Zastanawialiście się, co to znaczy Everlast i jaka historia wiąże się z tą marką?

Obecnie marka Everlast kojarzy się głównie z boksem, jednakże marka ta powoli zaczyna pojawiać się coraz częściej również w innych dyscyplinach sportu.

Nim przejdziemy do historii powstania marki zatrzymajmy się na chwilę w naszym kraju. Nikt nie ma wątpliwości, że lata dziewięćdziesiąte ubiegłego wieku to była złota era boksu wagi ciężkiej. Pięściarze tacy jak Mike Tyson, Lennox Lewis, Evander Holyfield oraz inni dostarczali nam masę emocji. Były to też wielkie walki naszego pięściarza Andrzeja Gołoty. Boks już nie tylko był transmitowany w TV podczas Igrzysk Olimpijskich, ale również można było obejrzeć zawodowe gale.

Złota era pokryła się również z wejściem na polski rynek marki Everlast, który zaczęła podbijać nasz kraj w ekspresowym tempie sprzętem i odzieżą sportową, którą wprowadziła jako jedna z pierwszych firm na naszym rynku. W przeciągu kilku lat marka ta stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek sportowych i przoduje w świadomości klientów – tak jest właściwie aż po dziś dzień. Wszystko miało jednak skromne początki, podobnie jak wiele historii, które później miały mocno wpłynąć na kształt całych dyscyplin. Można zaryzykować stwierdzenie, że boks nigdy nie zyskałby takiej popularności, gdyby nie podejście pewnej imigranckiej rodziny, która trafiła do USA i zamierzała zapracować na sukces. 

Początek marki oraz znaczenie nazwy Everlast

Przenieśmy się do Nowego Jorku w roku 1910. To właśnie wtedy założyciel marki Jacob Golomb w przydomowym warsztacie rozpoczął pierwsze prace nad odzieżą sportową. Nie była to jednak odzież w ogóle związana ze sportami walki. Jacob skupił się na pracy nad strojami pływackimi oraz plażowymi. To właśnie dzięki nim odniósł pierwsze sukcesy, a same stroje były tak znakomitej wytrzymałości oraz odporności na słoną wodę, że nazywane były Everlast – co znaczy Wiecznie Trwałe. Później doszły do tego jeszcze rozmaite sprzęty, w tym wyposażenie dla koszykarzy, piłkarzy, narciarzy czy szermierzy. Ale międzynarodową sławę i miejsce w historii miały przynieść marce prace w sferze boksu.

Jednym z najbardziej rozwojowych momentów dla firmy było spotkanie z Jackiem Dempseyem w 1917 roku – przyszłym mistrzem świata wagi ciężkiej. Młody pięściarz, który wówczas znajdował się w dołku i był bez grosza, potrzebował nowego kasku bokserskiego, z którego będzie mógł korzystać podczas treningów oraz sparingów trwających 15 rund. Jacob podjął się wyzwania i samodzielnie zaprojektował kask, zaskarbiając sobie szacunek pięściarza.

Jak pewnie się domyślacie kask ten tak przypadł do gustu Dempseyowi, że zlecił Golombowi produkcje całego sprzętu bokserskiego dla siebie, do tego dzielił się z Golombem swoimi wrażeniami i pomagał mu wdrażać innowacje. To właśnie w sprzęcie Everlast, Jack Dempsey zdobył w 1919 roku swój pierwszy tytuł mistrza świata wagi ciężkiej. Był to kluczowy moment dla całej marki, która zyskała popularność wśród zawodników. Właściciel firmy, który tworzył ją razem z braćmi, miał też inne cele – zależało mu na tym, żeby z cieszącego się ponurą renomą sportu stworzyć coś, co będzie bezpieczniejsze dla zawodników i przełoży się na popularność całej dyscypliny.

Zdobycie mistrzostwa świata zawodnika, który reprezentował tę markę, było niczym trampolina do sukcesu dla firmy. W ciągu roku firma mogła się pochwalić siedzibą zajmującą cały budynku Nowojorskiego East Side, a w sprzęcie Everlast ćwiczyli sportowcy z całego świata. Golomb był człowiekiem otwartym, który chciał słuchać zawodników, a ci dzielili się z nim swoim doświadczeniem.

W 1921 roku firma postanowiła poszerzyć swój asortyment o akcesoria do fitnessu oraz sprzęt gimnastyczny. Rok 1924 przyniósł firmie nowy, bestsellerowy produkt – pierwsze lekkie i elastyczne spodenki do boksu. Do tej pory podczas treningów oraz walk wykorzystywane były ciężkie szorty ze skórzanym pasem. Nowe spodenki zyskały nie tylko ogromne uznanie wśród sportowców, ale również stały się pierwowzorem dla całego nurtu odzieży sportowej.

EVERLAST – ZNACZENIE NAZWY ORAZ HISTORIA MARKI

Od tego czasu firma stale rozszerzała swoją działalność oraz poszerzała asortyment. Przesłanie jakie głosi marka odnosi się również do specyfiki ich produktów: ‘Rozwijamy cechy prawdziwych mistrzów, w każdym sporcie, w profesjonalistach oraz amatorach’. Czy ich hasło się spełnia? Wiele wskazuje no, że tak.

Nie każda marka może się pochwalić współpracą z taką ikoną boksu jaką jest Muhammad Ali – pięściarz, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Szybkość, lekkość oraz ponadprzeciętna siła ciosu jaką reprezentował idealnie wpisywała się w przesłanie marki. A sama współpraca przebiegała na tyle pomyślnie, że Mistrz Ali odnosił kolejne sukcesy właśnie z Everlastem. Jak sam stwierdził: nie znalazł nigdzie na świecie lepszego sprzętu – co świadczy o jakości produktu.

Do dnia dzisiejszego marka ma wielki udział w rynku, współpracując ze znaczącymi nazwiskami w sporcie takimi jak: Deontay Wilder, Conor Benn, Dustin Poirier, Leo Santa Cruz czy Errol Spence Jr.

W sprzęcie Everlasta trenują zarówno jedni z najlepszych zawodników na świecie, jak i miliony pasjonatów boksu, którzy zadowalają się uprawianiem tego sportu w bardziej rekreacyjnej formie. Marka daje szeroki wybór, dzięki czemu właściwie każdy może znaleźć coś, co będzie dopasowane do jego potrzeb.

Sprawdź w ofercie MMAniak.pl produkty marki EVERLAST!

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.