Kontynuujemy wpis na temat ewolucji sprzętu treningowego. Poprzedni wpis dotyczył szeroko pojętego fightwearu (wpis znajdziecie TUTAJ) i zmian wizualnych w tejże dziedzinie. Dzisiaj zajmiemy się stroną bardziej eksploatowaną na treningach, czyli tą zwaną „fightgear”.

Fightgear rozumiemy po prostu,jako sprzęt treningowy: rękawice, wszelkiego rodzaju ochraniacze, worki oraz cała gama innych przyrządów służących nam do treningu. O ile w przypadku odzieży (fightwear’u) mogliśmy stwierdzić, że rozwój designu został ułatwiony przez rozwój technologii, tak w przypadku fightgear’u śmiało można stwierdzić, że rozwój technologii wręcz wymusił rozwój designu, czyli całej budowy (konstrukcji) i wyglądu sprzętu. Spójrzcie tylko na poniższe porównanie:

rekawice-bokserskie-porownanieSprzęt do treningu ma nieco inną rolę niż ubiór. Tutaj bardziej niż moda i wygląd liczy się przede wszystkim funkcjonalność oraz bezpieczeństwo. Powyższe porównanie rękawic bokserskich z początku XX wieku oraz tych współczesnych pokazuje to doskonale. Zupełnie inna i nieporównywalnie zwiększająca bezpieczeństwo konstrukcja, która wygląda współcześnie i pozwala na nietuzinkowe wzornictwo, jako dodatek. Niemal sto lat rozwoju sprawiło, że współcześnie wykorzystywane materiały oraz technologie pozwalają tworzyć nowoczesne, zaawansowane produkty. Jednakże proces produkcyjny dzisiaj siłą rzeczy zmienia wygląd danego sprzętu, a skoro przy tym istnieje możliwość „pobawienia” się wyglądem i jego uatrakcyjnienie, – dlaczego z takiej możliwości nie skorzystać? Rzecz wygląda tak w zasadzie z każdym produktem, który wrzucić możemy do szuflady z napisem ‘fightgear’. W szczególności ewolucję designu opisać można na kilku wybitnie wyróżniających się w tej kwestii produktach:

Ochraniacze na zęby – Od gumowych pasków, które robiono z gumy przeznaczanej do produkcji obuwia (koniec XIX wieku) aż po wielowarstwowe i zaawansowane współczesne ochraniacze. Niegdyś uważane za nieuczciwą przewagę dziś nieodłączny element ochrony w niemal każdym sporcie kontaktowym. Obecnie zdecydowana większość zawodników MMA ma już własne, dedykowane ochraniacze zębów z wymyślnymi wzorami, napisami czy logotypami przy zachowaniu najwyższej jakości gwarantującej bezpieczeństwo. Przykładowy polecany produkt – Ochraniacz na zęby Shock Doctor Gel Max.

Tarcze – Tutaj również ewolucja samego designu nastąpiła zdecydowanie, choć nie aż tak drastycznie. Od pierwszych tarcz wykonywanych ze skóry wypełnianej różnej maści wypełniaczami (elementy tapicerki ze starych mebli, skóry, piach) po nowoczesne, ultra lekkie i wytrzymałe tarcze. Popis dla samego designu tarcz również jest tu widoczny, gdyż ich spora powierzchnia pozwala na stosowanie wymyślnych wzorów czy kształtów przy zachowaniu właściwości użytkowych. Polecany produkt – Tarcze Pao Hayabusa Ikusa.

ochraniacze-piszczeli-porownanieOchraniacze piszczeli – Powyżej spierwsze, niemal chałupniczo wykonywane ochraniacze do sportów kontaktowych. W porównaniu z dzisiejszymi, współczesnymi konstrukcjami mogą wydawać się wręcz karykaturalne. Dziesiątki lat rozwoju pozwoliły na opracowanie produktu znacznie bardziej wygodnego, ale przede wszystkim bezpieczniejszego. Materiały używane w produkcji ochraniaczy na piszczele pozwalają na niemal dowolne ich koloryzowanie czy ozdabianie wzorami, co jeszcze kilkanaście lat temu (a szczególnie na początku ich używania ponad 100 lat temu) nie było takie proste. Polecany produkt – Ochraniacze na piszczele King SGK-11

Powyższe przykłady to tylko ułamek dowodów na to jak bardzo ewoluował design sprzętu z dziedziny „fightgear”. Obecnie produkty są bezpieczne, pewne i wygodne a przy tym świetnie wyglądają i największe rewolucje wydają się już dokonane. Ciężko, aby przez następne lata pojawiły się nowe, zdumiewające wartości użytkowe, jednak na pewno zmieniać się będą trendy dotyczące wyglądu i wzornictwa. A na to współczesna technologia jak najbardziej pozwala.