Decydując się na trenowanie Brazylijskiego Jiu Jitsu (BJJ) od razu trafimy na informację, iż można je trenować w formule GI oraz NoGI. Jeśli trafiłeś na ten artykuł, to znaczy, że udało Ci się już rozwiać tajemnicę czym właściwie różnią się te formuły i poszukujesz odpowiedniej „zbroi”.

Jako trener i zawodnik z wieloletnim stażem przetestowałem już naprawdę sporo kimon do BJJ – zarówno tych produkcji krajowej, jak i zagranicznej. Dlatego poniżej postaram się przybliżyć Ci na czym właściwie polega wybór oraz przeprowadzić Cię przez ten proces.

Zakładam, że jeżeli czytasz ten artykuł, to przymierzasz się do zakupu pierwszego gi w związku z tym moim zdaniem od razu powinnaś/powinieneś odłożyć na bok te, które są przeznaczone na zawody.

Z racji tego, że na większości zawodów ważenie przed walką odbywa się w stroju w którym walczysz, „kimona” te są zaprojektowane tak, by były jak najlżejsze. Oczywiście producenci dobierają przy tym jak najlepszą plecionkę i gramaturę, by GI było równocześnie lekkie i służyło nam jak najdłużej. Natomiast GI przeznaczone do codziennych treningów zawsze będzie trwalsze niż to przeznaczone na zawody.

GRAMATURA I RODZAJ PLECIONKI

Po pierwsze, zapoznaj się z opisem przy każdym kimonie. Sklep lub producent umieszcza opis danego modelu, gdzie zwykle wprost wskazuje, czy jest ono przeznaczone do startów (kimona tupu lite/light) czy do treningów. Jeśli dany model nie posiada opisu lub nie mówi on o przeznaczeniu kimona, możesz kierować się tzw. danymi technicznymi, które opisują m.in.: materiał z jakiego GI jest uszyte, rodzaj plecionki, gramaturę, specjalne wzmocnienia na spodniach, rodzaj i ilość użytych szwów etc. Kimona przeznaczone do codziennego użytku treningowego powinny mieć większą gramaturę.

Gramatura to nic innego jak określenie grubości materiału, wyrażone w gramach na metr kwadratowy. Im gramatura jest wyższa, tym GI jest cięższe, ale też często bardziej wytrzymałe.

Jednocześnie w tym miejscu uczulam, że kimono o bardzo dużej gramaturze może być mniej przyjemne w dotyku i – co za tym idzie – w użytkowaniu, więc nie jest to jedyny wyznacznik jakim warto się kierować. Kolejną ważną daną techniczną jest rodzaj stosowanej plecionki (poniżej zamieszczam tabelkę, w która wyjaśni Ci czym charakteryzują się najczęściej używane plecionki). Nazwa danej plecionki wskazuje czy jest to plecionka pojedyncza czy podwójna oraz jakie są w niej stosowane technologie.

 
Double Weave Podwójna plecionka z gramaturą przeważnie w zakresie 550 do nawet 1050 g/m2. Przeznaczona głównie na treningi, jest zdecydowanie grubsza od pozostałych, ale jednocześnie cięższa.
Single Weave Pojedyncza pleciona z gramaturą między 300 – 550 g/m2. Przeznaczona głównie na zawody bądź treningi w cieplejsze dni, gdyż jest sporo lżejsza od Double Weave.
Gold Weave Uniwersalna pleciona, która jest próbą kompromisu pomiędzy dwoma powyższymi rodzajami plecionki. Nadaje się zarówno na turniejowe maty, jak i codzienne trenowanie. Minusem jest to, że dość znacznie kurczy się w praniu.
Pearl Weave Obecnie bardzo popularna ze względu na możliwość zastosowania niskiej gramatury przy zachowaniu bardzo wysokiej wytrzymałości. Znajdziemy tu szeroki przedział gramatur bo aż od 250 g/m2. do 550 g/m2
Inne Inne rodzaje plecionek jak np. ripstop, diamond, honeycomb, stosowane zwykle w wyższych modelach uznanych producentów.

WYGLĄD I KOLOR

Jeśli już odłożyłaś/eś sobie na bok GI, które są przeznaczone głównie na treningi, a nie na zawody (co rekomenduję przy zakupie pierwszego kimona), to polecam skupić się na czymś ,co na pierwszy rzut oka wydaje się mało istotne przy pierwszym kimonie ale moim zdaniem jest bardzo ważne. Chodzi mi oczywiście design; kimono które kupisz musi Ci się podobać wizualnie. Jeśli nie będziesz się w nim dobrze czuć, to chociażby było to najlepsze GI pod katem technologicznym, nie będziesz zadowolony z zakupu.

Jeśli już jesteśmy przy kwestiach estetycznych, to warto wspomnieć, iż do codziennego trenowania możesz wybrać każdy kolor GI. Natomiast na większości turniejowych mat dopuszczalne są wyłącznie trzy kolory: biały, niebieski i czarny. Podobnie sprawa ma się z naszywkami. Niektórzy producenci wypuszczą kimona z już rozlokowanymi naszywkami, inni – całkowicie czyste. Jeżeli planujesz spersonalizować swoje GI i startować na zawodach: pamiętaj, aby umieścić je zgodnie z wytycznymi IBJJF.

1

ROZMIAR

Mamy już wzór treningowego GI, który odpowiada Ci wizualnie. Dlatego najwyższa pora zabrać się za dobór rozmiaru. W każdym dobrym sklepie obok GI będziesz miał przedstawioną tabelę rozmiarów, która ułatwi Ci wybór odpowiedniego kimona. Warto też zaznaczyć, że przypadku topowych producentów spotkasz się z rozmiarami pośrednimi jak np. A1H czy A2L (bardzo dobrym przykładem modelu z tak szeroką rozmiarówką jest GI NOVA ABSOLUTE od brytyjskiej marki Tatami Fightwear) co pozwala dobrać kimono niemal jak garnitur szyty na miarę – jest dość istotne nie tylko pod kątem estetycznym, ale również ze względu na komfort użytkowania.

Tak zwane Judogi nie bardzo nadają się do trenowania BJJ; są one szersze w kroju, mają dużo grubszą gramaturę i różnią się np. szerokością kołnierza, często mają dłuższą bluzę oraz dużo mniej wytrzymałe spodnie, co oczywiście wynika z specyfiki Judo. Jeśli spojrzymy na kimona do BJJ, to ich konstrukcja idzie w zupełnie odwrotnym kierunku.

Warto w tym miejscu wspomnieć o technologii zwanej Preshrunk – co kryje się za tym terminem i dlaczego warto to mieć na uwadze?

Większość GI zrobionych jest w 100% z bawełny, co przekłada się na to, że mogą one delikatnie skurczyć się w praniu. Preshrunk oznacza, iż dany materiał został już poddany obróbce termicznej i takie GI nie powinno już skurczyć się nawet po wielokrotnym praniu – oczywiście jeśli będziesz stosować się do wskazówek zawartych na metce.

INNE ROZWIĄZANIA TECHNICZNE

Założyłeś już wszystkie możliwe filtry i kryteria, wybrałeś rozmiar rozmiar i kolor… ale wciąż nie możesz zdecydować się, które GI podoba Ci się najbardziej? Nie przejmuj się, to zdarza się prawie każdemu. Na szczęście, na koniec zachowałem jeszcze kilka detali, które mogą pomóc Ci w wyborze.

Zapewne zauważyłaś/eś, że GI danej firmy często różnią się ceną i to nawet o 200/300 PLN. Z czego wynika ta różnica? Czy jest to kwestia nowego modelu? Często nowy model rzeczywiście jest trochę droższy ale jak się bliżej przyjrzymy opisom danych kimon, to zauważymy że różnica tkwi w szczegółach, zupełnie jak w Jiu Jitsu – o czym się zapewne nie raz przekonasz. Każda firma próbuje w jakiś sposób prześcignąć konkurencję, dzięki czemu my, użytkownicy, otrzymujemy dodatkowe możliwości, rozwiązania i zastosowania. W rezultacie nosimy coraz lepsze GI oraz powstają tak zwane kimona premium. W takich kimonach premium standardem w każdej firmie staje się dodaniem podszewki do „bluzy” (góry od kimona).

Podszewka ta spełnia funkcję rashguarda, dzięki czemu GI jest przyjemniejsze do noszenia i zmniejsza się możliwość otarć. Dla przykładu podam firmę KiNGZ, która w takich podszewkach wykorzystuje tzw. technologię Coolmax, która ma za zadanie chłodzić Cię podczas treningu. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem technologicznym KiNGZa jest technologia NO-Grip, łatwo się domyślić, iż chodzi tu o utrudnienie złapania/utrzymania uchwytu przeciwnikowi. KiNGZ uzyskał to za pomocą dodania dodatkowej warstwy ripstopu po wewnętrznej stronie rękawów.

Oczywiście nie tylko firma KiNGZ Kimonos posiada dodatkowe rozwiązania – i na przykład w kultowym już GI Estilo 6.0. od Tatami znajdziemy specjalne szycie/otwór wentylacyjny w kształcie litery Y (Y-Jacket), który zapewnia lepsze dopasowanie wzdłuż podstawy kurtki, tak by GI leżało na Tobie jak ulał. Rozwiązań i technologii, niezależnie od firmy, jest sporo i na pewno pomogą Ci one zdecydować się, które GI wybrać ostatecznie.

PAS DO GI

Do swojej zbroi potrzebujesz też pasa, który nie tylko dopełni cały ubiór, ale będzie też wskazywał na jakim etapie przygody z BJJ obecnie jesteś. Pas będziesz musiał dokupić oddzielnie – przeważnie kosztuje w okolicach 30-60 PLN. Jednak niektórzy producenci do swoich flagowych modeli dodają pas gratis (jak w przypadku modeli Nova u Tatami czy The One u KiNGZ-a). Zawsze możemy to wykorzystać jako dodatkowy argument, który pomoże nam wybrać najlepsze kimono dla nas na ten moment.

Z mojej strony chciałbym podziękować Ci za dotarcie do końca tego artykułu oraz dać Ci małą radę. Wybór GI jest ważny – ale absolutnie żadna technologia nie zrobi za Ciebie pracy, jaką musisz wykonać na macie. Jesteś na początku tej pięknej drogi, dzięki której nauczysz się wielu niesamowitych technik, wiązania ludzi w precelki i poddawania na setki sposobów… ale w tą piękną podróż przede wszystkim zabierz ze sobą: pokorę, dyscyplinę oraz zaangażowanie. Nawet jeśli masz niesamowity talent, bez powyższych cech oraz powtarzalności i ciężkiej pracy na treningach, ciężko będzie wybić się ponad przeciętność.

Mnogość rozwiązań zarówno ofensywnych jak i defensywnych w Brazylijskim Jiu Jiu sprawia, że nauka jiujitseiro nie ma końca, ale też nie raz może Cię przytłoczyć. Dlatego w tych trudniejszych chwilach nie rezygnuj, tylko spakuj GI, które wybrałaś/eś i leć na trening!

Osssss!

Adam Zieliński
Współzałożyciel Flow House Academy oraz Mistrz Europy i wielokrotny Mistrz Polski w BJJ

Jak dobrać gi? Na co zwracać uwagę przy wyborze kimona do BJJ? [INFOGRAFIKA]

Jak dobrać kimono/gi do BJJ?