Kontynuując serię wpisów dotyczących akcesoriów i ochraniaczy do treningu które chronią nasze zdrowie (tekst na temat kasków bokserskich znajdziesz tutaj) dzisiejszy wpis poświęcamy tematyce ochrony zębów. Jest to temat bardzo istotny a o potrzebie ochrony szczęki i zębów wie każdy kto przynajmniej raz doznał w życiu choćby najmniejszego ubytku w uzębieniu podczas treningu. Paradoksalnie – relatywnie tanie ochraniacze potrafią nam zaoszczędzić setki a niejednokrotnie tysiące złotych związanych z protetyką i uzupełnianiem straconego uzębienia.

Ochraniacze zębów pod względem wykonania można podzielić na dwie grupy. Są to ochraniacze jednowarstwowe i ochraniacze żelowe (wielowarstwowe). Istnieje jeszcze trzecia grupa ochraniaczy protetycznych robionych indywidualnie na zamówienie ale na potrzeby tego artykułu skupimy się wyłącznie na dwóch pierwszych grupach.

Każdy z powyższych rodzajów ochraniaczy może występować jako ochraniacz pojedynczy (na górną część szczęki) lub podwójny (na górę i dół czyli wszystkie zęby). W zasadzie we wszystkich ochraniaczach do sportów kontaktowych – od zębów po kask, suspensor czy ochraniacze piszczeli jak mantra powtarzane będą dwie pożądane wartości – bezpieczeństwo oraz komfort. Nie inaczej wygląda to w przypadku naszego zagadnienia. Bezpieczeństwo zapewnić mają odpowiednie materiały i zastosowane technologie  a  komfort – odpowiedni kształt, wzór i idealne dopasowanie do szczęki osoby noszącej.

Podstawowe modele ochraniaczy na zęby wykonane są z jednej warstwy tworzywa, najczęściej silikonu i nie posiadają szczególnie zaawansowanej technologii budowy która ułatwia oddychanie i odprowadzanie śliny. Jednakże już taki ochraniacz zwiększy nasze bezpieczeństwo i ocali nasze uzębienie podczas uderzeń co zaoszczędzić może wiele problemów, nieprzyjemności i strat finansowych.

Ochraniacze żelowe to rodzaj bardziej zaawansowanych ochraniaczy. Występuje w nich łączenie różnych materiałów z dwóch lub nawet trzech warstw przy opatentowanych technologiach. Taki sprzęt często zawiera warstwę żelową która działa tłumiąco na wstrząsy otrzymywane przy uderzeniu a dzięki właściwościom plastycznym pozwala na bardzo dobre i bezproblemowe dopasowanie ochraniacza do szczęki nosiciela (co jest dużo trudniejsze w przypadku jednowarstwowych ochraniaczy). Druga lub trzecia warstwa jeszcze mocniej chroni przed siłą uderzenia rozpraszając ją  dzięki czemu ta nie tylko nie działa destrukcyjnie na zęby i kości szczękowe, ale nawet na mózg. Dodatkowo budowa takich ochraniaczy to specjalne kanaliki ułatwiające przepływ powietrza i odbiór śliny. Dzięki temu nie odczuwa się uczucia ograniczonej ilości powietrza i całkowicie ustępuje efekt „zaślinienia” w ustach.

Warto wspomnieć także o akcesoriach które są przydatne przy ochraniaczach na zęby. Zdecydowanie warto zaopatrzyć się w pudełko ochronne na ochraniacz. Jeżeli nie dostarczył go producent, warto nabyć opakowanie dedykowane (np.: Shock Doctor) i zwrócić uwagę na to czy jest to opakowanie antybakteryjne które zapewni higienę. Warto zastanowić się również nad zakupem specjalnego sprayu antybakteryjnego, który pozwoli na jeszcze lepsze i dokładniejsze pielęgnowanie ochraniacza.

Podzielcie się z nami w komentarzach swoimi doświadczeniami dotyczącymi ochraniaczy na zęby. Natomiast wszystkich tych którzy poszukują ochraniacza na zęby zapraszamy do sprawdzenia naszego działu z ochraniaczami na zęby. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie – w naszej ofercie znajdują się ochraniacze najlepszych producentów takich jak Shock Doctor, Venum lub Adidas.