Dawno, dawno temu w krainie zwanej Sportami Walki…

Żyły dwie rękawice bokserskie. Jedna szlachetna, ze skóry wykonana, przez fighterów wszelakich pożądana… i druga z PVC – miernej jakości, niezbyt chciana… Dobra, włóżmy tę historyjkę między bajki – gdzie jej miejsce.

Niezależnie od tego, z jakiego powodu nie chcesz używać rękawic ze skóry naturalnej, technologia przychodzi Ci z odsieczą! Masz szeroki wybór jeśli chodzi o rękawice dla wegan i wegetarian. Czasy, gdy stawaliśmy przed wyborem skóra naturalna vs skóra syntetyczna – ta druga zwykle niezbyt dobrej jakości – odeszły już do lamusa. Obecnie każda szanująca się firma ze świata sportów walki ma w swojej ofercie syntetyczny odpowiednik skóry bydlęcej.

Ba! Niektóre niemal całkowicie przestawiają się na produkcję sprzętu ze skóry syntetycznej i nie są to marki byle jakie bo RIVAL i Hayabusa – z tym, że syntetyk syntetykowi nierówny. Przedstawimy Wam różne opcje materiałów alternatywnych do skóry naturalnej, z uwzględnieniem Waszych potrzeb i poziomu zaawansowania.

Rękawice dla wegan i wegetarian

RĘKAWICE DLA WEGAN I WEGETARIAN – PODZIAŁ WG POZIOMU ZAAWANSOWANIA

POZIOM EKO

Niech was nie zmyli termin „eko” dotyczący rękawic bokserskich – w żadnym razie nie ma nic wspólnego z terminem ekologiczne; prawidłowe rozwinięcie to raczej „ekonomiczne”… ale takie właśnie mają być! Materiałem który króluje w tym segmencie jest PVC (polichlorek winylu). Rękawice bokserskie wykonane z tego materiału przeznaczone są dla osób, które znajdują się na początku swojej drogi sportów walki lub ćwiczą okazjonalnie (1-2 razy w tygodniu) i siłą rzeczy nie chcą inwestować dużych kwot.

Materiał PVC zdecydowanie szybciej się zużywa (pęknięcia, przetarcia), a jego największym minusem jest brak przepuszczalności powietrza, co w dłuższym okresie może przełożyć się na nieprzyjemny zapach. Jeżeli chodzi o rekomendacje MMANIAK.PL w tym segmencie, to zdecydowanie odradzamy zakup w sieciówce sportowej, zwłaszcza jeżeli szanujesz swoje zdrowie i kolegów/koleżanek z sali. My proponujemy rękawice dla wegan i wegetarian marki Fight Pro – przystępna cena przy zachowaniu standardów bezpieczeństwa stanowi doskonały wybór dla początkujących.

POZIOM ŚREDNIOZAAWANSOWANY

Osoby które mają już dłuższy staż treningowy i wiedzą „z czym to się je” zwykle mają też większe wymagania sprzętowe, dlatego tutaj producenci dają już popis szerokiego wachlarza materiałów, jak chociażby: PU (poliuretan), Skintex, Syntek czy Maya Hide. Często są to jednak nazwy handlowe dla takiego samego rodzaju materiału. Czym tworzywo z tego segmentu różni się od poczciwego winylu? Cechują się podwójną przewagą w stosunku do PVC.

Pierwsza to wytrzymałość; są zdecydowanie bardziej odporne na przetarcia i pęknięcia, druga to porowatość czyli przepuszczanie powietrza, wentylacja. Dzięki temu, nawet przy częstszym użytkowaniu, takie rękawice nie będą wydzielać nieprzyjemnych zapachów. Te dwie cechy przekładają się na zwiększoną żywotność produktu. Jeżeli salę treningową odwiedzasz 3 do 4 razy w tygodniu, to naszymi typami rękawic bokserskich będą:

• StormCloud Bolt – dla tych, którzy świeżo co „awansowali” z poziomu początkującego i potrzebują rękawic z poziomu wyżej niż PVC
• Ringhorns Charger/Nitro lub Venum Contender/Challenger – dla tych, co trenują 2-3 razy, polecamy rękawice dla wegan i wegetarian czerpiące z benefitów PU (wytrzymałość i przepuszczalność powietrza) plus naprawdę dobrze się prezentują. Na marginesie – Venum i Ringhorns to ten sam producent.
• Yokkao Vertigo/X lub RDX Aura/BGR-F7 – to już niemal poziom pro. Jeśli ćwicząc 3-4 razy w tygodniu masz potrzebę sprzętu, który sprosta takiemu reżimowi, na scenę wchodzą tworzywa o oczko wyżej od standardowego PU.

POZIOM PRO

Wreszcie dochodzimy do tych, dla których trening to coś więcej niż hobby. To wręcz styl życia, a nawet sposób na życie – zawodowstwo. A nie brakuje utytułowanych zawodników ze świata sportów walki którzy zrezygnowali z mięsa, jak chociażby David Haye, Bryant Jennings (weganie) czy Nick Diaz i Jake Shields (wege/peskatarianizm). Rękawice dla wegan i wegetarian znajdą też oni.

Ale wróćmy do tematu rękawic. W ciągu ostatnich kilku lat, technologia w dziedzinie materiałów poszła na tyle do przodu, że producenci są nam w stanie zaproponować produkty nie tyle równie wytrzymałe, co przewyższające wytrzymałością skórę naturalną! Tak, tak – dobrze czytacie.

Zastosowanie materiałów takich jak mikrofibra czy tzw. „engineered leather”, które składają się z wielu warstw mikrowłókien, czynią rękawice bardziej wytrzymałą, odporną na wilgoć i pozwalają jej „oddychać”, dzięki czemu możemy cieszyć się produktem który będzie nam służył bardzo, bardzo długo. Jeszcze tylko w kwestii wyjaśnienia terminu „engineered leather”: często może być to materiał z domieszką skóry naturalnej, dlatego jeśli przy zakupie takich rękawic masz na uwadze, by był to produkt „cruelty free” (całkowicie syntetyczny), musisz najpierw nieco poszperać w necie na ich temat. Ale jeśli to zrobisz, z pewnością znajdziesz optymalne rękawice dla wegan i wegetarian

Typy wegańskich rękawic bokserskich MMANIAK.PL dla najbardziej wymagających:
• Rival RS11V – cóż, dość wspomnieć, że z takich rękawic na sparingach korzystają Anthony Joshua czy Aleksander Usyk. Założycie je na rękę i uwaga – może się okazać, że nie będziecie chcieli ich zdjąć. Materiał to niezniszczalna i „oddychająca” mikrofibra, w 100% syntetycznego pochodzenia.

Być może wyżej wymienione rękawice dla wegan i wegetarian nie są Twojej ulubionej marki lub potrzebujesz więcej info na temat sprzętu który spełniłby Twoje wymagania? Na naszej stronie znajdziesz ogromny wybór rękawic bokserskich ze skóry syntetycznej. Jeśli masz kłopot z wyborem skontaktuj się z naszymi ekspertami z Działu Obsługi Klienta a z przyjemnością Ci doradzimy.

I walczyli długo i szczęśliwie 🙂

My żyjemy sportami walki, a Ty? Jeśli tak, bądź z nami, śledź sprzętowe nowości, porady i promocje. Odwiedź nasze profile na Facebooku i Instagramie i zapisz się do naszego newslettera.

Ze sportowym pozdrowieniem,
Ekipa MMAniak.pl

Dowiedz się więcej!

Poznaj jakie są wady i zalety stosowania poszczególnych materiałów w rękawicach bokserskich!
Sprawdź nasz artykuł: ODWIECZNY DYLEMAT FIGHTERA – SKÓRA NATURALNA CZY SYNTETYCZNA