Co to jest suspensor?

W sportach walki może spotkać Cię wiele niezbyt przyjemnych urazów, ale kiedy zapytamy o ten najbardziej bolesny, większość facetów pomyśli od razu o jednym – o uderzeniu w krocze. I mimo uprawiania dyscyplin, gdzie potrafi polać się krew, czasem pękają kości i lecą srogie nokauty czy poddania, to “uderzenie w przyrodzenie” najmocniej działa na wyobraźnię.

Sposób na to, by nie mieć zbyt wiele do powiedzenia o tym, jaki dokładnie ból temu towarzyszy, jest jeden – nosić suspensor, który ma za zadanie chronić nasze narządy płciowe.

Ochraniacz krocza w sportach walki to ochraniacz niedoceniany… aż do czasu.

Już jedno uderzenie może mocno zmienić Twoje poglądy na temat tego, czy go potrzebujesz. Doświadczenie podpowiada nam, że ciosami, które najczęściej doprowadzają do podobnych urazów, będą kopnięcia – często front kicki, które poszły za nisko lub też wewnętrzne low kicki, przy których zabrakło precyzji rywalowi albo… partnerowi, z którym ćwiczysz. Nie ma w tym nic dziwnego, wiele przypadkowych ciosów poniżej pasa ma miejsce właśnie na treningach z ludźmi, którym do biegłości jeszcze trochę brakuje.

Czy obawiać muszą się tylko uderzacze? We wszystkich sportach chwytanych ryzyko jest już mniejsze, ale wciąż istnieje. Cóż, wypadki chodzą po ludziach i warto być gotowym na każdą ewentualność. Pozwoli to zaoszczędzić naprawdę masy bólu i nieprzyjemnych doświadczeń. I, co nie jest dużym zaskoczeniem – ochraniacz pomoże Ci bardziej niż skakanie na piętach.

Większość ochraniaczy krocza składa się z dwóch części – pasa, którym przyczepiasz go na biodrach oraz tak zwanego kubka, który chroni wrażliwe miejsca. Pas i miseczka są ważne, ale to właśnie wkład będzie odgrywał kluczową rolę. 

  • Podstawowe – są to najprostsze i najtańsze modele wykonane z tworzyw sztucznych. To wystarczająca ochrona dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę ze sportami walki – bez większego znaczenia, jaką dyscyplinę wybiorą. Postanowiłeś spróbować się w MMA? Trenujesz muay thai? Chcesz poczuć się pewniej dzięki lekcjom samoobrony czy zajęciom krav magi? Na rekreacyjnym poziomie każdy podstawowy ochraniacz krocza będzie dobry – oczywiście o ile jest odpowiednio dopasowany.
  • Średnio-zaawansowane – ten sprzęt oferuje już lepsze dopasowanie i dodatkową amortyzację. Te suspensory są wykonane z lepszych materiałów, są bardziej wytrzymałe, lżejsze, wygodniejsze i zaprojektowane z myślą o większej intensywności treningów i mocniejszych sparingach.
Rodzaje suspensorów w sportach walki
  • Zaawansowane – zapewniają maksymalny poziom ochrony, są niezwykle wytrzymałe i polecane zawodnikom narażonym na silne uderzenia. Jeśli sparujesz ostrzej niż na te słynne trzydzieści procent albo sprawdzasz się z ludźmi, którzy walczą w wyższych kategoriach wagowych, będzie to bardzo dobre rozwiązanie.
  • Specjalistyczne – suspensory przede wszystkim dla zawodników muay thai lub MMA. W przypadku tych pierwszych będą to najczęściej ochraniacze metalowe, u drugich zaś kilkuwarstwowe, anatomicznie dopasowane i dające komfort w stójce i w parterze.
  • Suspensory dla kobiet – dopasowane do anatomicznych różnic w budowie ciała kobiet, chronią okolice podbrzusza i krocza, zapewniając podobny poziom ochrony jak modele dla mężczyzn.

Kluczowe czynniki przy wyborze suspensora

Wybranie odpowiedniego suspensora nie jest przesadnie trudnym zadaniem, trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Są to:

  • Rozmiar – rzecz kluczowa nie tylko dla Twojej wygody, ale przede wszystkim dla tego, by ochraniacz krocza mógł pełnić swoją funkcję. Suspensor nie może być ani zbyt luźny, ani zbyt ciasny, nie powinien za bardzo odstawać i ocierać w pachwinach. Pamiętaj, że rozmiarówka w większości przypadków dotyczy kubka.
  • Materiał – suspensory wykonane są z różnych materiałów, od tworzyw sztucznych po metal. Materiał wpływa na poziom ochrony oraz komfort noszenia – dobrze też, żeby zapewniał wentylację i odprowadzał wilgoć. 
  • Poziom ochrony – różne dyscypliny wymagają różnych poziomów ochrony. Przede wszystkim zastanów się jednak, jaki charakter mają Twoje treningi. Jeśli mocno sparujesz, startujesz w zawodach i zebrałeś już duże doświadczenie, przyda Ci się coś lepszego. Podobnie będzie w przypadku systemów samoobrony jak krav maga, gdzie uderzenia w krocze pojawiają się często i stanowią element ćwiczeń. Jeśli zaś to dopiero Twoje początki w sportach walki i nie masz jeszcze zbyt dużych obciążeń, nie ma sensu wydawać majątku na ten ochraniacz.
  • Komfort – Nie będziemy udawać, że nie będziesz czuł ochraniacza po założeniu – znajduje się w strategicznym miejscu i nie należy do najmniejszych ochraniaczy, ale jeśli odpowiednio go dopasujesz, na pewno znajdziesz taki, który w żaden sposób nie będzie krępował Twoich ruchów.

Jak dopasować rozmiar suspensora?

Jak pisaliśmy wyżej, to jeden z najważniejszych aspektów zakupu ochraniacza krocza, z którego będziesz zadowolony i który będzie wywiązywał się ze swoich zadań. 

Pas może być uniwersalny z możliwością regulacji, jeśli zaś dotyczy go rozmiar, to i tak jest łatwiejsza część dobierania. Bardziej problematyczną częścią jest kubeczek, zwłaszcza, kiedy to Twój pierwszy ochraniacz. Sugerujemy wybierać rozmiar obiektywnie, troszcząc się o swoje bezpieczeństwo – żarty z podwójnego czy potrójnego XL są zabawne, ale słyszeliśmy je już dużo razy. Pamiętaj – używanie za dużego ochraniacza może zakończyć się przykrym urazem, dlatego miej to na uwadze. 

Suspensory dla różnych sportów walki

BOKS

Suspensory bokserskie, w których walczą zawodowcy, to specyficzny sprzęt. Nie mają kubka, są jednoczęściowe, mocno zabudowane i grubsze niż inne ochraniacze. Do tego sięgają wysoko, chroniąc nie tylko narządy płciowe, ale też dolną część brzucha.

MUAY THAI, KICKBOXING

W sportach, w których w ruch idą ręce i nogi, suspensory mają ważne zadanie – muszą dobrze radzić sobie z kopnięciami i kolanami, które stanowią duże zagrożenie, ale też dawać maksymalną swobodę ruchu przy wyprowadzaniu własnych uderzeń jak choćby high kicki czy middle kicki.

KRAVMAGA

W tym systemie walki ochronę krocza stawia się wysoko, a uderzanie w krocze traktuje jako dobry sposób na wyłączenie z gry agresora. Stąd też na pewno nie zabraknie ćwiczeń tego elementu. Wybór solidnego, zaawansowanego suspensora na pewno się opłaci.

MMA

W mieszanych sztukach walki potrzebny jest suspensor dający ochronę w zarówno w trakcie przyjmowania uderzeń, jak i podczas pracy w parterze, dlatego warto wybrać model dobrze dopasowany, lekki i wytrzymały.

GRAPPLING, BJJ

Stosowanie suspensorów w sportach parterowych czy chwytanych nie jest regułą i stosowanie tego środka ochrony zależy od samego zawodnika. Na zawodach czy mocniejszej pracy dobrze jednak być zabezpieczonym na przykład przed przypadkowym uderzeniem kolanem.

Jak dbać o suspensor?

Jeśli chodzi o dbanie o ochraniacz krocza, najważniejsze będa trzy rzeczy:

    • Czyszczenie – higiena przede wszystkim, dlatego też myj regularnie suspensor, by nie nabawić się żadnej infekcji, nie straszyć przykrym zapachem, ale też sprawić, żeby służył Ci dłużej. Większość ochraniaczy krocza nie jest przystosowana do mycia w pralce, dlatego też uważaj, by go w ten sposób nie zniszczyć. Jeśli chodzi o czyszczenie, wystarczy przetrzeć go po każdym treningu, a raz na jakiś czas umyć kubeczek.
    • Przechowywanie – suspensor, tak jak większość sprzętu do sportów walki, najlepiej przechowywać w suchym, przewiewnym miejscu, aby zapobiec powstawaniu nieprzyjemnych zapachów i utrzymać materiał w dobrej kondycji. Po każdym treningu czy sparingowej sesji staraj się jak najkrócej trzymać go w torbie czy plecaku. Zadbaj o wysuszenie, a będzie służył Ci długo.
    • Sprawdzanie – kiedy powinieneś wymienić suspensor? Oprócz sytuacji tak jednoznacznych jak pęknięcia czy inne uszkodzenia, staraj się raz na jakiś czas zrobić przegląd sprzętu – zobaczyć, czy nie ma żadnych problemów z materiałem, czy gdzieś się nie przeciera, czy coś leży inaczej niż zwykle – im wcześniej zareagujesz, tym lepiej.

Najczęstsze błędy przy wyborze suspensora

  • Zbyt luźny/ciasny – niewłaściwy rozmiar nie zapewni odpowiedniej ochrony, spowoduje dyskomfort, a do tego może przyczynić się do spowodowania urazu, kiedy kubeczek nie będzie właściwie przylegał.
  • Nieodpowiedni materiał – wybór materiału o niewystarczającej wytrzymałości może prowadzić do szybszego zużycia suspensora, a także otarć. Kupowanie sprzętu słabej jakości także jest ryzykowne i stanowi igranie z własnym zdrowiem.
  • Ignorowanie specyfiki sportu – każdy sport walki ma swoje cechy charakterystyczne, co także przekłada się na ochraniacz krocza, którego powinieneś używać. Niestety, nie stworzono jeszcze sprzętu, który spełniałby wymagania każdego.

PODSUMOWANIE

Dobry suspensor powinien znaleźć się w szafie każdego trenującego sporty walki, który szanuje swoje zdrowie i chce uniknąć poważnych problemów. Ten niepozorny sprzęt, o którym często się zapomina, ratuje nas w naprawdę podbramkowych sytuacjach. 

Jeśli chcesz wybrać dobrze, to pamiętaj, by dobrać go odpowiednio do sportu, który uprawiasz, dobrze dopasować rozmiar i dbać o niego tak, by służył Ci jak najdłużej.

Autor
Paweł Słójkowski

Potrzebujesz sprzętu do sportów walki?

Sprawdź sklep MMAniak.pl, posiadający największy w Polsce asortyment sprzętu i odzieży dla fighterów!

Odwiedź też nas w sklepie stacjonarnym w Warszawie na ul. Kabaretowej 21.

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.