Współcześnie w świecie powszechnego dostępu do Internetu zatarły się nieco różnorakie granice. Nie jest już żadnym problemem sprowadzić jakiś produkt z innego kraju czy kontynentu. Poszukując różnego rodzaju produktów często dajemy skusić się atrakcyjną ceną i obietnicą wysokiej jakości oferowanego towaru. Nic bardziej mylnego, a stare porzekadło mówiące „chytry dwa razy traci” nabiera bardzo często w takich przypadkach dosłownego znaczenia. Dzisiejszym wpisem chcemy przestrzec Was przed zakupem podrabianych, często dużo tańszych ale również nieporównywalnie gorszych jakościowo produktów niewiadomego pochodzenia. Uwaga na podróbki.

Kwestia potocznie zwanych „podróbek” wiąże się z kilkoma aspektami, które należy mieć na uwadze podczas ewentualnego zakupu. Przede wszystkim decydując się na zakup specjalistycznej odzieży czy sprzętu warto jest wspierać jego producenta. Tak po prostu. Wyprodukowanie oryginalnego produktu to cały szereg procesów, począwszy od projektowania, poprzez testowanie, prototypy i premierę danego produktu na rynku. Warto to docenić. Producenci nieoryginalnych odpowiedników przechodzą tą drogą mocno na skróty, pomijając wiele ważnych czynności oraz etapów produkcyjnych. Dochodzi nam tutaj również sama kwestia moralności i podejścia do wspierania chcąc czy nie – nielegalnego procederu podrabiania cudzej własności. Ważniejszy jednak jest aspekt jakościowy, który w ekstremalnych przypadkach waży na zdrowiu użytkownika.

Łatwo bowiem wyobrazić sobie kilka sytuacji, w których zakupiony sprzęt nie oferuje nic ponad niską cenę. Podzielić to można na kilka kategorii:

– Rękawice bokserskie, wszelkiego rodzaju kaski i ochraniacze. W przypadku ochraniaczy do sportów walki mankamenty można wymieniać bardzo długo. Od niskiej jakości materiałów i przeszyć (bo wyprodukowano je szybko i tanio) przez kiepskiej jakości wypełniacze absorbujące moc uderzenia (bo te lepsze są droższe i chronione opatentowanymi technologiami). Podczas używania takiego sprzętu łatwo można nabawić się różnego rodzaju kontuzji. W ostatnich dniach branżowe media społecznościowe obiegło drastyczne zdjęcie po jednej z walk MMA, jakie odbyły się w Chinach. Fotografia przedstawiała ochraniacz na szczękę, który zawodnik wyjął po walce wraz z niemal całym górnym uzębieniem.

– Odzież ochronna, która w przypadku podróbek jest zwykłą, tanią mieszanką elastanu może powodować utrzymywanie wilgoci i gorsze jej odprowadzanie. Brak technologii antybakteryjnych w wielu przypadkach może prowadzić do infekcji. Szczególnie, że stosowany w takich produktach tani materiał jest bardzo podatny na zmechacenia i powoduje obtarcia.

– Maski treningowe, które odpowiednio ograniczają dopływ tlenu tak, aby symulować trening w warunkach wysokogórskich. Stosowanie „zamienników” jest o tyle niebezpieczne, że technologie zastosowane w oryginalnych produktach zostały wielokrotnie sprawdzone w długotrwałych testach. Podrabiane maski w najlepszym wypadku nie zadziałają jak powinny, w najgorszym mogą po prostu spowodować problemy z właściwym oddychaniem a co za tym idzie kłopoty zdrowotne.

– Szeroki segment podróbek zajmują również gi do brazylijskiego jiu jitsu. Tutaj pole do popisu dla podrabiaczy jest bardzo szerokie, podobnie jak spektrum usterek i wad z którymi musi liczyć się użytkownik. Bawełniana plecionka to materiał który wymaga bardzo skomplikowanego procesu obróbki, co z kolei wymaga czasu oraz odpowiednich maszyn do produkcji tego typu sprzętu. Podróbki kurczą się zdecydowanie bardziej niż produkty oryginalne (nawet do 15% – oryginał maks. 3-5%), plecionka się szybko przeciera, obciera ciało i odkształca po praniu. Z powyższych względów nie ma możliwości aby kupić oryginalne kimono za połowę ceny producenta.

– Szeroko pojęty fightwear również pada łupem szarej strefy. Liczne, bardzo atrakcyjnie wizualnie wzory czy rysunki są kopiowane lub lekko modyfikowane. Następnie druki te nanoszone są mniej trwałymi metodami na gorszej jakości ubraniach tak, aby mogły kosztować ułamek ceny oryginału. Różnice widać czasem już po założeniu ubrania na ciało a w większości przypadków po pierwszym praniu.

Dlatego też przestrzegamy Was i uważamy, że zdecydowanie nie warto oszczędzać na dobrym sprzęcie od sprawdzonego producenta, szczególnie w tak trudnych dyscyplinach kontaktowych jak sporty walki. Nie powinniśmy oszczędzać na zdrowiu a wspieranie producenta, który dołożył wszelkich starań by jego produkt zadowolił konsumenta to zawsze dobra opcja. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy (nawet markowy) producent tworzy sprzęt najwyższej jakości ale od tego jesteśmy aby Wam doradzić w wyborze. Zadawajcie pytania obsłudze naszego sklepu a na pewno Wam doradzimy najlepiej jak potrafimy.