W uderzanych sportach walki najważniejszy element Twojego wyposażenia jest jeden – to oczywiście rękawice do boksu. Nieważne, czy dopiero zaczynasz, czy może zdążyłeś już zebrać doświadczenie – używany sprzęt z czasem i z kolejnymi treningami będzie się niszczył. Możesz jednak zrobić dużo, by korzystać z niego dłużej, bezpieczniej i lepiej. Większość porad dotyczących tego, jak dbać o rękawice  dotyczy małych, powtarzalnych rzeczy, które nie wymagają wiele zaangażowania. To nie konserwacja, która będzie spędzała Ci sen z powiek, a jedno odstępstwo od reguły (z małymi wyjątkami!) nie zakończy się katastrofą.

Przeczytaj i wydłuż życie swojego sprzętu, przy okazji trenując bezpiecznie i oszczędzając trochę pieniędzy!

Jak dbać o rękawice treningowe – konserwacja, higiena, suszenie

Na początek podstawa absolutna, ale poznanie swojego wroga jest kluczowe do tego, by skutecznie się przed nim bronić. Dla rękawic nie ma nic gorszego niż wilgoć. Już po pierwszym treningu można się zorientować, że walka łatwa nie będzie, ponieważ z ringu czy maty do sportów walki schodzi się przeważnie mokrym – przynajmniej jeśli solidnie trenujesz. Łatwo domyślić się, że zadanie uchronienia sprzętu przed wszechobecną wilgocią nie należy do najprostszych, ale można ułatwić sobie zadanie.

Po pierwsze, zawsze, ale to ZAWSZE po treningu wyjmuj rękawice z torby czy plecaka, żeby mogły wyschnąć. Ogólnie rób tak z całym sprzętem sportowym. Rozepnij rzepy, otwórz je jak najszerzej i postaw niedaleko kaloryfera albo na balkonie – najlepiej nie na słońcu, bo może to uszkodzić materiał. Wietrzenie sprzętu to najważniejsza zasada, ponieważ tak naprawdę wystarczy, że zapomnisz o tym raz i po kilkunastu godzinach, w których Twoje rękawice ze skóry kisiły się razem z resztą sprzętu, możesz mieć naprawdę duży problem. Jeśli chodzi o to, jak troszczyć się o rękawice, zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, a zaniedbania potrafią się zemścić w naprawdę paskudny sposób. 

Wietrzenie to podstawa zapobiegania rozwojowi bakterii i pozbycia się nieprzyjemnego zapachu. Może dla niektórych perspektywa znajdowania swojego sprzętu po węchu jest kusząca, ale zaufaj nam na słowo – nie chcesz być tą osobą, którą ludzie z grupy kojarzą z tego, że czuć ją z daleka. Z kolejnych praktycznych rzeczy – dobrze jest mieć torbę lub plecak które zapewniają cyrkulację powietrza albo przynajmniej mają kilka przegródek, dzięki czemu rękawice nie będą tuż obok na przykład przepoconego, ociekającego wodą rashguarda.

Wysuszenie i przykry zapach – sprawdź odświeżacze do rękawic!

Odświeżacze do rękawic to nic innego jak saszetki z węglem aktywnym, które mają za zadanie pochłonąć brzydki zapach i absorbować wilgoć. Włóż je do środka rękawic po treningu i… to właściwie tyle. Osuszacze sprawią, że rękawice będą szybciej schnąć i rękawice dłużej będą miały neutralny zapach. Odświeżaczy używa się wielokrotnie, kosztują niedużo i są przyjazne dla środowiska. A do tego regenerują się w wysokiej temperaturze.

Jeśli mowa o sprzęcie, nie zapominaj o tym, jak ważne jest stosowanie na każdym treningu bandaży bokserskich. Owijki nie tylko zapewniają dłoniom ochronę, wchłaniają też większość potu w środku rękawic, co bardzo pomaga w utrzymaniu ich w dobrym stanie. Pamiętaj o tym, żeby prać je regularnie – przepocone taśmy bokserskie wywołają więcej szkody niż dadzą pożytku.

Jakich środków do pielęgnacji używać?

Dobrze jest od czasu do czasu oczyścić zewnętrzną powierzchnię rękawic – wystarczy użyć do tego wilgotnej ściereczki, co zapobiegnie powstawaniu warstwy brudu i potu. Dodatkowo możesz użyć trochę delikatnego mydła. Ograniczaj się do skóry (syntetycznej lub naturalnej) – nie próbuj wyczyścić wnętrza rękawicy, moczyć wyściółki itp. – nic dobrego tym nie osiągniesz. 

W tym, by wyeliminować bakterie, pomogą też spreje dezynfekujące – pamiętaj tylko, żeby w przypadku skóry nie używać tych, która zawierają alkohol, ponieważ mogą ją wysuszyć i uszkodzić.

W przypadku rękawic bokserskich ze skóry naturalnej, możesz używać olejów, balsamów lub wazeliny, które będą je natłuszczać. Wystarczy przetrzeć je w taki sposób około raz w miesiącu, by przedłużyć jej żywotność, uniknąć wysychania i pękania.

Jak prać rękawice w pralce? W ogóle!

Mówimy o tym przy każdej okazji, więc wykorzystamy też tę, by przypomnieć o jednej z ważniejszych zasad tego, jak dbać o rękawice bokserskie – nie pierz rękawic w pralce! Tyczy się to większości sprzętu do sportów walki: ochraniaczy na piszczele, kasków, rękawic do MMA. Nie używaj także takich urządzeń jak elektryczna suszarka, ani zamrażalnik – znane są takie nietypowe kuchenne sposoby, ale uwierz, to nie pomoże.

Podsumowując, jeśli będziesz odpowiednio dbał o swoje rękawice bokserskie, to znacznie przedłużysz ich żywotność i czas, jaki będą Ci służyć. Regularne wietrzenie, używanie osuszaczy pochłaniających wilgoć, czyszczenie i dezynfekcja to najważniejsze elementy w utrzymaniu rękawic w doskonałym stanie.

Pamiętaj, odpowiednia rutyna i zwykła codzienna uważność jeśli chodzi o trzymanie rękawic w odpowiednich warunkach i używanie bandaży bokserskich, aby zminimalizować wchłanianie potu, zrobi świetną robotę – dzięki temu rękawice bokserskie będą Ci dobrze służyły przez długi czas.

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.