Sprzęt treningowy do sportów walki kojarzy się raczej klarownie. Bez większych problemów wymienić można jednym ciągiem takie jego elementy jak: rękawice, ochraniacze piszczeli lub zębów, owijki oraz kask bokserski. Rzadziej jednak myśląc o sprzęcie ma się na uwadze obuwie treningowe. Buty, czy to zapaśnicze czy bokserskie kojarzone są już raczej z zawodnikami startującymi na amatorskich turniejach, czy wręcz zawodowcami. Niniejszym wpisem postaramy się przybliżyć Wam właśnie ten element sprzętu treningowego oraz odpowiemy na pytanie, czy rzeczywiście jest to rzecz jedynie dla zawodowców?

Buty bokserskie

Mimo, iż boks to ciosy zadawane rękoma, każdy bardziej obeznany w dyscyplinie wie, jak istotna jest praca nóg. Obuwie bokserskie zapewnia pełen komfort treningu ze względu na wysoką przyczepność i odpowiednie dopasowanie do stopy. Z tego też względu dobre buty bokserskie muszą być przede wszystkim lekkie, aby nie krępowały ruchów. Najczęściej buty wykonane są z materiałów syntetycznych, które współcześnie są bardzo wytrzymałe, a przy tym lekkie oraz przewiewne. Dobra wentylacja to dodatkowy atut, ponieważ stopa umieszczona w bucie nie będzie gromadziła nadmiernego potu. Dodatkową zaletą obuwia jest ochrona stopy oraz jej stabilizacja. W wypadku butów bokserskich stabilizacja kostki jest istotna, dlatego na rynku dostępne są modele o różnym profilu – od ledwo zakrywającego kostkę do dłuższego znacznie ponad nią. Buty bokserskie charakteryzuje również nieco bardziej usztywniona podeszwa.

Buty zapaśnicze

Główną funkcją butów zapaśniczych jest usztywnienie kostki oraz stabilizacja całej stopy. Stąd też w przeciwieństwie do butów bokserskich, te zapaśnicze zawsze będą o wyższym profilu obejmującym kostkę. Dzięki temu buty zapaśnicze można z powodzeniem stosować w boksie czy choćby w treningu krav magi. Buty pozwalają na pełne i komfortowe przyczepienie stopy do maty bez bolesnych obtarć skóry. Jest to szczególnie istotne w trakcie wykonywania dynamicznych zrywów, rzutów oraz obaleń. Najczęściej obuwie zapaśnicze nie zawiera twardych ani metalowych elementów, oraz cechuje je solidny system sznurowania. Ostatnimi czasy producenci stosują dodatkowy rzep, który chroni przed rozwiązaniem buta (za co można w walce stracić punkt!) oraz ma także funkcję dodatkowego ustabilizowania kostki. Dostępne są także modele wyposażone w wygodne zamki błyskawiczne. Przy wyborze butów warto zwrócić uwagę na tworzywo, z którego wykonana jest podeszwa, na dodatkowe szycia wzmacniające oraz obecność wentylowanych paneli.

Skarpety grapplingowe

Skarpety to co prawda nie obuwie, jednak produkt jak najbardziej pasujący do tematyki artykułu. Grappling ze względu na charakter wykorzystywanych technik nie pozwala na stosowanie obuwia, które nawet w swojej najlżejszej formie będzie stanowiło zagrożenie dla sparingpartnera czy przeciwnika. Dozwolone są jednak specjalne skarpety, które zachowują częściowo funkcjonalność obuwia. Najczęściej skarpety wykonane są z elastycznego, termoaktywnego materiału jaki stosuje się w rashguardach. Usztywniana, neoprenowa podeszwa zapobiega poślizgowi, a cała konstrukcja chroni stopę przed otarciami czy oparzeniami. Jest to też świetna, dodatkowa ochrona w przypadku skaleczenia. Drobne rany czy zadrapania zalepić można plastrem, a jego odklejeniu zapobiegnie skarpeta grapplingowa.

Jak więc widać, obuwie treningowe posiada wiele zalet, wobec których ciężko przejść obojętnie bez względu na stopień zaawansowania. Warto pamiętać, że najważniejszy jest odpowiedni dobór rozmiaru obuwia. Aby zwiększyć żywotność butów, należy zadbać o ich pielęgnacje przez np.: stosowanie odpowiednich poduszek odświeżających. Odpowiednie obuwie dla siebie znajdziecie na stronach naszego sklepu, a gdybyście mieli dodatkowe pytania lub swoje spostrzeżenia dotyczące obuwia, piszcie w komentarzach.