Sprzęt treningowy do sportów walki kojarzy się raczej klarownie. Bez większych problemów wymienić można jednym ciągiem takie jego elementy jak: rękawice bokserskie, ochraniacze piszczeli lub zębów, owijki oraz kask bokserski. Buty treningowe, czy to zapaśnicze czy bokserskie kojarzone są już raczej z zawodnikami startującymi na amatorskich turniejach, czy wręcz zawodowcami. Niniejszym wpisem postaramy się przybliżyć Wam właśnie ten element sprzętu treningowego oraz odpowiemy na pytanie, czy rzeczywiście jest to rzecz jedynie dla zawodowców?

Buty Treningowe, a Buty bokserskie

Mimo, iż boks to ciosy zadawane rękoma, każdy bardziej obeznany w dyscyplinie wie, jak istotna jest praca nóg. Na sali treningowej bardzo często zobaczyć możemy osoby trenujące w butach do biegania… które posiadają offset. Jeśli przyjrzysz się konstrukcji butów bokserskich to zauważysz, że podeszwa jest zupełnie płaska bez podwyższeń na pięcie.

Ma to na celu wymuszenie na zawodniku wzmożoną pracę na śródstopiu, ponieważ w momencie gdy dotykamy piętą podłoża, automatycznie tracimy na dynamice poruszania się na nogach – to dlatego w butach bokserskich nie ma offsetu. Kolejną charakterystyczną cechą butów bokserskich jest wysoka cholewa, która usztywnia staw skokowy zawodnika, która przy dynamicznej pracy w ringu może okazać się zbawienna dla Twoich kostek.

Obuwie bokserskie zapewnia pełen komfort treningu ze względu na wysoką przyczepność i odpowiednie dopasowanie do stopy. Z tego też względu dobre buty bokserskie muszą być przede wszystkim lekkie, aby nie krępowały ruchów. Najczęściej buty treningowe do boksu wykonane są z materiałów syntetycznych, które współcześnie są bardzo wytrzymałe, a przy tym lekkie oraz przewiewne. Dobra wentylacja to dodatkowy atut, ponieważ stopa umieszczona w bucie nie będzie gromadziła nadmiernego potu.

Modelem idealnym dla początkujących bokserów są buty Adidas Box Hog II z płaską podeszwą i wysoką cholewą. Obuwiem z nieco bardziej zaawansowaną konstrukcją cholewy ale w dalszym ciągu zachowujące swoją lekkość będą Nike Machomai.

Buty zapaśnicze, a buty bokserskie

Buty zapaśnicze bardzo często są integralną częścią zawodnika, z racji tego, że nagminnie się za nie chwyta, konstrukcja butów treningowych do zapasów jest opracowana tak by jak najbardziej okalały stopę. Kąty w których zawodnicy ustawiają stopę, przechodząc do ataku lub defensywy wymusiły na producentach by podeszwa w ich obuwiu wychodziła i delikatnie okalała cholewę co zdecydowanie ułatwia łapanie przyczepności w walce.

O ile w niektórych modelach butów treningowych do boksu, podeszwa również wychodzi na cholewę, o tyle w butach zapaśniczych spotkać możemy się z podeszwą, która jest podzielona na dwie, część pod śródstopiem, a druga pod piętą. Zapewnia to doskonałą giętkość buta dzięki której stopa nie walczy z podeszwą i dodatkowo się nie męczy, a w efekcie ułatwia nam pracę na śródstopiu co jest również bardzo przydatne w boksie o czym już wspominaliśmy w akapicie wyżej. Usztywniony zapiętek powoduje, że stopa jest dobrze ustabilizowana i nie porusza się w bucie co daje poczucie równowagi w walce.

Wszystkie te cechy powodują, że buty treningowe do zapasów, świetnie odnalazły się… w boksie. Przykładem jest chociażby walka Luke’a Campbell’a z Ryan’em Garcia w której Brytyjczyk walczył w modelu Matlfex 6 od Asics’a.

Powyższe cechy sprawiają, że buty treningowe potocznie nazywane „zapaśniczkami” stają się jednymi z najbardziej uniwersalnych produktów do sportów walki. Krótsza cholewa nie stabilizuje tak kostki jak buty treningowe do boksu dlatego osobom z problemami stawu skokowego polecamy zaopatrzyć się w buty bokserskie. Krótka cholewa to jednak nie minus a cecha charakterystyczna, która idealnie sprawdzi się w grapplingu, zapasach, MMA oraz Krav Maga czyli wszędzie tam gdzie staw skokowy powinien być jak najbardziej mobilny.

Butami, które z czystym sumieniem możemy polecić osobom średnio zaawansowanym są Adidas Combat Speed V z wyższą cholewą oraz podwójną podeszwą. Podstawowym obuwiem, które sprawdzi się zarówno u początkujących adeptów boksu, jak i u zawodowców takich jak Luke Campbell, są Asics’y Matflex 6 – naszym zdaniem jedne z najwygodniejszych butów na rynku. Jeśli natomiast wymagasz od swojego sprzętu najwyższej jakości, która pomoże Ci osiągać jak najlepsze wyniki to Asics proponuje buty zapaśnicze Dan Gable EVO 2 z podeszwą przypominającą łapki gekona, by zobrazować jaką przyczepność owy model oferuje. Porowata wkładka zapewnia odprowadzanie wilgoci by stopa nie ślizgała się w bucie i pozostała sucha.
Jak więc widać, obuwie treningowe posiada wiele zalet, wobec których ciężko przejść obojętnie bez względu na stopień zaawansowania. Warto pamiętać, że najważniejszy jest odpowiedni dobór rozmiaru obuwia. Aby zwiększyć żywotność butów, należy zadbać o ich pielęgnacje przez np.: stosowanie odpowiednich poduszek odświeżających No Stink. Odpowiednie obuwie dla siebie znajdziecie na stronach naszego sklepu, a gdybyście mieli dodatkowe pytania lub swoje spostrzeżenia dotyczące obuwia, piszcie w komentarzach.

Ze sportowymi pozdrowieniami
Ekipa MManiak.pl

Jakie buty wybrać do boksu a jakie do zapasów? Dowiedz się z poniższej infografiki!

BUTY-TRENINGOWE,-A-SPORTY-WALKI-CZYLI-W-CZYM-TRENOWAĆ