Po serii wpisów na blogu które dotyczyły szeroko pojętego bezpieczeństwa i ochraniaczy do treningu skupimy się trochę na ubiorze – tym do walki i tym codziennym. Dzisiejszy wpis poświęcamy tematyce spodenek i szortów, czyli ubioru dolnej części ciała podczas do walki i treningu.
Zasadniczo wszystko co ubieramy podczas treningu ma nas chronić, jak najmniej przeszkadzać, a nawet pomagać (funkcje chłodzenia czy odprowadzania potu itp.) W przypadku spodenek ciężko mówić o ochronie (ewentualnie przed otarciami) więc chodzi tu głównie o komfort. Z czasem dostrzeżono także walory estetyczne oraz marketingowe i spodenki zaczęto przyozdabiać (choć tajowie robią to na swój sposób od dawien dawna) w wymyślne wzory oraz również traktować jako powierzchnię reklamową.

Szorty w Vale Tudo pełniły pierwotnie właśnie rolę ochronną. Miały po prostu zasłaniać wstydliwe części ciała i zapewniać swobodę ruchów. Nie myślano wtedy o reklamach umieszczanych na ubraniu czy szczególnym technologiom ochronnym (walczono wtedy często nawet bez rękawic, ochraniacza zębów czy krocza). Dopiero z biegiem czasu i rozwojem technologii nowoczesne szorty doczekały się specjalnych kieszonek na wkładkę ochronną suspensora, które obecne są w wielu modelach do dnia dzisiejszego. Ba, kieszonka taka pełni świetną funkcję i przy odpowiednim dopasowaniu wkładki jest nawet bardziej ceniona niż zestaw ochraniacz + spodenki. Szorty bardzo dobrze zaadaptowały się także do sportów chwytanych jak grappling czy submission fighting gdzie luźne spodenki ułatwiają przeciwnikowi chwytanie, a opięte i przylegające szorty już nie. Współcześnie szorty wykonywane są z materiału podobnego do rashguardów więc mogą trzymać/odprowadzać ciepło, chronić krocze (wspomniana wkładka), specjalne silikonowe paski w pasie zapewniają odpowiednie przyleganie a design i technologie produkcyjne pozwalają na naprawdę wymyślne wzornictwo.

Spodenki do MMA są w zasadzie rozwinięciem idei szortów. Pod względem praktyki nie wnoszą zbyt wiele nowości czy udogodnień, choć dają poczucie większego zakrycia ciała a co za tym idzie pewności siebie (do dzisiaj wiele osób nie czuje się najlepiej trenując w obcisłych, podkreślających kształty szortach). Mają też większą powierzchnię i nie przylegają do ciała więc stanowią dobrą powierzchnię reklamową co we współczesnym MMA jest bardzo pomocne, a momentami wręcz niezbędne. W końcu wiele organizacji w tym i ta czołowa – UFC już dawno wprowadziły unifikację strojów a i w tym wypadku nawet przymus sponsorski. Obecnie zdecydowana większość zawodników walczy w spodenkach i jest to bardzo wygodny element do treningu, walki ale też każdej aktywności fizycznej. Dobre spodenki powinny mieć solidny i rozciągliwy materiał który nie zatrzymuje ciepła i radzi sobie z wilgocią. Zaawansowane systemy zapięć sznurkowo-rzepowych gwarantują doskonałe przyleganie do ciała a rozcięcia na zewnętrznych nogawkach oraz panele flex po wewnętrznej stronie ud zapewniają wygodę i mobilność ruchów podczas walki.

Spodenki do Muay Thai to dość tradycyjny element w tej dyscyplinie. Współcześnie najczęściej wykonane są ze śliskiej satyny. Wiele z nich posiada efektownie wykonane egzotyczne tajskie napisy lub emblematy. Podobnie jak inne w/w spodenki mają one jak najmniej krępować ruchy zawodnika, a przedewszystkim pozwolić na swobodne uniesienie nogi podczas kopnięć. Dozwolone jest w tym przypadku nieco bardziej śmiałe przyozdabianie przez co czasami dwie różne pary często nie przypominają ze sobą tej samej części ubioru. Różnego rodzaju wcięcia, ozdobniki w postaci frędzli i różne rodzaje naszywek nadają indywidualności oraz charakteru który wywodzi się z tajskiej tradycji.

Zasadniczo część ubioru jaką są spodenki czy szorty można stosować w innych sportach. Ortodoksyjni fani tradycjonalizmu mogą się skrzywić, ale faktycznie nic nie stoi na przeszkodzie aby w spodenkach od Muay Thai potrenować MMA a spodenkach czy szortach do MMA pójść na trening muay thai. Jest to kwestia upodobania, przyzwyczajenia a czasami nawet sentymentu (Topowy zawodnik UFC Donald Cerrone mimo zakazów wszywa w spodenki do MMA część swoich spodenek z muay thai ku pamięci swojej babci).

Ciekawi jesteśmy Waszego podejścia do tej sprawy, dajcie więc znać w komentarzach w czym sami trenujecie. Jeżeli natomiast szukacie jakiegoś odzienia do treningów dla siebie – zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem spodenek do MMA, szortów do vale tudo i spodenek do muay thai.