Jednym będzie kojarzyć się z zabawką dla dzieci, innym od razu przyjdą do głowy wielcy bokserzy, dla których była jednym z kluczowych treningowych narzędzi. O czym mowa? Oczywiście o skakance, która powinna znaleźć się w treningowym arsenale nie tylko każdego, kto trenuje sporty walki – tego rodzaju trening przyda się po prostu każdemu, kto chce zadbać o swoje zdrowie i wydolność i… nie tylko. Regularne skakanie na skakance daje znacznie więcej korzyści, takich jak poprawa zwinności i koordynacji ruchowej, a włączenie jej do swojego planu treningowego pomoże Ci szybko zauważyć efekty.

Wprowadzenie do treningu ze skakanką

Jeśli chcesz zobaczyć, jak ćwiczenia ze skakanką można wprowadzić na kosmiczny poziom i po prostu jak efektywnie ćwiczyć na skakance, powinieneś przyjrzeć się temu, jak pracują z nią zawodowcy – oglądanie choćby bokserów, którzy między innymi dzięki skakance budują swoją niesamowitą pracę na nogach, jest doświadczeniem w pokazującym, ile można wyciągnąć z tego niepozornego przedmiotu – nada się zarówno do treningu cardio, jak i interwałowego, a także przy treningu koordynacji ruchowej.

Jasne, nie musicie być profesjonalnymi sportowcami i wchodzić na najwyższy poziom zaawansowania – plus jest taki, że nawet najbardziej podstawowe ćwiczenia dają bardzo dużo korzyści. 

Co musisz wiedzieć na początek? Do tego, by ćwiczyć, wystarczy odrobina przestrzeni i odpowiednia skakanka. Trening ze skakanką angażuje całe ciało. Jeśli myślisz, że pracują tu tylko nogi, to czas najwyższy przekonać się, że tkwiłeś w błędzie. Zobacz, jakie efekty i korzyści daje skakanie na skakance!

Korzyści zdrowotne, jakie daje skakanie na skakance

Skakanie na skakance to przede wszystkim świetne ćwiczenie cardio. W ten sposób nie dość, że poprawiasz funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, to jeszcze budujesz wytrzymałość, która przyda się w każdym sporcie. Efekt treningu na skakance to też oczywiście spalanie kalorii, które pomoże zrzucić zbędne kilogramy. Podczas 30 minut treningu spalisz jakieś 300-400 kalorii, pozbywając się m.in. tkanki tłuszczowej i przyspieszając odchudzanie, a także wpływając korzystnie na układ krążenia. 

Dodaj do tego także typowe (i równie istotne) korzyści każdej aktywności fizycznej – chodzi o redukcję stresu, poprawę ogólnego samopoczucia, zbudowanie dobrych nawyków, wartościowe spędzanie wolnego czasu, uwolnienie endorfin, które towarzyszą wysiłkowi fizycznemu. Osoby początkujące odczują też szybko poprawę wydolności, która przełoży się na ich funkcjonowanie w życiu codziennym.

Jakie mięśnie pracują podczas ćwiczenia na skakance?

Skakanie na skakance zapewnia nie tylko odpowiedni trening nóg. Oprócz nich świetnie rozwija również mięśnie ramion, zwłaszcza mięśnie obręczy barkowej. To istotne także jeśli trenujesz sporty walki, ponieważ to właśnie dzięki nim jesteś w stanie uderzać silniej i przez dłuższy czas utrzymać dużą intensywność. Znasz to uczucie, kiedy szybko zaczyna brakować Ci siły w rękach podczas treningu na tarczach, pracy na worku czy w sparingach? Regularna praca na skakance da Ci więcej mocy, która nie wyczerpie się zbyt szybko. Co do tego, ile cardio znaczy w walce i czym kończy się to, kiedy za szybko opróżnisz swój bak, nie musimy chyba nikogo przekonywać.

Jeśli chodzi o mięśnie najbardziej oczywiste, czyli mięśnie nóg, to praca na skakance rozwinie mięśnie łydek, mięśnie czworogłowe i dwugłowe uda, a także pośladki. Treningi bardzo dobrze modelują nogi, a także poprawią ich wytrzymałość. Na pewno sam dobrze zdajesz sobie sprawę, jak ważna jest praca nóg na ringu czy w oktagonie – i nie chodzi tylko o koordynację, ale też o to, by prezentować dużą dynamikę i wytrzymałość.

Skakanie na skakance poprawia także mięśnie brzucha i pleców, które mają za zadanie stabilizować ciało podczas skakania, zapewniając równowagę i prawidłową postawę postawę.

Samo trzymanie i obracanie skakanki podczas treningu pozwala także wzmocnić mięśnie przedramion – teoretycznie nie jest to wielki wysiłek, jednak w praktyce po kilku tygodniach treningów zobaczysz różnicę. To zresztą bardzo dobrze oddaje charakter treningów na skakance – nie wyglądają one na coś wyjątkowo ciężkiego, momentami można nawet uznać, że cały ten proces ma w sobie coś z zabawy, zwłaszcza, że mówimy o czymś, w czym można podnosić swoje umiejętności, wykorzystać swoją kreatywność i nowe pomysły na to, jak ćwiczyć. Te treningi nie są tak odtwórcze czy nawet katorżnicze jak niektóre z tych, które robi się z ciężarami czy hantlami.

Warto zwrócić także uwagę na poprawną technikę pracy na skakance – zachowaj wyprostowane plecy i delikatnie napięty brzuch. Nie powinieneś wykonywać ruchu w barkach, a jedynie w łokciach (trzymanych blisko tułowia) i w nadgarstkach.

Regularny trening na skakance a kondycja fizyczna

Regularny trening na skakance sprawi, że zdołasz poprawić swoją ogólną kondycję fizyczną. Ta aktywność dla wielu jest tylko dodatkiem dyscyplin, które uprawiają, jednak ma też dużą wartość samą w sobie i sprawdzi się nawet, jeśli nie uprawiasz regularnie żadnego innego sportu.

To bardzo dobry sposób, by popracować nad wydolnością, zadbać o cardio, zrobić ważny krok w kierunku zdrowszego życia. Na pewno wielkim atutem jest to, że skakankę możesz zabrać ze sobą praktycznie wszędzie, do treningu nie potrzebujesz przygotowań ani innych ludzi, możesz ćwiczyć dwadzieścia minut albo godzinę, a do tego łatwo zacząć tu od zera, ponieważ próg wejścia jest stosunkowo niski. Do tego też warto zauważyć, że nawet dobre skakanki są jednymi z najtańszych akcesoriów treningowych.

Ćwiczenia ze skakanką w boksie

Nie bez przyczyny skakanka wielu osobom automatycznie kojarzy się z bokserami. To narzędzie jest doceniane przez wielu trenerów, którzy widzą jego zalety i z powodzeniem wprowadzają je do treningów swoich podopiecznych. Można wykorzystać ją zarówno przy rozgrzewce, jak i użyć na końcu treningu, by zamknąć go albo na wysokiej intensywności albo luźną pracą. 

Skakanie na skakance jest integralną częścią treningu bokserskiego zarówno ze względu na atuty, które wymieniliśmy wcześniej, ale też dzięki temu, że ma kapitalny wpływ na koordynację i pracę nóg.  W boksie jest to absolutna podstawa, coś, bez czego nie da się wejść na wyższy poziom. W boksie nie walczy się tylko rękami – wielką rolę w tym sporcie odgrywa szereg innych umiejętności, a nogi są tutaj kluczowe, ponieważ to przede wszystkim z nich bierze się dynamika, która przekłada się na siłę ciosów i zdolność do zaskoczenia rywala.

Dobry pięściarz musi potrafić poruszać się na ringu, schodzić z linii ataku przeciwnika, wykorzystywać odpowiednie poruszanie się na nogach do tego, by samemu stwarzać zagrożenie i zaskakiwać rywala. Skakanka pozwala dużo poprawić w tym elemencie, a do tego daje odpowiednią wytrzymałość, by poradzić sobie z trudami każdej walki.

Podsumowanie

Skakanie na skakance będzie świetnym sposobem na urozmaicenie swoich treningów, ucieczkę od nudy i rutyny, nauczenie się nowej, przydatnej umiejętności. Jeśli trenujesz sporty walki, zdołasz dzięki tym ćwiczeniom poprawić swoje stójkowe umiejętności, zwiększyć wydolność i  angażować wiele grup mięśniowych. Jeśli po prostu szukasz sposobu na to, by utrzymać dobrą formę, mieć zawsze pod ręką narzędzie, dzięki któremu zrobisz szybki i dobry trening, skakanka to idealne rozwiązanie.

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.