Trenujesz sporty walki? Używasz podczas treningów ochraniacza szczęki? Jeżeli nie, to pora rozważyć inwestycję w taki sprzęt.

Na pierwszy rzut oka ochraniacz może wydawać się nieistotnym elementem Twojego asortymentu treningowego. Pierwsze wrażenie może być takie, że jest niewygodny. Oddychanie w nim podczas treningu może sprawiać trudności – ba niektórzy mają nawet odruch wymiotny! Jednak ten niewielki kawałek termoplastycznego materiału może mieć bardzo istotny wpływ na Twoje zdrowie jako osoby trenującej sporty walki.

Niezależnie od tego czy jesteś pełnoetatowym zawodnikiem sportów uderzanych takich jak boks lub muay thai, w którym ten rejon ciała jest stale narażony na urazy, czy tylko lubisz się pokulać 2-3 razy w tygodniu na BJJ (gdzie przypadkowe uderzenie łokciem może ukruszyć lub wybić ząb) ochraniacze szczęki chronią zdrowie a mogą nawet ulepszyć twoją grę! Ten niewielki element wyposażenia sztuk walki może zapobiec wszelkiego rodzaju kontuzjom, od tych mniejszych do tych które na poważnie zagrażają karierom zawodniczym. Może to być nawet różnica polegająca na natychmiastowym powrocie do treningów zamiast wielomiesięcznego wykluczenia z uprawiania sportu.

Jeśli nadal nie jesteś przekonany, przejdźmy do bardziej szczegółowych informacji na temat zalet ochraniaczy na zęby. Oto pięć powodów, dla których powinieneś zawsze nosić ochraniacze szczęki podczas treningu sztuk walki:

1.Chronią Twoje zęby
Jeżeli chodzi o sporty gdzie występują uderzenia (Muay Thai, Krav Maga, MMA itp.) to potrzeba używania ochraniacza wydaje się oczywista. Każdy cios, kopnięcie lub łokieć na niechronioną twarz może powodować uraz zębów. Ale wypadki mogą zdarzyć się również podczas treningów grapplingowych lub nawet tych teoretycznie mniej kontaktowych dyscyplin jak koszykówka czy piłka ręczna. Jeżeli trenujesz sztuki walki już od jakiegoś czasu to prawdopodobnie spotkałeś się już z osobą która podczas kulanki straciła lub uszkodziła ząb przez zbłąkane kolano przeciwnika z maty. Najlepszym sposobem na to, by wszystkie zęby pozostały na swoim miejscu, niezależnie od tego, w jakiej sztuce walki uczestniczysz lub co drillujesz, jest trenowanie z prawidłowo dopasowanym ochraniaczem przez cały czas.
Ułożenie ochraniacza na zęby w ustach zawodnika
2.Pomagają zapobiegać urazom szczęki i twarzoczaszki.
Korzyści z prawidłowo dopasowanego ochraniacza na zęby nie kończą się na ochronie obszaru samych zębów. Oprócz bezpośredniej ich ochrony, ochraniacz wspomoże również kości w których osadzone są zęby. Noszony prawidłowo, amortyzuje i rozprowadza siłę uderzeń na twarz, które możesz przyjąć podczas treningu, zmniejszając ich wpływ na całą twoją szczękę. Pomoże to chronić cię przed urazem tej okolicy twarzy, takim jak złamania i przemieszczenie szczęki.
3.Chronią tkanki miękkie.
Oczywistym jest, że ochraniacze chronią zęby przed ciosami i kopnięciami twoich sparingpartnerów czy przeciwników w walce ale stanowią także dodatkową ochronę reszty twojej twarzy przed twoimi własnymi zębami! Prawidłowo uformowany i założony ochraniacz, zakryje ostre powierzchnie zębów, zapobiegając ich wbijaniu się w policzki, dziąsła i usta, jeśli zostaniesz trafiony w twarz, co z kolei zapobiegnie skaleczeniom i kontuzjom z tego wynikającym.
4.Używanie ochraniacza szczęki pozwala zaoszczędzić pieniądze.
Dobrze czytasz. Według ADA (American Dental Association – Amerykańskiego Stowarzyszenia Stomatologicznego) sportowiec jest 60 razy bardziej narażony na obrażenia zębów, kiedy trenuje i rywalizuje z nieosłoniętymi zębami, niż gdy używa odpowiednio dopasowanego ochraniacza. Wszystkie potencjalne wizyty dentystyczne mogą się bardzo szybko zsumować. Co oznacza, że inwestycja w ten niedrogi element wyposażenia ochronnego może w efekcie zaoszczędzić Ci sporą sumę pieniędzy. Dość wspomnieć, że koszty implantów mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych.
Ochraniacze na zęby Opro to jedne z najlepszych produktów na świecie
5. Używanie ochraniaczy na zęby to długoterminowa inwestycja w karierę.
Noszenie ochraniaczy na zęby niekoniecznie gwarantuje, że nie odniesiesz kontuzji podczas treningu i rywalizacji w sportach walki. Obecne badania sugerują, że nie są one tak skuteczne w zapobieganiu wstrząsom lub ich minimalizowaniu, jak kiedyś zakładano. Ale noszenie jednego z nich wciąż stanowi znaczącą inwestycję w Twoje bezpieczeństwo. Oprócz zaoszczędzenia wszystkich tych pieniędzy na wyżej wspomnianej opiece dentystycznej, ochrona zębów, tkanek miękkich i szczęki za pomocą odpowiednio dopasowanego ochraniacza oznacza, że prawdopodobnie poczujesz się znacznie lepiej i komfortowo podczas treningu. W dodatku nie będziesz musiał pauzować z treningami z powodu kontuzji tych rejonów ciała. Zainwestowanie w ochronę szczęki i zakładanie jej na każdym treningu i zawodach to mały ale bardzo mądry krok który możesz zrobić aby upewnić się, że trening sztuk walki jest podróżą na długi czas.

Jeżeli zdecydujesz się uzupełnić swój sprzęt treningowy o ten element to serdecznie zapraszamy do naszego sklepu mmaniak.pl po szeroki wachlarz ochraniaczy na zęby. Znajdziesz u nas produkty renomowanych producentów jak Shock Doctor, Venum, Everlast czy świeżo dodany jeden z leaderów branży – Opro.