Czy dobry rashguard poprawi Twoje wyniki? Sprzęt nie będzie wygrywał za Ciebie walk, nie zrobi za Ciebie treningu, ale sprawi, że… będzie trochę łatwiej.  A w MMA i przy każdym wymagającym sporcie zdajesz sobie sprawę z tego, ile to “trochę” może znaczyć. Przylegające do ciała rashguardy to odzież, która poprawia pracę mięśni i utrzymuje temperaturę ciała pozwalając trenować lepiej.

Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać idealny rashguard, żeby nie żałować zakupu, sprawdź kompletny przewodnik zakupowy i znajdź sprzęt, który spełni Twoje oczekiwania. Na co szczególnie powinieneś zwrócić uwagę i ile pieniędzy zainwestować, by przez długi czas cieszyć się niezawodnym sprzętem? Przeczytaj i bądź gotowy do zakupu!

Czym charakteryzuje się rashguard?

Czym jest rashguard? Jeśli jeszcze zastanawiasz się, czy rashguard lub koszulka termoaktywna będą Ci potrzebne, to odpowiedź jest jednoznaczna – tak. Korzyści, które będziesz miał z jego używania, jest wiele – chronią skórę przed otarciami, zadrapaniami i podrażnieniami. Do tego można śmiało dodać odprowadzanie wilgoci, wsparcie regeneracji dzięki właściwościom kompresyjnym, a także ochronę skóry i ciała podczas wysiłku (przed promieniami UV), kiedy akurat robisz trening na powietrzu.

Jak wybrać i kupić rashguard?

Co konkretnie trenujesz? MMA, BJJ, a może trening siłowy? Na początku zastanów się, jaki konkretnie rashguard będzie Ci potrzebny – czy masz już markę, z której sprzętu korzystałeś i byłeś zadowolony? Może warto postawić na coś sprawdzonego. Chcesz spróbować czegoś nowego? W tym momencie masz przynajmniej kilka dobrych firm, które robią rashguardy naprawdę wysokiej klasy, jak Pitbull, Extreme Hobby, Ground Game, Venum czy Manto. W zależności od swoich preferencji kolorystycznych z pewnością coś wybierzesz.

Kiedy określasz swoje potrzeby, przemyśl dokładnie, czy chcesz kupić rashguard z krótkim rękawem czy rashguard z długim rękawem. Jeśli chodzi o sporty walki, to do treningów stójkowych będziemy polecać raczej shortsleeve, do zmagań parterowych zaś lepiej sprawdzą się longsleeve’y. Materiał będzie już kwestią drugorzędną z prostego powodu – praktycznie wszystkie rashguardy stworzone są z szybkoschnących materiałów, takich jak poliester czy nylon z domieszką elastanu lub spandexu. 

Ile kosztuje rashguard do sportów walki?

Na temat tego, ile kosztuje ten element odzieży dla osób aktywnych, możemy odpowiedzieć klasycznie – to zależy. Przede wszystkim od marki – za proste rashguardy z tych najtańszych zapłacisz w okolicach stu złotych, za najlepsze jakościowo i najciekawsze pod względem designu lub za te z najnowszych kolekcji od Venum, sygnowane logo UFC, zapłacisz już mocno powyżej 200 złotych. Weź jednak pod uwagę to, że praktycznie każda koszulka typu rashguard posłuży Ci przez długi czas.

Rashguard – gdzie kupić?

Większość dużych sklepów sportowych oferuje szeroki wybór rashguardów, jednak jeśli szukasz konkretnych rashguardów, na przykład do sportów walki, postaw na sklepy specjalistyczne, gdzie znajdziesz czołowe marki i porady od ekspertów.

Mieścisz się w standardowej rozmiarówce albo nie masz czasu na wyprawę do sklepu i przymierzanie? Zamawiaj przez Internet – ryzyko nie jest zbyt duże, zawsze możesz zwrócić towar, jeśli nie trafisz z rozmiarem. Do tego też możesz znaleźć ciekawe promocje.

Rashguard – gdzie kupić?

Sprawa jest stosunkowo prosta – przejrzyj tabelę rozmiarów. Rozmiarówki mogą różnić się u poszczególnych producentów, dlatego też warto upewnić się przed zakupem. Może też okazać się, że sprzęt od jednej firmy będzie po prostu leżał Ci lepiej niż inny, ale do tego prawdopodobnie dopiero dojdziesz wraz z czasem i modelami, które przerobisz w swoim treningach MMA lub innych sportów.

Rashguardy to specyficzna część ubioru, która musi opinać ciało jak druga skóra – zawsze bierz to pod uwagę, nie kupuj czegoś, co będzie za luźne albo tak ciasne, że ledwo będziesz w stanie to na siebie wcisnąć. Masz mieć pełną swobodę ruchów i jednocześnie nie zastanawiać się, czy wszystko dobrze leży. Powinieneś po prostu to czuć od pierwszego założenia. Tak samo możesz się trochę inaczej czuć w rashguardzie z krótkim rękawem. Pamiętaj aby zwrócić uwagę na szwy. Nie powinieneś ich czuć. Zazwyczaj są płaskie i wykonane specjalistycznymi nićmi, dzięki czemu nie drażnią skóry.

Jak nosić rashguard i koszulki kompresyjne?

No cóż, tutaj wielkiej filozofii raczej nie należy się spodziewać – zakładasz na gołą skórę przed treningiem, zdejmujesz po zakończonych zajęciach i… tyle. Po treningu szybkie pranie, suszenie, które też nie trwa długo i można zaczynać cały cykl od nowa.

Co nosić pod rashguardem?

Tutaj też nie ma sensu się za bardzo rozpisywać, ponieważ odpowiedzieć trzeba krótko – nic. Rashguard zakłada się na gołą skórę po to, by zapewnić jego optymalne działanie, jak największy komfort i ochronę. Najczęściej rashguard zakłada się bezpośrednio na skórę, aby zapewnić optymalną ochronę i właściwości kompresyjne oraz odprowadzanie wilgoci. Kobiety mogą oczywiście nosić pod rashguardem stanik sportowy lub treningowy top.

Podsumowując, kupno idealnego rashguarda to nie fizyka kwantowa, jednak trzeba w tym procesie uwzględnić kilka czynników, o których wspomnieliśmy wyżej. Pamiętaj, że dobry zakup na pewno sprawi, że treningi będą lepsze i przyjemniejsze – bez względu na to, czy jesteś zaawansowanym sportowcem, czy może po prostu lubisz się poruszać kilka razy w tygodniu.

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.

1 440x440 1