyt dużo luzu albo buty nie uciskają Cię. Kiedy będziesz przymierzać, rób to w skarpetkach, w których zamierzasz ćwiczyć.
c) Popularne modele damskie i męskie
Najłatwiej będzie, jeśli weźmiesz pod uwagę uniwersalne, które mogą być używane zarówno przez kobiet, jak i przez mężczyzn, jak wspomniane już wyżej Adidas Box Hog, Havoc czy Nike Machomai.
Marki butów bokserskich
a) Adidas – lider rynku masowego
Adidas to bez wątpienia jeden z liderów na rynku obuwia bokserskiego. Od dekad produkuje modele, w których na całym świecie trenują miliony ludzi, zarówno początkujących, jak i startujących zawodowo. Adidas ma całą linię sprzętu dla bokserów, tworzy sprzęt i odzież, dlatego też zna potrzeby trenujących.
Klasyczne modele tego obuwia to połączenie bardzo dobrej jakości z przystępną ceną.
B) Nike – innowacje w butach bokserskich
Nike to przeważnie trochę wyższa półka niż Adidas (także pod względem cenowym), jednak musisz samemu sprawdzić, czy są to buty dla Ciebie. To nowoczesne technologicznie buty, w których dopracowane są wszystkie szczegóły – Nike przez lata stworzył kilka naprawdę wybornych modeli, których najlepszym przykładem jest seria HyperKO, na które często stawiają zawodowi bokserzy.
C) Inne renomowane marki i ich oferta
Co jeszcze warto sprawdzić oprócz sprzętu od tych gigantów? Na rynku coraz mocniej rozpycha się Venum, który zrobił ogromny postęp na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat i wyszedł poza strefę MMA. Można też trafić buty marek, które słyną choćby z produkcji rękawic, jak Everlast, Leone czy Rival.
Jak dbać o buty bokserskie?
a) Konserwacja i czyszczenie
Jak w przypadku większości sprzętu do sportów walki, głównym wrogiem Twoich butów bokserskich będzie wilgoć. Po każdym treningu dobrze je wysusz i zostaw w przewiewnym miejscu. Polecamy też stosowanie z pochłaniaczy wilgoci – kosztują one niewiele, a pomogą Twoim butom dłużej zachować świeżość.
I ważna rada – większość butów bokserskich nie nadaje się do prania w pralce!
b) Przechowywanie butów
To prosta sprawa – buty powinny być przechowywane w suchym miejscu o umiarkowanej temperaturze. Idealnie byłoby, żeby to miejsce było przewiewne. Staraj się zawsze jak najszybciej wyjmować je z torby czy plecaka po treningu – im dłużej zostawiasz je w wilgotnym środowisku, tym gorzej.
c) Kiedy wymienić buty na nowe?
Buty bokserskie powinny Ci trochę posłużyć, wszystko jednak zależy od tego, z jaką intensywnością ćwiczysz, czy stosujesz je zgodnie z przeznaczeniem, czy odpowiednio o nie dbasz. Czynników, które decydują o tym, ile czasu będziesz je miał w dobrym stanie, jest dużo.
A kiedy przychodzi moment pożegnania? Najczęstszym powodem, przez który trzeba wymienić buty, są przetarcia materiału i uszkodzenia mechaniczne, których na dłuższą metę nie unikniesz. Może dochodzić do pęknięć podeszwy, ścierania się jej, przykrego zapachu, który wydobywa się z butów… Niestety, zagrożeń jest kilka, ale wiążą się one z mocną eksploatacją tego sprzętu, której wymaga boks.
Staraj się myśleć rozsądnie – buty bokserskie to sprzęt, w którym ćwiczy się mocno i który po prostu się zużywa. Jeśli coś pękło albo zniszczyło się niedługo po tym, jak je kupiłeś, nie wahaj się i reklamuj. Jeśli widzisz uszkodzenia po roku użytkowania, no cóż, nie spodziewaj się cudów.
Najczęstsze błędy przy wyborze butów bokserskich
a) Zbyt ciasne lub zbyt luźne obuwie
W za ciasnych butach szybko nabawisz się otarć, które mogą wykluczyć Cię z treningów. Na dłuższą metę po prostu nie będziesz w stanie w nich trenować. Za duże to z kolei dyskomfort, ryzyko potknięcia i brak “czucia” podłoża, które jest niezbędne.
b) Ignorowanie jakości materiałów
Nie ukrywajmy – chodzi tutaj przede wszystkim o cenę. Są dobre i stosunkowo tanie modele, ale jeśli będziesz chciał za bardzo oszczędzić, możesz się boleśnie oszukać. Buty firm o wątpliwej renomie czy sprzęt w podejrzanie niskich cenach to duże ryzyko, że niedługo będziesz musiał rozglądać się za kolejnym modelem.
c) Kupowanie butów nieprzystosowanych do boksu
Zdarza się, że początkujący bokserzy wybierają buty sportowe zamiast specjalistycznych bokserskich, co negatywnie wpływa na ich komfort i bezpieczeństwo w ringu. Na początku jest to dopuszczalne – później jednak postaw na sprzęt, który został stworzony do boksu.
Jak testować buty przed zakupem?
a) Co sprawdzić w sklepie?
Zanim przyjdziesz do sklepu, warto zrobić rekonesans w internecie. Możesz zmierzyć swoją stopę i porównać z tabelami, które oferuje producent. Podczas przymierzania powinieneś założyć buty na obie stopy i wykonać kilka dynamicznych ruchów, aby sprawdzić ich stabilność i wygodę. Dobrze jest także upewnić się, jak buty trzymają kostkę.
Przymierzaj w skarpetkach sportowych, tych, w których będziesz trenował.
b) Okres próbny – na co zwrócić uwagę podczas pierwszych treningów?
Podczas pierwszych treningów należy zwrócić uwagę na dopasowanie butów do stopy, komfort noszenia oraz ich przyczepność na macie. Zobacz, jak czujesz się po zajęciach, czy stopy nie puchną, czy nic nie dolega Ci po tym, jak skończysz zajęcia. Niektóre dolegliwości możesz też poczuć wiele godzin później.
Buty bokserskie a styl walki
Czy styl, który preferujesz w boksie, ma przełożenie na to, jakich butów powinieneś używać? Ilu ludzi, tyle teorii, ale tutaj chyba nie ma sensu dorabiać większej ideologii. Jeśli chodzi o dobór butów dla bokserów ofensywnych, odpowiednie byłyby niższe i lżejsze buty bokserskie, które umożliwią dynamiczne ataki.
Zawodnicy defensywni, którzy koncentrują się na unikach i pracy nóg, mogą preferować cięższe obuwie z większym wsparciem kostki i lepszą przyczepnością.
Uniwersalne modele dla różnych stylów to klasyczne modele takie jak Adidas Box Hog II czy Nike Machomai, które cieszą się popularnością ze względu na swoją wszechstronność – będą Ci dobrze służyć bez względu na to, czy preferujesz ofensywę czy defensywę.
Podsumowanie: Jak wybrać najlepsze buty do boksu dla siebie?
W telegraficznym skrócie – nie ma jednego modelu, który będzie odpowiedni dla każdego. Buty bokserskie to bardzo indywidualna sprawa i przyszykuj się na to, że znalezienie tego wymarzonego modelu może chwilę potrwać.
Określ swój budżet, zastanów się nad tym, jakie masz oczekiwania. Na początku warto sprawdzić bezpieczne, sprawdzone i popularne modele, potem szukać czegoś, co będzie idealnie skrojone dla Ciebie.
Pamiętaj też, że buty bokserskie to element sprzętu, o który trzeba dbać jeśli chcesz, żeby służyły Ci długo.
Autor
Paweł Słójkowski
Potrzebujesz sprzętu do sportów walki?
Sprawdź sklep MMAniak.pl, posiadający największy w Polsce asortyment sprzętu i odzieży dla fighterów!
Odwiedź też nas w sklepie stacjonarnym w Warszawie na ul. Kabaretowej 21.