Niepozorny przyrząd, ale potrafi zdziałać cuda w rękach kogoś, kto potrafi go wykorzystać. Skakanka ma cały szereg zalet- polecamy ją nie tylko tym, którzy trenują sporty walki. 

Sprawdź, co dadzą Ci treningi na skakance, jakie są rodzaje i modele tego przyrządu, a także jak wybrać skakankę – jaka będzie najlepsza pod konkretny rodzaj aktywności.

Zalety ćwiczeń na skakance

Plusów, które ma ćwiczenie na skakance, jest dużo, a skorzystać z niej mogą zarówno fighterzy, którzy od dłuższego czasu trenują sporty walki, jak i zupełni amatorzy, którzy po prostu szukają sposobu, żeby spalić trochę kalorii i schudnąć.

Skakanie na skakance to świetne ćwiczenie cardio, które poprawi wydolność. W krótkim czasie spala dużą liczbę kalorii (nawet do 400 kcal w pół godziny), wzmocni mięśnie nóg, brzucha, klatki piersiowej czy przedramion, usprawni pracę na nogach i koordynację. 

A do tego wszystkiego warto dodać, że jest niedroga, zajmuje mało miejsca i daje dużo możliwości zrobienia treningu w domu, w plenerze czy na wyjeździe – kiedy tylko chcesz.

    Jaka skakanka będzie odpowiednia? – rodzaje i modele skakanek

    Wybór skakanek jest szeroki i każdy znajdzie coś dla siebie – możesz wybierać wśród wielu rodzajów i modeli. Jak się w tym nie pogubić? Jedną z najważniejszych cech skakanki jest to, z jakiego materiału jest zrobiona – to nie tylko drobna różnica, ale coś, co decyduje o jej przeznaczeniu.

    Na początek pokażmy kilka podstawowych typów skakanek, różniących się pod względem tworzywa, z którego są wykonane:

    1. Skakanki z PVC – Tanie, lekkie i wybaczające błędy – te cechy sprawiają, że świetnie sprawdzą się do nauki, dlatego też możemy polecić je dla początkujących. Niewielka waga sprawia, że nie są tak szybkie, dlatego też część bardziej zaawansowanych ćwiczeń może być trudna do wykonania – z drugiej strony sprawia to, że uderzenie nią o stopy czy głowę nie boli tak bardzo. Na początku przygody ze skakankami to z pewnością duży atut.

    2. Skakanki z linką metalową – Trwałe, cięższe i szybsze. Najczęściej zobaczysz je u bardziej zaawansowanych sportowców, uwielbiają je bokserzy. To klasyka klasyki, ale jest nieco bardziej wymagająca. Najlepiej będzie, jeśli postawisz na nią, mając już nieco praktyki. Stalowe skakanki będą też kosztować więcej niż skakanki z PVC, ale wciąż nie mówimy tu o zawrotnych sumach. Są To tak zwane “szybkie skakanki”, pozwalające na większą dynamikę, wykonywanie trudniejszych ćwiczeń. Wada dla początkujących będzie jedna – przypadkowe uderzenie się tą skakanką jest naprawdę bolesne.

    3. Skakanki skórzane –  opcja dla tych, którzy lubią oldschoolowe rozwiązania Skórzane skakanki pod względem wagi plasują się pomiędzy PVC i skakankami metalowymi. Problemem w ich przypadku może być to, że kiedy ćwiczysz na twardej powierzchni, może dochodzić do przetarć.

    Jakie cechy powinna mieć dobra skakanka do ćwiczeń?

    Na co powinieneś zwrócić uwagę podczas wybierania skakanki? Pierwszymi i najważniejszymi rzeczami są długość i materiał, z którego wykonana jest linka. Dobierz taką, która będzie odpowiednia do Twoich gabarytów, a także będzie odpowiednia pod względem poziomu zaawansowania.

    Dobrze byłoby też sprawdzić, jak leżą w dłoniach uchwyty. Rączki powinny Ci odpowiadać pod względem wielkości i nie ślizgać się podczas skakania, kiedy dłonie zdążą już się spocić podczas intensywnego treningu. 

    Warto też postawić na skakankę z łożyskami. Dlaczego? Przejdźmy do tego.

    Skakanka z łożyskami czy bez?

    Skakanki z łożyskami mają kilka bardzo dużych plusów, które będą ważne zwłaszcza dla tych bardziej zaawansowanych ćwiczących.

    Łożyska pozwalają na płynne i szybkie obroty, co pozwala na wykonywanie bardziej zaawansowanych ćwiczeń. Możesz robić z nimi mocniejsze treningi, bez obaw, że dojdzie do zaplątania. Uwierz na słowo, że nie chcesz co chwilę poprawiać źle układającej się linki.

    Skakanka bez łożysk to z drugiej strony prostsza konstrukcja i niższa cena, co sprawia, że są idealne dla początkujących.

    Najlepsze skakanki dla różnych rodzajów treningów

    Co dla kogo? Jaką skakankę powinieneś wybrać pod kątem konkretnych treningów? Tym, co liczy się najbardziej jest poziom zaawansowania.

    Początkującym polecamy przede wszystkim skakanki z PVC, idealne do nauki podstaw i zapoznania się z tematem. Nadadzą się zarówno do treningów crossfitu, luźnej pracy na skakance czy przy wspomaganiu pracy na nogach dla bokserów i pasjonatów sportów walki.

    Zaawansowani mają już bardziej sprecyzowane preferencje, powinni wybierać między skakankami skórzanymi albo metalowymi, które pozwalają na szybszą pracę, bardziej intensywne treningi i płynną pracę na nogach.

    Podsumowanie

    Wybór i zakup skakanki odpowiedniej do Twoich potrzeb będzie wpłynie na jakość Twojego treningu i to, ile zdołasz z niego wycisnąć, a także – co najważniejsze – spełnienie Twoich oczekiwania. 

    Jeśli dobrze dopasujesz skakankę do tego, nad czym chcesz trenować, na jakim poziomie zaawansowania jesteś i jakie masz treningowe cele, zyskasz potężnego sojusznika w walce o lepszą kondycję. 

    Na pewno będziemy polecać skakanie na skakance każdemu, kto szuka ucieczki od rutyny treningowej, chce znaleźć nową zajawkę albo ma na celu wzmocnienie mięśni, poprawę swojej zwinności i dynamiki. Korzystanie ze skakanki może poprawić masę rzeczy, które są ważne nie tylko dla fighterów, ale też grają dużą rolę w innych dyscyplinach, treningu cardio, cross czy fitness.

    My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.