Często rodzice, którzy mieli lub nadal mają związek ze sportami walki (zarówno czynny jak i bierny) zastanawiają się czy i kiedy posłać swoje dziecko na pierwsze treningi. Bez wątpienia tego typu aktywność wywierać może na malucha bardzo pozytywny i pożądany wpływ. Począwszy od rozładowania energii i emocji, po naukę dyscypliny oraz zasad fair – play, aż po wartości społeczne i rozwój fizyczny. Często rodzice miewają wiele wątpliwości, jednak warto podjąć pierwszy i kluczowy krok, którym jest wysłanie dziecka na matę. Jeżeli już zdecydujemy się na wysłanie pociechy do klubu sportowego a i samemu dziecku taki pomysł przypadnie do gustu, należy zastanowić się nad kilkoma kwestiami i podjąć pewne zasadnicze wybory. Oto trzy najważniejsze z nich:

Wybór odpowiedniej dyscypliny

Przede wszystkim do każdego dziecka należałoby dopasować odpowiednią dla niego dyscyplinę sportów walki. Ze względu na specyfikę samego sportu oraz charakter dziecka każdemu maluchowi spodoba się coś innego. Dziecko, któremu nie spodobają się zapasy może wręcz pokochać BJJ i odwrotnie. Kwestia to poznanie preferencji do danej aktywności naszej pociechy i dopasowanie odpowiedniej dyscypliny. Ważny będzie także wybór pod kątem wieku dziecka. Dawno udowodniono już, że motorykę oraz ogólną sprawność i gibkość u maluchów wyrabiają zapasy oraz judo i to właśnie te dyscypliny będą zalecane już od około piątego roku życia. Z kolei dzieci nieco starsze, mimo iż wspomniane wcześniej dziedziny będą dla nich odpowiednie, często lubują się w sportach stójkowych takich jak muay thai czy boks. Współcześnie wiele klubów prowadzi kilka sekcji, więc płynny wybór czy też przejście pomiędzy dyscyplinami jest bardzo ułatwione. Warto próbować i nie zniechęcać siebie ani dziecka przy wyborze tej właściwej dziedziny sportowej.

Wybór odpowiedniego klubu

Kiedy już wiemy co nasze dziecko będzie trenować powinniśmy wybrać odpowiednie miejsce, w którym mogłoby spróbować swoich sił. Na wybór odpowiedniego klubu składa się kilka ważnych czynników. Począwszy od logistyki, czyli miejsca o dogodnej dla nas lokalizacji, po ofertę klubu oraz jego zaplecze. Optymalny klub to taki, w murach którego znajdziemy odpowiedni wybór sekcji zarówno wiekowych jak i sportowych. Dziś wiele klubów oferuje szeroki zakres dyscyplin i grupy dziecięce – często rozbite także na stopień zaawansowania. Warto zapytać o kwalifikacje trenerów – Ci powinni posiadać odpowiednie wykształcenie i predyspozycje do pracy z dziećmi. Również wyposażenie klubu powinno spełniać pewne normy – odpowiednie szatnie, sale treningowe z właściwym wyposażeniem, okresowe dezynfekcje mat i sal. Rodzic powinien mieć możliwość zobaczenia na własne oczy jak wygląda trening aby mógł sobie wyrobić zdanie i ocenić jakośc zajęć, kontakt trenera z dziećmi oraz jego kwalifikacje.

Wybór akcesoriów i sprzętu do treningu

Na koniec, gdy już dokonaliśmy powyższych wyborów pozostała nam kwestia zapewnienia naszemu podopiecznemu odpowiednich warunków treningowych, czyli dobór sprzętu i akcesoriów do treningu. Dawniej było to zagadnienie problematyczne, jednak dziś wielu producentów myśli o najmłodszych i produkuje sprzęt przeznaczony specjalnie dla nich. Odpowiedni ubiór, ochraniacze czy rękawice zapewnią dziecku komfort i bezpieczeństwo podczas treningu. Dodatkowo wiele produktów ma odpowiednio dopasowaną rozmiarówkę i wygląd tak, aby trafić w gusta najmłodszych adeptów sportów walki. Zachęcamy do sprawdzenia działu dla dzieci na stronie naszego sklepu gdzie znajdziecie szeroki asortyment przeznaczony dla pociech.