Przez wiele lat pojawiło się wiele artykułów i poradników „jak dbać o swoje gi do BJJ”. Powstało również wiele mitów. Zebraliśmy wszystko co wiemy na ten temat i umieściliśmy wszystko w poniższym artykule.

 

Jak prać?

Zawsze pierzcie swoje gi w temperaturze 30-40 stopni Celsjusza. Pranie w wyższej temperaturze może nie tylko spowodować niekontrolowane skurczenie się kimona ale również może powykrzywiać kołnierz i poły tego kimona. Wszystkie renomowane gi do BJJ mają wewnątrz kołnierza wszyty gumowy panel zapobiegający rozwojowi  bakterii i grzybów oraz będący wzmocnieniem samego kołnierza. Pranie i suszenie w wysokich temperaturach może powodować duże odkształcenia tej gumy wpływając na kształt kołnierza.

Pierzcie swoje gi odwrócone na lewą stronę. Ochroni to inne ubrania oraz samo gi przed przetarciami materiału.

Jeśli to możliwe do prania gi starajcie się używać naturalnych detergentów i proszków. Nie używajcie chemicznych środków i wybielaczy ponieważ osłabiają one materiał i mogą powodować przetarcia.

 

Jak suszyć?

Pod żadnym pozorem nie powininniście swojego gi suszyć w elektrycznej suszarce do ubrań! To może spowodować duże skurczenie i deformację materiału prowadząc do znacznego zniszczenia gi.

Zawsze pozwólcie wyschnąć mu naturalnie, na wieszaku lub sznurku. Nie poddawajcie go wysokim temperaturom. Jeden z najskuteczniejszych i bezpiecznych sposobów suszenia gi jaki polecamy polega na rozwieszeniu kimona na zwykłej suszarce do ubrań w odległości jednego metra od włączonego kaloryfera (oczywiście dotyczy to okresów gdy panują niskie temperatury na zewnątrz; w cieplejsze dni gi dobrze wysycha w normalnych temperaturach).To pozwoli mu suszyć się w wyższej temperaturze z zachowaniem pełnej cyrkulacji powietrza.

pierz-swoje-gi

Jak prasować?

Jeśli koniecznie chcecie wyprasować swoje gi to odwróćcie je na lewą, wewnętrzną stronę. Omijajcie naszywki ponieważ są one tkane i w niektórych przypadkach mogą się przykleić do spodu żelazka.

 

Czy gi się kurczy?

Naturalnym faktem odnośnie gi do BJJ jest to, że się nieco kurczą (niezależnie od producenta). Dzieje się tak zazwyczaj w ciągu kilku pierwszych prań.

Bawełna jest materiałem, który znacznie absorbuje wodę podczas prania i powoduje rozciąganie materiału. Gdy gi wysycha materiał się kurczy osiągając nieco mniejszy rozmiar niż przed praniem. Jeśli gi suszy się w znacznie wyższej temperaturze, woda szybciej odparowuje z kimona i kurczy się ono więcej niż w przypadku naturalnego wysychania. Dlatego gi powinno się suszyć go w normalnej temperaturze.

Większość gi dostępnych na rynku w ciągu kilku pierwszych prań skurczy się ok. 3-5%. Jest to całkiem normalne i należy brać to pod uwagę wybierając rozmiar swojego gi.

 

Szeroki wybór znakomitych jakościowo kimon/gi do BJJ znajdziecie w naszym sklepie.