Mieszane sztuki walki jako dyscyplinę sportową dręczą różne problemy, zarówno te ogólne, jak i występujące po stronie fanów czy aktywnych zawodników. Spośród plag spadających na MMA najszybciej wymienić można wpadki dopingowe, błędy i pomyłki sędziowskie oraz kontuzje. To właśnie tym ostatnim zagadnieniem zajmiemy się w niniejszym wpisie. Kontuzje w mieszanych sztukach walki są przypadkami szczególnie uciążliwymi, ponieważ zawsze niosą za sobą szereg różnego rodzaju konsekwencji. Mogą to być:

– Utracone koszty obozu przygotowawczego, w trakcie którego był zawodnik. W przypadku osób trenujących rekreacyjnie kontuzja może oznaczać dłuższą przerwę od sportu, a w przypadku początkujących całkowite zniechęcenie do dalszego uprawiania danej aktywności fizycznej.

– Kosztowne leczenie oraz rehabilitacja, utracone trwale lub krótkotrwale zdrowie, które często uniemożliwia także pracę czy normalne funkcjonowanie. Kontuzja zdarza się najczęściej na sali treningowej, macie, w klatce czy w ringu. Ale po powrocie ze szpitala towarzyszy nam nieustannie, aż do momentu pełnego wyleczenia.

– Silny dyskomfort psychiczny związany z odwołaniem walki, rozczarowaniem fanów czy samą utratą zdrowia. Będąc w świetnej formie można mocno podupaść na duchu. Gdy traci się owoce ciężkiej, długotrwałej pracy w kilka minut. Forma psychiczna jest równie ważna co ta fizyczna, a poważniejsze kontuzje nawet po ich całkowitym zaleczeniu pozostawiają w psychice ślad, który może utrudniać pełne rozwinięcie możliwości danego zawodnika.

Kontuzje oraz urazy w MMA występować mogą z wielu powodów, zarówno w trakcie regularnego treningu, ścisłego obozu przygotowawczego czy też w trakcie samej walki. Wszelkiego rodzaju urazy są w zasadzie nieodłącznym elementem każdego sportu, a w szczególności sportu kontaktowego, jakim jest MMA. Każdy obserwator mieszanych sztuk walki czy nawet niedzielny widz jest w stanie wymienić kilka najczęściej występujących kontuzji, np.:

– Rozcięcia i pęknięcia skóry. Ten rodzaj kontuzji najczęściej dotyczy głowy. Górna część czaszki oraz w szczególności łuki brwiowe i czoło mają stosunkowo cienką skórę, pod którą znajduje się twarda kość. Dlatego też odpowiednio mocne uderzenie często szeroko rozcina skórę powodując obfite krwawienie. Uniemożliwia to dalszą skuteczną walkę. Sprawny cutman potrafi zakleić pomniejsze rozcięcia jednak te większe przeważnie wymagają zakładania szwów. Wiąże się to oczywiście z pauzą w treningu.

– Urazy dłoni, stłuczenia, złamania, wybicia stawów. Urazy dłoni to pełen przekrój możliwych uszkodzeń. Bez względu na stopień skomplikowania urazu, już te najmniej inwazyjne skutecznie utrudniają zadawanie ciosów czy właściwy, mocny chwyt. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie dłoni zarówno na etapie tak zwanego „tejpowania”, „bandażowania” jak i doboru rękawic. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór bandaży i owijek bokserskich, które są pierwszą i  podstawową ochroną Twojej dłoni na treningu sportów uderzanych.

bandaze bokerskie

– Złamania nosa i kończyn. Złamanie nosa to bardzo rozpraszająca i niekomfortowa kontuzja, która powoduje silny ból i obfite krwawienie. Jej leczenie wymaga odpowiedniego nastawienia i długiej przerwy w treningu. Liczne złamania nosa mogą powodować problemy ze sprawnym oddychaniem. Inne rodzaje złamań (np.: kończyn) wymagają jeszcze dłuższej przerwy i rehabilitacji.

– Urazy oczu. Bardzo niebezpieczny rodzaj kontuzji powodowany najczęściej włożeniem palca partnera/przeciwnika w oko. Nawet lekkie draśnięcie gałki ocznej powoduje łzawienie i problemy z przejrzystym widzeniem. Mocniejsze podrażnienia potrafią spowodować odklejenie siatkówki oka, a w ekstremalnych sytuacjach trwałe uszkodzenie lub utratę wzroku. Dlatego bardzo istotne jest hamowanie zapędów zawodników, którzy kierują wyprostowaną dłoń palcami w stronę twarzy rywala. W Stanach Zjednoczonych zmienione zasady Unified Rules oraz działania organizacji Bellator (poprawiony model rękawic utrudniający włożenie palca w oko) to przykłady działań zapobiegających tego typu kontuzjom.

– Zerwania mięśni/więzadeł. Bolesne i wymagające długotrwałego leczenia kontuzje, które zakończyły karierę niejednego świetnie zapowiadającego się zawodnika. Najczęściej powstają w wyniku licznych przeciążeń powstałych w trakcie treningów, zdarzają się również w wyniku przeciągnięcia dźwigni. Zerwane więzadła wymagają bardzo kosztownych rekonstrukcji i długiej rehabilitacji, po których powrót do danej sprawności nie zawsze jest oczywistym rezultatem.

Co zrobić, aby uniknąć kontuzji?

Przede wszystkim mądrze trenować. Należy zaplanować trening o odpowiednim nasileniu i progresji, w bezpiecznych i komfortowych warunkach. Powinien to być odpowiedni trening ciała (dynamika, siła) jak i techniki (odpowiednie ciosy i chwyty, sposób ich zadawania), ale także trening umysłu (motywacja i determinacja, odwaga, cierpliwość i pokora). Ponadto w wyszkoleniu zawodnika MMA bez względu na poziom zaawansowania wielką rolę odgrywa właściwe odżywianie (dieta i suplementacja) i regeneracja (zabiegi fizjoterapeutyczne, masaże itp.). Wszystkie wymienione aspekty pomogą odpowiednio przygotować organizm zawodnika na liczne przeciążenia, z jakimi wiążę się uprawianie tak trudnego sportu jakim jest MMA.

ochraniacze